Szef liberałów w Europarlamencie chce pilnej debaty o sytuacji sądów w Polsce. Zaprasza Ziobrę

Guy Verhofstadt

Guy Verhofstadt (MATEUSZ SKWARCZEK)

"Obserwujemy zniesienie rządów prawa w Polsce" - ostrzega szef liberałów w PE Guy Verhofstadt. W związku z tym prosi inne frakcje o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia w tej sprawie. Miałby na nim stawić się minister Zbigniew Ziobro.

"Wczoraj polski Sejm przyjął reformę wymiaru sprawiedliwości, która w zasadzie znosi niezależność i bezstronność" - napisał w liście do szefów frakcji Parlamentu Europejskiego Guy Verhofstadt. Szef liberałów w PE wspomina też o planowanych zmianach w Sądzie Najwyższym.

"To oznacza, że obserwujemy zniesienie rządów prawa w Polsce" - ostrzega. W związku z tym Verhofstadt wzywa do pilnej sesji komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Europarlamentu. 

"Powinien być na nią zaproszony wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro" - zaznacza polityk.

"Komisja będzie stanowcza w obronie praworządności"

Także Komisja Europejska poinformowała, że zajmie się zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa w ramach prowadzonej od stycznia procedury kontroli praworządności w Polsce.

Rzecznik Komisji Alexander Winterstein odmówił dalszych komentarzy. Dopytywany na konferencji prasowej o reakcje odpowiedział, że prace nad ustawą jeszcze się nie zakończyły. - Nie będę przedstawiał politycznej oceny tego, co dzieje się w państwach członkowskich, w sali prasowej - dodał rzecznik Komisji.

Później o przegłosowane zmiany były pytany wiceszef Komisji, Pierre Moscovici. - Nie możemy pozwolić na kontynuowanie takich działań bez reakcji - oświadczył wiceprzewodniczący.

- Ta Komisja będzie stanowcza w obronie praworządności. Nie odpuścimy. Będziemy czujni i utrzymamy presję - powiedział Pierre Moscovici. Poinformował, że prowadzący sprawę kontroli praworządności wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans poruszył tę kwestię na wczorajszym posiedzeniu komisarzy. - I kiedy nadejdzie odpowiedni czas, zareaguje - dodał Pierre Moscovici.

PiS szykuje "skok na Sąd Najwyższy"

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Opozycja mówi w związku z tym o zamachu stanu, a politycy PiS twierdzą, że konsekwentnie realizują reformę wymiaru sprawiedliwości zapowiedzianą przed wyborami. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Głównym założeniem poselskiego projektu jest przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Projekt przewiduje też utworzenie w ramach Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej dla przedstawicieli zawodów prawniczych, oraz Izby Prawa Publicznego i Prawa Prywatnego.

Nadchodzi koniec trójpodziału władz. Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa podporządkują sądy politykom

Zobacz także
Komentarze (185)
Szef liberałów w Europarlamencie chce pilnej debaty o sytuacji sądów w Polsce. Zaprasza Ziobrę
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 35 razy 11

  Kancelaria Senatu: Biuro Legislacyjne. Nowela ustawy o ustroju sądów powszechnych niezgodna z konstytucją...Ale pewnie pan Ziobro nic na ten temat nie wie.

 • lina555

  Oceniono 33 razy 11

  Brak mi słów na to, co wyprawia PiS! Jak można tak niszczyć własny kraj?!

 • fakiba

  Oceniono 26 razy 10

  Zwykłego posła z doktoratem zaproście , on o wszystkim decyduje to może wytłumaczy czemu wszystkie przepisy i konstytucję każe łamać swoim pachołkom

 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 10

  PiS mówi o zepsuciu sędziów na przykładzie jednostkowych przypadków.
  PiS w którym są: łamiący prawo, byli PZPR-owcy, faceci bijący żony...

 • emadox1327

  Oceniono 38 razy 10

  Reakcja musi być SKUTECZNA!
  A skuteczna będzie tylko wtedy jak się reżimowi ZAMROZI dotacje. Wtedy i ciemnemu ludowi we łbach się ROZJAŚNI!!!

 • szaja25

  Oceniono 28 razy 8

  Rolnikom i innemu suwerenowi zabrać dotację, może wtedy osły się ockną.

 • niko8472

  Oceniono 23 razy 7

  Woot? PE? ONZ? UNESCO? Walta sie, rzad PiS wstaje Polakow z kolan. Beda sankcje: nadprezes strzeli focha;)

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 6

  A po jakie licho zapraszać tego zakłamanego pajacyka Ziobrę żeby kolejnych kłamstw i matactw posłuchać

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 6

  Ziobrę na taką debatę to pod karabinami musieli by doprowadzić , dobrowolnie nie pojawi się za żadne skarby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje