To dopiero był uścisk. Gdy Trump i Macron złapali się za ręce, nie puścili ich przez pół minuty

Donald Trump z Emmanuelem Macronem we Francji

Donald Trump z Emmanuelem Macronem we Francji (Christophe Archambault / AP)

W marszu, podczas rozmowy, a nawet... na dwie ręce - 30-sekundowy uścisk dłoni Donalda Trumpa i Emmanuela Macrona przyciągnął uwagę światowych mediów.

Francja obchodziła wczoraj święto narodowe 14 lipca - rocznicę zdobycia Bastylii.

Na trybunie honorowej podczas uroczystości na Placu Zgody w Paryżu zasiedli prezydenci Stanów Zjednoczonych Donald Trump i Francji Emmanuel Macron wraz z małżonkami.

Wizyta jest opisywana jako ocieplenie stosunków między Trumpem a Macronem, którzy wcześniej pośrednio krytykowali się nawzajem. Jednak poza wzajemnymi relacjami media zwróciły uwagę na słynny już uścisk dłoni Trumpa. A był on tym razem wyjątkowo spektakularny. 

Uścisk podczas parady trwał - jak policzył "The Guardian" - niemal pół minuty. Wyglądał tak: Macron wyciąga dłoń do Trumpa, ten łapie ją. Prezydenci zaczynają iść, żaden nie puszcza. Trump poklepuje złączone dłonie, Macron zabiera drugą rękę z pleców Trumpa i wskazuje na coś przed nimi. Prezydenci odwracają się do siebie twarzami, stają bardzo blisko, ich wciąż złączone dłonie między nimi.

Wtedy Trump... wyciąga drugą rękę do francuskiej pierwszej damy, całuje ją, po czym łapie jej dłoń. Prezydent ściska dłonie francuskiej pary prezydenckiej, tymczasem Melania Trump przygląda się z boku. Już na sam koniec Trump znów klepie złączone dłonie, a Macron - plecy Trumpa. Całość trwa dokładnie 29 sekund. 

Walka na uściski dłoni

Po poprzednim spotkaniu prezydentów było oczywiste, że dziennikarze będą pilnie śledzić uściski dłoni Trumpa i Macrona. Gdy przywódcy USA i Francji spotkali się na szczycie NATO w Brukseli, doszło do prawdziwej walki na powitania.

"Obaj prezydenci ściskali swoje ręce przez dłuższą chwilę. Każdy ściskał dłoń drugiego tak intensywnie, że ich knykcie zrobiły się białe, a twarze stężały" - opisywał reporter "Washington Post" uścisk podczas rozmowy w cztery oczy.

Później doszło do "odwetu" ze strony Trumpa. Podczas przywitania z innymi głowami państw Macron - zdawało się - początkowo pominął Trumpa. Gdy wreszcie do niego dotarł, Amerykanin wziął zamach, złapał dłoń Macrona, szarpnął ją do siebie i potrząsał kilka sekund. 

Właściwie można już mówić o historii dziwnych uścisków dłoni Trumpa. Już wcześniej, podczas przyjmowania gości w Białym Domu, Trump ściskał ręce przywódców mocno i energicznie, czasem do przesady (jak z premierem Japonii) lub... wcale (jak z Angelą Merkel).

Z kolei niedawno w Polsce Trump wyciągnął dłoń do pierwszej damy Agaty Dudy, a ta... ominęła go, by najpierw podać rękę Melanii Trump, a dopiero później prezydentowi.

Nie chcesz poczuć uścisku dłoni prezydenta. Donald Trump i jego niezręczne przywitania

Zobacz także
Komentarze (23)
To dopiero był uścisk. Gdy Trump i Macron złapali się za ręce, nie puścili ich przez pół minuty
Zaloguj się
 • bkiton

  Oceniono 19 razy 9

  Dwa dni we Francji, a u nas 10 godzin, w tym 20 minut z Dudusiem.
  I bez szczególnego uścisku.
  Widać tam bedzie więcej handlował, niż tylko gazem.

 • 1pirat2

  Oceniono 14 razy 6

  Blado wypadła, ta wizyta Trumpa w Warszawie, na tle jego wizyty w Paryżu.

 • beamas1053

  Oceniono 17 razy 1

  Trump brak ogłady i kultury pokrywa nachalną dominacją w każdej sytuacji. Patrząc na jego żonę twierdę, że jest ona ofiarą przemocy z jego strony. Przykro patrzeć jaka jest smutna, zgaszona, ignorowana przez tego rednecka. W sytuacjach, gdzie nie ma przy niej Trumpa, rozkwita i jest zupełnie inną osobą.

 • jxl82

  Oceniono 23 razy 1

  Macron to idzie młodość, żywiołowość, świeżość, klasa sama w sobie. Po drugiej stronie zaś geriatryczny klub leśnych dziadków Trump, Kaczyński. Bonne chance, Monsieur Macron!

 • s-ad

  Oceniono 2 razy 0

  Ważne spotkanie!!!!!

  wolnosc24.pl/2017/07/15/swietna-przerobka-ze-spotkania-trump-macron-podbija-polski-internet-wykorzystano-audio-z-kultowego-polskiego-filmu-video/

 • dwa_grosze

  Oceniono 4 razy 0

  Zapyzialy zascianek jedyne czym moze zajac sie podczas spotkania przywodcow swiatowych poteg to kolorem krawatow czy usciskami dloni. Reszta to za wysokie progi...

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy 0

  Wy to na temat Trumpowych uścisków rąk, to już całą epopeję moglibyście napisać, a Iśka Holland potem jakiś dwuczęściowy film nakręcić ...

 • a.ba

  Oceniono 2 razy -2

  małe kazie - może jeszcze z byka się walną ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje