Komisja Europejska reaguje na sytuację w Polsce i zmiany w ustawie o KRS

- Będziemy analizować zmiany w KRS w ramach prowadzonej wobec Polski procedury praworządności - zapowiedział Alexander Winterstein, rzecznik Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska zapowiedziała, że w ramach prowadzonej wobec Polski procedury praworządności przeanalizuje zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Poinformował o tym rzecznik Komisji Alexander Winterstein i odmówił dalszych komentarzy.

- Dialog w związku z procedurą praworządności, uruchomioną jakiś czas temu, to ramy, w których wszystkie istotne elementy będą analizowane. Nie będziemy z sali prasowej oceniali politycznie tego, co się dzieje w państwach członkowskich - powiedział rzecznik, dopytywany przez dziennikarzy na konferencji prasowej o wczorajsze głosowania w Sejmie.

Posłowie uchwalili między innymi ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje wygaszenie kadencji zasiadających w niej sędziów. Obecnie są oni wybierani przez środowiska sędziowskie, ich następców wybierze Sejm.

Wcześniej zmiany w KRS skrytykował komisarz do spraw człowieka Rady Europy, który uznał, że naruszają one niezależność władzy sądowniczej.

Negatywnie zmiany ocenione zostały także w Parlamencie Europejskim. Szef chadeków, największej frakcji w europarlamencie napisał, że "polski rząd przekroczył czerwoną linię przestrzegania rządów praw i opuszcza europejską wspólnotę wartości".

Manfred Weber w opublikowanym oświadczeniu zaapelował do Komisji Europejskiej o działania. "Już wystarczy. Unia Europejska musi zareagować" - to z kolei wpis na jednym z portali społecznościowych szefa grupy liberałów Guy Verhofstadta.

Nadchodzi koniec trójpodziału władz. Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa podporządkują sądy politykom

Komentarze (410)
Komisja Europejska reaguje na sytuację w Polsce i zmiany w ustawie o KRS
Zaloguj się
 • nicpon007

  Oceniono 119 razy 95

  już wkrótce Polska nie będzie musiała liczyć się z nikim... jak Korea Północna

 • def11

  Oceniono 85 razy 63

  Kieszonkowy dyktatorek materializuje swoją wizję partii co przewodnią siła jest narodu.
  Unia Europejska powinna postawić twarde warunki, albo demokracja i rządy prawa albo sankcje i wypad z klubu.

 • adko68

  Oceniono 76 razy 50

  Mamy koniec demokracji za którą ludzie walczyli i oddawali życie.
  Teraz dyktatura pisobolszewicka. Najgorsze jest to, że "ciemny lud" tego nie rozumie włącznie z dzisiejszą młodzieżą.

 • krynolinka

  Oceniono 71 razy 49

  Prezydent wraz z małżonką korzystają z uroków lata nad polskim morzem w ośrodku w Juracie..I widzicie można zachować spokój i korzystać z uroku lata. A my jak te durnie zastanawiamy się czy jeszcze jest państwo prawa. Państwo to wypoczywa..

 • kemor234

  Oceniono 64 razy 42

  Bardzo to wszystko smutne. Właściwie tragedia nowoczesnego państwa.
  Nie do wyobrażenia. MAMY XXI WIEK ....

 • Adam Sowa

  Oceniono 71 razy 35

  Dziś największy żal ma do prezydenta Komorowskiego... że zignorował Dudę i przegrał wybory. Dziś bylibyśmy normalnym państwem... a tak Białoruś.

 • zsm-5

  Oceniono 49 razy 27

  Żeby się szanowna Komisja nie przepracowała w takim tempie. A PiS nadal totalnie Polskę demoluje....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX