"Blitzkrieg" Kaczyńskiego. Niemiecka gazeta o PiS-owskiej kampanii przeciwko sądom

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

"Teoretycznie ten, kto kontroluje Sąd Najwyższy, może sfałszować wybory i nie ponieść prawnych konsekwencji" - pisze dziennikarz ''FAZ'' w komentarzu dotyczącym zmian w polskim sądownictwie.

"Kaczyński, lider narodowo-konserwatywnej rewolucji (...) jest pochłonięty ideą wytępienia tego, co jest jego zdaniem pozostałością obcej dominacji" - czytamy w komentarzu na łamach niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Najważniejszym zadaniem jest w ramach tego pozbycie się "kasty" wymiaru sprawiedliwości, która wg Kaczyńskiego ma być wciąż zakorzeniona w czasach PRL - pisze dziennikarz Konrad Schuller.

Przypomina on, że PiS dokonało zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a teraz Sejm przyjął prawo, które "przekazało wymiar sprawiedliwości pod kontrolę Kaczyńskiego". Kampanię szybkich zmian w sądownictwie Schuller nazywa "Blitzkriegiem", wojną błyskawiczną, wspominając, że tego terminu użyła wcześniej w tym kontekście "Rzeczpospolita". W artykule ''FAZ'' pada też słowo "pacyfikacja".

SN ważny ze względu na wybory

Dziennikarz tłumaczy, że uchwalenie nowelizacji ustawy o KRS sprawi, że niezależna dotąd Rada będzie wybierana przez zdominowany obecnie przez PiS parlament. 

Schuller w komentarzu ocenia, że Sąd Najwyższy był jak dotąd najsilniejszym punktem oporu wobec prób podporządkowania wymiaru sprawiedliwości władzy. Dziennikarz wspomina m.in. sprawę decyzji SN w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.

"Sąd Najwyższy jest ważny między innymi dlatego, że w jego kompetencji leży przyjmowanie skarg i sprawdzanie, czy dokonano fałszerstw podczas wyborów. (...) Teoretycznie ten, kto kontroluje Sąd Najwyższy, może sfałszować wybory i nie ponieść prawnych konsekwencji" - czytamy w FAZ.

Dziennikarz ocenia, że walka o sądy zdaje się zbliżać do decydującego momentu i "nie wygląda na to, żeby ktoś mógł powstrzymać Kaczyńskiego". 

Jeśli zdobędziesz w tym quizie komplet punktów, możesz być z siebie dumny
1/17Jesteś __ przygód? Dobrze trafiłeś.
Zobacz także
 • Posiedzenie Senatu "Wschodni model, sądy podporządkowane woli politycznej". Senat za zmianami w sądownictwie
 • Gersdorf odpowiada Kaczyńskiemu ws. "skażenia komuną". I przypomina, u kogo pisał doktorat
 • Adam Bodnar, Jan Dziedziczak Wiceszef MSZ "zrobi wszystko", by odwołać Bodnara. Zarzuca mu brak "zdolności honorowych"
Komentarze (175)
"Blitzkrieg" Kaczyńskiego. Niemiecka gazeta o PiS-owskiej kampanii przeciwko sądom
Zaloguj się
 • mozart

  Oceniono 52 razy 26

  Rok 1917 rokiem Rewolucji Bolszewickiej w Rosji
  Rok 2017 rokiem Rewolucji Katobolszewickiej w Polsce
  Historia się powtarza jako farsa

 • fakiba

  Oceniono 35 razy 17

  Kaczor wykombinował sobie , że raz zdobytej "wadzy" nie odda nigdy , Adolf i komuchy też tak myśleli

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 14

  Nie tylko ciężką czkawką ale i wiekuistą sr...ką skończą się dla kaczora te dyktatorskie zapędy

 • plutoniczna

  Oceniono 17 razy 13

  jeżeli Kaczyński na konferencji zapewnia że będą wolne wybory, to znaczy że chce sfałszować wybory albo nie uznać niekorzystnych dla PIS.
  nie po to przejmuje SN i przez lata nakręcał kampanię o fałszowanych wyborach.
  złodziej krzyczał "łapać złodzieja"

 • junkamm

  Oceniono 19 razy 11

  kaczo bedziesz siedział w wiezieniu i szydło i duda i inni . nikt z tym sie nie pogodzi . koniec panstwa polskiego . koniec demokracji . sfałszowaliscie wqybory i wygraliscie teraz nikt na to wam nie pozwoli . tylko spróbójcie podniesc paliwo to zobaczycie demonstracjie i nieposłuszenstwo narodowe . pozatym kaczorze nie strasz bo sie zersr. emeryci i chorzy nigdy wam nie zapomną . wywiozą was na taczkach z karczewskim i tym alkocholikiem marszałkiem .,bydło myslało że dorwało sie do władzy i chce rządzic . nie z polakami te gierki kaczorze szydło i duda . duda i szydło pod trybunał stanu . nieposłuszenstwo narodowe juz nastąpiło . bedzie jeszcze gorzej . bandyci w mundurach nic wam nie pomogą bo przejdą na strone narodu . możesz sie odgradzac kaczorze . nic ci to nie da . bedziesz siedział zdrajco narodowy w wiezieniu pod cieżkimi zarzutami i zbrodnią przeciwko narodowi polskiemu .

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 12 razy 8

  Kto powstrzyma Kaczyńskiego?
  Ja powstrzymam.

  Do zobaczenia - Kostucha.

 • cronny

  Oceniono 11 razy 7

  Nie jestem mafiosem.
  Ale gdybym był mafiosem to - przypuszczam - że dla zapewnienia sobie bezkarności, a przede wszystkim - dla ułatwienia sobie przestępczej działalności, chciałbym mieć na swe usługi urzędników, policjantów, prokuratorów, sędziów i większość parlamentarzystów...
  Nie jestem politykiem.
  Ale gdy widzą polityka, który chce mieć na swe usługi urzędników, policjantów, prokuratorów, sędziów i większość parlamentarzystów... to sobie myślę, ze to jakiś przestępca, który knuje duży przekręt i chce sobie ułatwić robotę oraz zapewnić bezkarność...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje