Gangi zarabiają na migrantach setki milionów dolarów. Stosują wymuszenia i żądania okupów

Ponad połowa migrantów przybywających do Włoch po drodze pada ofiarą porwań, wymuszeń i pracy przymusowej, na którym afrykańskie gangi zarabiają 400 milionów dolarów rocznie.

Wyniki badań wśród przybyszów publikuje dziś :”Corriere della Sera”. Przytłaczającą większość migrantów pochodzi z Afryki subsaharyjskiej i Bangladeszu. Podróż przeciętnie trwa 20 miesięcy.

Na terenie Libii spędzają ponad rok. Ponad połowa mężczyzn i jedna trzecia kobiet pada ofiarą porwań dla okupu wynoszącego od 3 do 5 tysięcy dolarów, na który często składa się rodzina. W wielu przypadkach porwani muszą okup odpracować niewolniczą pracą.

Nakładają się na to koszty podróży do wybrzeży Libii, czym zajmują się inne organizacje przestępcze, wynoszące od 900 do blisko 4 tysięcy dolarów. Libijscy przemytnicy za przerzut do Włoch przez Morze Śródziemne żądają przeciętnie 2 tysiące dolarów.

Od kilku miesięcy przemytnicy dowożą migrantów tylko do granicy wód terytorialnych Libii, gdzie przejmują ich statki ratownicze.

Coraz więcej ofiar na morzu

Wiosną Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji alarmowała w raporcie, że gangi przemytników handlują migrantami jak towarem, sprzedając ich w niewolę. Za człowieka płaci się po kilkaset dolarów.

Są oni zmuszani do pracy, wykorzystywani seksualnie, na rodzinach wymusza się okupy.

W czerwcu do Europy (głównie drogą morska) dostało się ponad 30 tys. Ludzi. To dużo mniej niż w czerwcu zeszłego roku (wtedy było to 116 tys.), jednak liczba migrantów przybywających do Włoch utrzymała się na podobnym poziomie.

Większa jest jednak liczba ofiar śmiertelnych. W tym roku utonęło już co najmniej 2300 osób. Liczba ta może być większa. Nie wiadomo tez dokładnie, ilu ludzi ginie na lądzie w rękach przemytników. 

Możesz wesprzeć organizacje, ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym: MOAS, Lekarze Bez Granic i inne.

Nieprzyjęcie uchodźców może Polskę drogo kosztować. Komisja Europejska traci cierpliwość i ostrzega

Więcej o:
Komentarze (64)
Gangi zarabiają na migrantach setki milionów dolarów. Stosują wymuszenia i żądania okupów
Zaloguj się
 • humidorek

  Oceniono 12 razy 10

  "Od kilku miesięcy przemytnicy dowożą migrantów tylko do granicy wód terytorialnych Libii, gdzie przejmują ich statki ratownicze." A dlaczego statki ratownicze nie odwożą ich spowrotem?! To ratownicy teraz są darmowym transportem i wspomagają zalewanie Europy przez nachodźców?!

 • lelontm2

  Oceniono 22 razy 8

  >>>Od kilku miesięcy przemytnicy dowożą migrantów tylko do granicy wód terytorialnych Libii, gdzie przejmują ich statki ratownicze.<<<

  I to jest absurd. Może UE jeszcze bardziej ułatwi przemyt i będzie odbierać emigrantów prosto z lądu? W ten sposób organizacje mafijne będą bogacić się jeszcze bardziej, a UE w końcu padnie pod ciężarem emigracji.

 • cccogitek

  Oceniono 10 razy 6

  Czyli statki podejmujace murzynow zaraz za wodamu terytorialnymi Libii pomagaja bandytom.

 • pastozukk

  Oceniono 10 razy 6

  patrzcie na te zdjęcia. przykra przyszłość Europy. Czarna, ciemna i zacofana o stulecia. Myślicie że po co oni ich tutaj sprowadzają wbrew wszelkim prawom, regułom zdrowemu rozsądkowi i własnym obywatelom? Żeby mieć ciemną masę którą będą sobie rządzić jak chcą. Dokładnie taką jaka jest w Afryce. Europejczycy mimo że mocno otępiali, nie są nadal dość ciemni. Ale będą. Te zdjęcia to przyszłość, i to niedaleka.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 9 razy 5

  "Ponad połowa mężczyzn i jedna trzecia kobiet pada ofiarą porwań dla okupu wynoszącego od 3 do 5 tysięcy dolarów, na który często składa się rodzina. W wielu przypadkach porwani muszą okup odpracować niewolniczą pracą."

  No to dlaczego udają się w taką "podróż"?

  "Od kilku miesięcy przemytnicy dowożą migrantów tylko do granicy wód terytorialnych Libii, gdzie przejmują ich statki ratownicze."

  Włosi ręka w rękę z przemytnikami.

 • janrobin2015

  Oceniono 11 razy 5

  To juz nie tzw. uchodzcy? Co sie stalo? Kogos w GWSoros oswiecilo czy cenzor zapomnial? Wreszcie Prawda. Powinno byc jeszcze trafniej tzn. nielegalni imigranci. Te wszstkie statki NGO to powinny byc pogonione z tych wod bo biora udzial w nielagelnym handlu ludzmi. Obozy przejsciowe w Libi takie na wzor australijskich i odechce sie nielegalnych wycieczek na pontonach. Tylko do takich decyzji trzeba miec jaja i tu niestety jest Problem bo obecnie rzadzacy ich nie maja.

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 5

  "Od kilku miesięcy przemytnicy dowożą migrantów tylko do granicy wód terytorialnych Libii, gdzie przejmują ich statki ratownicze."

  To SKANDAL!
  Te statki ratownicze powinny ich "przejmować" w portach libijskich, a najlepiej bezpośrednio z wybrzeży ich macierzystych krajów!

 • dziad60

  Oceniono 4 razy 4

  PiS od stycznia do czerwca tego roku przyjął 2200 Czeczenów. Tak podaje nadzorowany przez min Błaszczaka Urząd ds Cudzoziemców.
  Z tego wynika , że jednak PiS mówi co innego a robi co innego .
  Na morzu śródziemnym statki różnych organizacji podplywaja ok 50 mil od brzegu Libii i uchodźcy z Afryki się przesiadaja.
  Włochy nie mają żadnego pomysłu jak temu zapobiec .
  Włoska prasa podaje , że większość tych organizacji finansuje Soros.
  O co mu chodzi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX