Macron spotka się liderami Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji. "Polski na liście brak..."

Prezydent Francji pierwszy raz od wyborów odpowiedzi nasz region. Będzie w kilku państwach, spotka się z ich liderami. Nie będzie jednak przy tej okazji rozmawiał z przedstawicielami Polski. "Sukces dyplomacji PiS" - komentuje opozycja.

Emmanuel Macron odwiedzi między 23 a 25 sierpnia Austrię, Rumunię i Bułgarię. W trakcie tych wizyt spotka się także z premierami Czech i Słowacji.

Rozmowy mają dotyczyć m.in. otwartego rynku pracy w UE. Pałac Elizejski opisuje wizytę jako "ważny symbol, gdyż niektóre z tych państw były wcześniej zaniedbywane lub wręcz ignorowane przez Francję, lub przynajmniej tak się czuły" - podaje Reuters.

Tymczasem w Polsce komentatorzy zauważają wyraźny brak na liście spotkań Macrona.

W swojej pierwszej podróży do naszego regionu nowy prezydent Francji nie odwiedzi Polski i nie spotka się z przedstawicielami polskich władz - zwracają uwagę dziennikarze. 

"Prezydent Emmanuel Macron konsekwentnie realizuje politykę proeuropejską i ciężko się dziwić, że pomija w tym eurosceptyczny rząd RP" - komentuje Grzegorz Gruchalski? z Instytutu Rozwoju Warszawy.

Opozycja ocenia to jako porażkę władz. "'Sukces dyplomacji' PIS. Macron odwiedzi wszystkich, poza Polską. Wypadliśmy z listy krajów liczących się w Europie" - pisze posłanka PO Elżbieta Gapińska?. "Była sobie Polska, była na zachodzie Europy. Potem była sobie Polska, była na wschodzie Europy. Teraz stacza się..." - wtóruje jej partyjny kolega Adam Szejnfeld?.

Co z Trójkątem Weimarskim?

Pod koniec sierpnia Macron spotka się z liderami państw naszego regionu. Najprawdopodobniej nie dojdzie za to do zapowiadanego na sierpień spotkania Trójkąta Weimarskiego, czyli Polski, Francji i Niemiec.

W maju, podczas szczytu NATO w Brukseli prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił, że prezydent Macron ma zaprosić przywódców Polski i Niemiec do Francji właśnie na koniec sierpnia. 

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński pisze, że teraz możliwą datą spotkania jest grudzień, gdy po niemieckich wyborach parlamentarnych powstanie tam nowy rząd.

Więcej o:
Komentarze (226)
Macron spotka się liderami Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji. "Polski na liście brak..."
Zaloguj się
 • 24godz.zmiana

  Oceniono 49 razy 35

  No! To wstaliśmy z kolan! Mamy dominujący głos w Unii i na świecie!
  Dziękujmy władzy za efektywne działania! Brawo PIS! Trzeba im zgotować odpowiednią owację!
  NA STOJĄCO!

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 31 razy 25

  A kto by chciał spotykać się z największym obecnie hamulcowym Europy? Polska z ligi realistycznych prymusów spadła do ligi populistycznego kibolstwa.

 • kataryniarski

  Oceniono 32 razy 22

  Czy to dlatego, że ani nasz prezydent, ani nikt w rządzie nie włada żadnymi językami... no,. poza rosyjskim, oczywiście???

 • kzet69

  Oceniono 33 razy 21

  Polexit postępuje, co na to Polacy? Kiedy wreszcie pognają tę pis-bandę na moskiewskim sznurku?

 • stalinowiec1

  Oceniono 25 razy 17

  Mina pisowskich ćwoków na wieść o tym musiała być bezcenna. Chociaż trudno powiedzieć, bo słyszałem, że toczą się rozmowy z Putlerem o jego wizycie w Warszawie. Podobno też ekipa robotników drąży podziemne przejście między Nowogrodzką a ambasadą Rosji. Ma to służyć do szybkich kontaktów, albo błyskawicznej ucieczki.

 • tom

  Oceniono 24 razy 16

  Po co ma się spotykać z komunistycznymi przestępcami z PiSu. Niedługo rząd będzie spotykał się tylko z Putinem. Nawet umiłowany Orban woli trzymać z Europą niż z polskim rządem.

 • zibbey

  Oceniono 28 razy 16

  Polska od dwóch lat przestała być ważnym politycznie krajem. Obecne, kretyńskie "rządy" piss niszczą pozycję Polski w świecie.

 • plutoniczna

  Oceniono 20 razy 14

  kiedy Macron zorganizuje Trójkąt Weimarski?
  jak wróci z Antarktydy.
  a kiedy jedzie?
  nie wybiera się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX