Twierdza dżihadystów upadła, miasto wyzwolone. Wielkie zwycięstwo irackiej armii

Iracki premier Haider al-Abadi ogłosił w Mosulu zwycięstwo nad okupującym miasto tzw. Państwem Islamskim.

Jak napisano w wydanym oświadczeniu, szef rządu "pogratulował wielkiego zwycięstwa bohaterskim żołnierzom i Irakijczykom".

Elitarna jednostka antyterrorystyczna irackiej armii dotarła dziś do brzegu rzeki Tygrys na Starym Mieście w Mosulu, zdobywając tym samym ostatni bastion dżihadystów. Na znak zbliżającego się zwycięstwa, żołnierze armii rządowej wbili nad brzegiem rzeki Tygrys flagę Iraku.

Ostatnie chwile w twierdzy Państwa Islamskiego [GALERIA] >>>

Pełna kontrola w kilka godzin

Wczoraj tamtejsza telewizja państwowa informowała, że załamuje się linia obrony dżihadystów i trwają walki o "ostatnie metry kwadratowe" powierzchni miasta. Zapowiadała też, że władze spodziewają się przejąć pełną kontrolę nad Mosulem w ciągu najbliższych godzin.

Dżihadyści zajęli Mosul w czerwcu 2014 roku. Ofensywa irackiej armii rządowej, mająca na celu odbicie miasta z rąk tak zwanego Państwa Islamskiego, rozpoczęła się w październiku. Była wspierana przez kurdyjskich peszmergów i międzynarodową koalicję pod przewodnictwem USA.

Więcej o:
Komentarze (74)
Twierdza dżihadystów upadła, miasto wyzwolone. Wielkie zwycięstwo irackiej armii
Zaloguj się
 • octopusdei

  Oceniono 24 razy 8

  Pięknie, to już niebawem uchodźcy będą mogli zacząć wracać do siebie i należy zrobić wszystko, żeby im to umożliwić w ramach misji humanitarnej:)

 • juesej

  Oceniono 25 razy 7

  A ilu zginęło cywilów? Dlaczego świat o nich się nie martwił, tak jak martwił się przy zdobywaniu Aleppo przez Rosjan i armię syryjską?

 • krzysiozboj

  Oceniono 31 razy 7

  I nie ma fotek z dziećmi, które ucierpiały w wyniku tego ataku/wyzwolenia? W Aleppo dzieci o ile pamiętam cierpiały.

 • typowy.leming

  Oceniono 25 razy 5

  Biedni dżihadyści nie mają się teraz gdzie podziać. Pewno już płyną pontonami do Europy. Musimy ich przyjąć i pomóc im rozpocząć nowe życie. Europa powinna pomóc im się zresocjalizować. Jeśli damy im szansę z pewnością odpłacą nam dobrem. Czytam Gazetę to wiem jak jest.

 • naye666

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli za zwycięstwo uznaje się totalne zniszczenie miasta, zrównanie go z ziemią i pozostawienie gruzowiska... to gratuluję zwycięstwa.

 • Dariusz

  Oceniono 1 raz 1

  Hanyszameryki dla takich tekstów jak twój warto czytać komentarze i poprawic sobie humor.

 • juma07

  Oceniono 23 razy 1

  ISIS zajął Mosul w DWA dni, armia iracka wtedy uciekała zostawiając cały sprzęt, magazyny pełne amunicji i środków wojennych i było to po długich latach i miliardach dolarów wpompowanych w IRAK na ich armię i państwo. Ja nie mam złudzeń, że po "zwycięstwie" alianci ponownie odejdą, albo zostaną okrzyknięci okupantami, Irakijczycy wezmą się za łeb z Kurdami przy poparciu Turcji i zacznie się cała jazda od nowa.

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Lokalna wojna o globalną ropę.

  ***
  Jak można spaprać tak proste zdanie, Redakcjo:
  '...Na znak zbliżającego się zwycięstwa, żołnierze armii rządowej wbili...'
  >>> zwycięstwa [BEZ PRZECINKA] żołnierze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX