Rosyjscy śledczy odnoszą się do rewelacji komisji smoleńskiej. "Absolutnie niezrozumiałe"

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154 (FILIP KLIMASZEWSKI)

Rosyjscy śledczy oświadczyli, że nie rozumieją, na czym oparte są wnioski podkomisji smoleńskiej, której członkowie ocenili, iż "zniszczenia lewego skrzydła samolotu Tu-154M noszą ślady wybuchu".

Rzeczniczka Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Swietłana Pietrienko oznajmiła, że w trakcie ekspertyz balistycznej i pirotechnicznej, przeprowadzonych tuż po katastrofie, „nie wykryto żadnych oznak wpływu materiałów wybuchowych na samolot”.

- I rosyjscy, i polscy eksperci już w 2011 roku doszli do jednoznacznych wniosków, że właśnie zderzenie z brzozą doprowadziło do rozpoczęcia destrukcji statku powietrznego - cytuje wypowiedź rzeczniczki agencja Ria Novosti. - Absolutnie niezrozumiałym jest, na czym opierają się te kolejne wnioski polskich ekspertów - podkreśliła w swojej wypowiedzi Swietłana Pietrienko.

W środę podkomisja wydała w tej sprawie oświadczenie. Napisano w nim, że "podczas ostatniego posiedzenia plenarnego uzgodniono stanowisko w kwestii czasu i pierwotnych przyczyn destrukcji lewego skrzydła Tu 154M".

W oświadczeniu czytamy, że "zniszczenie lewego skrzydła Tu-154M nie zostało zainicjowane zderzeniem z brzozą na działce Bodina. Destrukcja skrzydła rozpoczęła się przed brzozą", a ponadto "liczne zniszczenia lewego skrzydła samolotu Tu-154M noszą ślady wybuchu".

Co ustaliła Komisja Jerzego Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja pod przewodnictwem ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było "zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg".

Komisja nie znalazła dowodów na to, by na pokładzie Tu-154M doszło do wybuchu, wbrew tezie, którą forsował ówczesny poseł PiS Antoni Macierewicz i zespół parlamentarny pod jego przewodnictwem.

Czy rozpoznasz tę rasę psa po zdjęciu?
1/14Tę znasz? Zdjęcie przedstawia:
Zobacz także
Komentarze (162)
Rosyjscy śledczy odnoszą się do rewelacji komisji smoleńskiej. "Absolutnie niezrozumiałe"
Zaloguj się
 • kali23

  Oceniono 40 razy 32

  Drodzy sąsiedzi ze wschodu. Dajcie se spoko. Nie widzicie, że macie do czynienia z szaleńcami.
  Nikt normalny nie bierze na serio bełkotu " specjalistów" macierewicza.
  PS
  Panie Lasek.Jako, że często twierdzi Pan, że winę ponoszą Rosjanie bo na wieży panował "bałagan" to chętnie się dowiem jaki wpływ miał ten "bałagan" na przyczyny katastrofy.
  Z tego co wiem to polscy tzw. piloci kompletnie olewali informacje z wieży tak więc czy bałagan był czy nie nie miało to większego znaczenia.
  Poza tym czy słyszał Pan o procedurze kwitowania wysokością co było OBOWIĄZKIEM
  Polaków a który kompletnie mieli " w nosie". Kontrolerzy byli " ślepi" bo z winy pilotów
  nie mieli z nimi żadnej łączności.
  Szkoda, że Pan o tym nie wie.

 • jurek4491

  Oceniono 34 razy 24

  Komisja ministra wojny ŚWIRUJE , nic nie zrobili do tej pory oprócz inkasowania wynagrodzeń .
  Najśmieszniejsze ich osiągnięcie to wybuch wojskowego namiotu z pomalowanymi oknami ( na wizji widać jak fruwa konstrukcja ) , to szkaradztwo miało udawać samolot .
  Nawet najbardziej zacofane kraje afrykańskie nie wyjaśniają tak katastrofy , były puszki po piwie , kiełbaski , teraz namiot z plandeki - to jest SZOK .

 • zigzaur

  Oceniono 31 razy 19

  Wy tu nie rozumiecie, o co chodzi. A to przecież takie proste. To wygląda tak:
  1. Macierewicz wysuwa kolejną hipotezę.
  2. Strona rosyjska reaguje logicznie: "Co złego to nie my", i przysyła cały pociąg dokumentacji z ekspertyzami, opiniami, zeznaniami, wynikami pomiarów itp.
  3. Ta dokumentacja jest rzecz jasna sporządzona w tamtejszym języku urzędowym.
  4. Zatem trzeba zlecić tłumaczenie. Koszty tych tłumaczeń wysysają budżet MON, że nawet nie będzie na manierki dla OT.
  5. Wykonawca tłumaczeń odpala zleceniodawcy prowizję.
  6. A tych tłumaczeń i tak nikt nie czyta.
  7. Ponieważ Macierewicz wysuwa następną hipotezę i cykl rozpoczyna się od nowa.

 • szalhen

  Oceniono 20 razy 16

  W telewizji Nowaczyk mówi o skrzydle z aluminium ! Ten człowiek nie ma pojęcia z czego zrobione jest skrzydło samolotu !

 • noel1

  Oceniono 19 razy 15

  Przerażające i porażające jest to że tak duża część Polaków skretyniała, wierząc w wybuchy i zamachy.Nowaczyk to hohsztapler zarabiający mamonę na z idiociałych Polakach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje