"FAZ" o "rosyjskich powiązaniach Macierewicza". Dziennikarz opisuje kolejne wątki

Z jednej strony antyrosyjska retoryka, z drugiej - "liczne powiązania z Rosją". Niemiecki dziennik pisze o "paradoksach" dot. Antoniego Macierewicza i jego rzekomych związkach z Rosją, którym ten zaprzecza.

"Z jednej strony minister (Antoni Macierewicz - red.) oskarża Rosję o morderstwo i zapewnia o pogłębianiu integracji Polski z NATO. Z drugiej - jest przedstawicielem rządu, który celowo lub nieświadomie wspiera interesy Moskwy przez tworzenie podziałów wewnątrz UE i - jak w przypadku przetargu na śmigłowce - szkodzenia współpracy wojskowej" - podsumowuje swój artykuł w "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller.

Dziennikarz prestiżowego dziennika wraca na jego łamach do rzekomych rosyjskich powiązań Antoniego Macierewicza. Przed kilkoma tygodniami Schuller pisał o kontaktach wiceministra Bartosza Kownackiego z członkami proputinowskiej partii Zmiana, w tym jej szefem, oskarżonym o szpiegostwo Mateuszem Piskorskim. Kownacki zaprzeczał tezom gazety.

Teraz w obszernym tekście opisane są kolejne wątki, mogące - zdaniem Schullera - wskazywać na powiązania Macierewicza i jego najbliższego otoczenia z Rosją.

Rosyjskie wątki

Pierwszy wątek dotyczy dalszych związków z proputinowskim środowiskiem Zmiany. Wiceszef partii, Konrad Rekas, powiedział niemieckiemu dziennikarzowi, że od lat pozostawał w kontakcie z Macierewiczem, m.in. pomagając w organizacji kampanii wyborczej. Rekas twierdzi, że miał odwiedzać Macierewicza w Sejmie. Schuller potwierdzał te informacje u innych źródeł.

Minister zaprzeczył tym kontaktom i nazwał pytania "powtarzaniem fałszywych tez i manipulacji". Sejm odmówił dziennikarzowi wglądu do księgi gości. 

Drugim polem rzekomych powiązań ma być think-tank Narodowe Centrum Studiów Strategicznych. Dziennikarz nazywa je "kuźnią kadr Macierewicza".

Miał on wynajmować lokal od polskich biznesmenów, powiązanych z rosyjskimi oligarchami. Jacek Kotas, szef NCSS i wiceminister w rządzie PiS w 2007 roku, pracował w firmie która - wg informacji Schullera - należała do osób współpracujących z oligarchami. 

"To zdaje się wskazywać na niebezpośrednie, ale znaczące połączenia sieci rosyjskich służb i oligarchów z polskim przedsiębiorstwem, którym zarządzał szef związanego z Macierewiczem NCSS" pisze dziennikarz i podkreśla, że sami zainteresowani przedstawiają to jako zbieg okoliczności lub zaprzeczają. 

Kotas jakiś czas temu opublikował zadane mu przez dziennikarza pytania i odpowiedzi, które mu odesłał. Zapewnia on, że nie wiedział o rosyjskich powiązaniach wspominanych przez dziennikarza osób, zaś wynajem biura obywał się "na zasadach rynkowych".

Antoni Macierewicz spotkał się z dziećmi i nagrał specjalny odcinek "Teleranka"

Więcej o:
Komentarze (245)
"FAZ" o "rosyjskich powiązaniach Macierewicza". Dziennikarz opisuje kolejne wątki
Zaloguj się
 • sailor20170605

  Oceniono 69 razy 49

  Dla suwerena najważniejsze jest 500+, a to że ruski agent niszczy polską armię to nie ma większego znaczenia. Ważne, że jest się za co napić.

 • def11

  Oceniono 61 razy 43

  << Z jednej strony minister (Antoni Macierewicz - red.) oskarża Rosję o morderstwo i zapewnia o pogłębianiu integracji Polski z NATO ..>>

  Bo najciemniej pod latarnią :)

  Antoni M.

 • chi-neng

  Oceniono 60 razy 38

  Czas najwyzszy, by ktos wreszcie przyjrzal sie blizej i zaglebil w te 'powiazania'.
  Poza tym, jeszcze blizej jego 'zachowaniu' zwiazanym z katastrofa w Smolensku.
  To jest naprawde bardzo ciekawa historia..., wg mnie.

 • tom_aszek

  Oceniono 47 razy 35

  To kiedy srogi pozew pana ministra wobec FAZ? Zaraz po pozwie wobec polskiego autora książki o nim, czy jeszcze wcześniej? :)

 • polakadam

  Oceniono 52 razy 34

  Antoś znany jest z brawurowych ucieczek. Oprócz tej słynnej smoleńskiej miał ich jeszcze kilka. W czasie swej konspiracji w latach sześćdziesiątych tak z wyczuciem zawsze wychodził z zebrań konspiracyjnych że zawsze po kilku minutach od jego wyjścia wpadała tam bezpieka i wszystkich zgarniała. W latach 70siątych wszyscy działacze KOR siedzieli w więzieniach po kilka lat i zatrzymywani byli dziesiątki razy tylko Antoś tak sprytnie uciekał że do czasu internowania zatrzymano go tylko raz na kilka godzin. No a ucieczka z miejsca internowania to był majstersztyk. Dwa dni przed zwolnieniem wszystkich dano Antosiowi przepustkę i kazano samemu udać się do szpitala do dentysty. I przez nikogo niepilnowany Antoś jak sam rozpowiada uciekł z tego szpitala wywieziony w trumnie zamiast nieboszczyka.
  A ta ucieczka w przebraniu kobiety w 1980 roku? Gdy szykowano się do podpisania porozumień sierpniowych, wszyscy opozycjoniści stali na czele strajków i manifestacji a władza i dyrekcje bały się nawet zwolnić sklepową za narobione manko bo od razu strajkowało całe województwo Macierewicz ubzdurał sobie że władza zacznie aresztować opozycjonistów i spanikowany ukrył się w domowej łazience krzycząc że zaraz przyjdą go aresztować. Gdy inni podpisywali porozumienia sierpniowe on w dostarczonym przez znajomych kobiecym ubraniu uciekł z domu by się ukrywać. Ostatecznie władza nie aresztowała ani jego ani nikogo innego. Aż do 13 grudnia

 • fakiba

  Oceniono 51 razy 33

  Teraz już wiadomo na czyje polecenie Antek armię dewastuje i na jej miejsce tworzy niedzielne "wojsko" OTK , Putin zaciera ręce i się śmieje

 • tyfus.wolski

  Oceniono 27 razy 25

  Panie Kaczyński. OBUDŹ się pan, dlaboga, larum grają! Nieprzyjaciel w ministerstwie obrony! A ty się nie zrywasz? Szabli nie chwytasz? Na koń nie siadasz? Podszeptom złym dajesz wiarę?

 • satoriusz

  Oceniono 26 razy 24

  Zadaniem pułkownika prowadzącego Macierewicza z Watutinek jest pogłębianie chaosu i rwanie relacji Polski z Unią. Reszta się nie liczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX