Rosyjski Tu-154M przeleciał na małej wysokości nad Pentagonem, Kapitolem i bazą Air Force

Nieuzbrojony rosyjski samolot wojskowy przeleciał na niewielkim pułapie nad Waszyngtonem. Maszyna wykonała przelot nad budynkami rządowymi, a następnie odleciała w kierunku bazy Andrews, gdzie stacjonuje prezydencki Air Force One - podaje CNN. Lot odbył się w ramach misji obserwacyjnej.

Fakt wejścia w przestrzeń powietrzną USA samolotu typu Tu-154M potwierdziło dwóch urzędników administracji. Podobny komunikat wydały służby Kapitolu, które ostrzegły, że samolot będzie krążył na niewielkiej wysokości (ok. 1100 metrów) nad rządowymi budynkami w stolicy USA. Służby nie podały, kto jest właścicielem maszyny.  

W środę po południu tupolew widziany był także nad bazą sił powietrznych Andrews w stanie Maryland, gdzie na co dzień znajduje się prezydencki boeing Air Force One.

Lot jako pierwsi relacjonowali dziennikarze stacji CNN, którzy ujawnili, że samolot przeleciał m.in. nad nieruchomościami w Bedminster w stanie Nowy Jersey. To tam często wypoczywa i gra w golfa prezydent Donald Trump.

Z pozoru tajemniczy przelot Tu-154M, to w rzeczywistości misja w ramach traktatu o Otwartych Przestworzach, którego USA i Rosja oraz 32 inne kraje, w tym Polska, są sygnatariuszami.

Porozumienie zobowiązuje kraje, które podpisały traktat, do udostępnienia przestrzeni powietrznej do lotów wojskowych samolotów bez uzbrojenia.

Celem traktatu o Wolnych Przestworzach jest ułatwienie nadzór nad przestrzeganiem postanowień już istniejących i przyszłych porozumień rozbrojeniowych. Porozumienie wprowadza także możliwość wykorzystania do obserwacji rejonów zagrożonych klęskami żywiołowymi lub do nadzoru realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska.

Także nad Polską odbywają się regularne przeloty rosyjskich samolotów w ramach traktatu. W tym celu Rosjanie wykorzystują maszynę typu AN-30, z której fotografują m.in. budynki wojskowe.

Sejmowa awantura o Antoniego Macierewicza

Więcej o:
Komentarze (86)
Rosyjski Tu-154M przeleciał na małej wysokości nad Pentagonem, Kapitolem i bazą Air Force
Zaloguj się
 • gtpress

  Oceniono 23 razy 19

  Panie Redaktorze, tytul jak na wojnie a to tylko misja pokojowa....... jaki to ma sens?

 • pan.szklanka

  Oceniono 22 razy 14

  Jak powszechnie wiadomo Tupolewem można ścinać drzewa o średnicy do 50 cm. Szyszko planuje zakupić eskadrę.

 • zetoxa

  Oceniono 15 razy 7

  żadnej brzozy nie ściął, dziwak jakiś.

 • nasza_droga_sic_gw

  Oceniono 13 razy 5

  Na stronie glównej: "Rosyjski Tu-154M przeleciał na małej wysokości nad Pentagonem, Kapitolem i bazą Air Force One"
  W tekście: "Lot odbył się w ramach misji obserwacyjnej ... Porozumienie zobowiązuje kraje, które podpisały traktat, do udostępnienia przestrzeni powietrznej do lotów wojskowych samolotów bez uzbrojenia."
  Tak bardzo jesteście zdesperowani?
  Tak bardzo zależy Wam na "klikach" :)

 • nazimno

  Oceniono 9 razy 3

  Gimbaza z gazety dala ciala, jak zwykle zreszta.
  Na tych zdjeciach sa dwa rozne samoloty.

 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  Oceniono 9 razy 3

  "Nieuzbrojony rosyjski samolot wojskowy ... Służby nie podały, kto jest właścicielem maszyny".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX