W tym kraju poronienie to ciężkie przestępstwo. Gwałconą 19-latkę skazali na 30 lat więzienia

Kobieta w ciąży - zdjęcie ilustracyjne

Kobieta w ciąży - zdjęcie ilustracyjne (Public Domain)

Dramat Evelyn Beatriz Hernandez Cruz trudno wyrazić słowami. Uczennica liceum na salwadorskiej prowincji była wielokrotnie gwałcona przez członka gangu. Po poronieniu została oskarżona i usłyszała surowy wyrok za morderstwo.

- Werdykt sędzi nie odpowiada przedstawionym w procesie dowodom, oparty jest jedynie na moralności i nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością - powiedział Dennis Munoz, prawnik skazanej nastolatki. Niestety, sprawa Evelyn jest tylko szczytem góry lodowej.

Drakońskie prawo

Salwador to jeden z pięciu krajów na świecie, gdzie aborcja jest zakazana w każdych okolicznościach. Prawo weszło w życie 20 lat temu, bez debaty publicznej czy konsultacji medycznych w sprawie konsekwencji. Reforma z 1997 r. przeszła po kampanii z udziałem wpływowych grup anti-choice, powiązanych z Kościołem katolickim. 

Piekło kobiet

Jak podaje The Guardian, Hernandez, która miała wtedy 18 lat, poroniła w łazience w kwietniu 2016, będąc w trzecim trymestrze. Sędzia uznała oskarżenia prokuratora, który stwierdził, że dziewczyna specjalnie nie szukała przedporodowej opieki, ponieważ nie chciała dziecka i wrzuciła je do toalety, aby umarło. 

Wydając wyrok, sędzia poszła krok dalej, sugerując, że Hernandez nie mogła działać sama i że jej matka też jest winna przestępstwa. 

Według Moreny Herrera, przewodniczącej Społecznej Grupy Dekryminalizacji Aborcji, wyrok oparty jest jedynie na uprzedzeniach prokuratora i sędzi.

Wyrok skazujący Evelyn na 30 lat więzienia pokazuje, jak w Salwadorze sprawiedliwość wymierzana jest bez bezpośredniego dowodu na to co kobieta zrobiła

- komentowała działaczka. Prawnicy będą odwoływać się od wyroku, jednak Hernandez czeka długa droga do sprawiedliwości. 

Walka o sprawiedliwość

Trzy lata temu, Grupa Społeczna rozpoczęła walkę o łaskę dla 17 kobiet niesłusznie oskarżonych o morderstwo. Trzy z kobiet, znanych jako Las 17,  zostały już uwolnione, kolejna zostanie wypuszczona w przyszłym roku, po zmniejszeniu jej wyroku z 30 do 15 lat. Przez ten czas, skazanych zostało kolejnych pięć kobiet, w tym Hernandez.

Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Zobacz także
 • Donald Trump Na spotkaniu z Trumpem padło pytanie o katastrofę smoleńską. Szef BBN zdradza, jak zareagował
 • Kongres PiS, Jarosław Kaczyński Szydło wychodzi z cienia? Broni ministrów, których publicznie skrytykował Kaczyński
 • Grób rodziców Krystyny Pawłowicz zaatakowany czerwoną farbą Atak na grób rodziców Krystyny Pawłowicz. "Zniszczenia grobowca są duże"
Komentarze (205)
W tym kraju poronienie to ciężkie przestępstwo. Gwałconą 19-latkę skazali na 30 lat więzienia
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 124 razy 16

  To są skutki rządów kościoła i katolickich fundamentalistów.
  Już nasz wielki rodak potrafił to właściwie ocenić.
  Tadeusz Kościuszko o księżach pisał:
  "Jeśli jednak, na odwrót, rozpoczniecie od oświecania Księży, dacie im /tym samym/ więcej środków, by zniewalali Lud i trzymali go w jeszcze silniejszym uzależnieniu, bowiem każde wydzielone ciało w Narodzie będzie mieć zawsze swój własny interes, przeciwny do interesu Państwa, bądź będzie występować przeciwko działaniom rządu, bądź będą miały miejsce potajemne bunty i konspiracje, w które niestety obfituje historia. Nie można mieć nadziei, że zmieni się ich zachowanie, gdyż w ich podstawowym interesie leży mamienie ludu kłamstwami, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami oraz abstrakcyjnymi i niezrozumiałymi ideami teologicznymi. Księża będą zawsze wykorzystywać ignorancję i przesądy Ludu, posługiwać się (proszę w to nie wątpić) religią jako maską przykrywającą ich hipokryzję i niecne uczynki."

 • smiki48

  Oceniono 12 razy 10

  nie ma w tej dziedzinie wielkiej różnicy miedzy katolickim a islamskim fundamentalizmem. W obu przypadkach kobieta traktowana jest jak przedmiot.

 • zarator

  Oceniono 10 razy 8

  Katolicyzm niczym sie nie różni od islamu, może tylko ilością ofiar i tu katolicyzm ma ich znacznie więcej na koncie. Katolicyzm także europejskim kobitom zgotowal piekło w i tak w czasach inkwizyzji dziesiątki tysięcy skazan na spalenie na stosie za czary. Teraz mocny w Polsce szykuje się do ustanowienie takiego samego prawa jak w Salvadorze. Straszna religia , której nie ustanowił Bóg ani Jezus. Zebrali się goście w Nicei i postanowili,że będzie nowa religia. Spisali legendy i resztki ocalalych z pożaru pism z Biblioteki Alexandryjskiej i ustanowili doktryny kościoła. Biblia też jest w 80% koszmarem obyczjowym i poza Kazaniem na Górze, ma niewiele wspólnego z Jezusem.

 • artur.1967

  Oceniono 29 razy 7

  jak widać u lewackiej redakcji mowa nienawiści działa tylko w jedną stronę.czytam w tych głupkowatych komentarzach np;WIEPRZE W SUTANNACH albo naigrywanie się z Matki Boskiej.no a tylko nie daj Boże napisać coś niepochlebnego żydach albo o ostatnio popularnych imigrantach islamskich to zaraz jest się rasistą i ksenofobem.mam nadzieję że,lewackie złodziestwo które sponsorowało dotacjami rządowymi waszą gazetkę w latach 2007-15 już nigdy do wladzy nie dojdzie

 • kirdan1

  Oceniono 29 razy 7

  Tzw. artykuł dedykowany.
  Tytuł i treść dobrana dokładnie do tego by fani "GW" mogli pod artykułem umieścić komentarz o treści (statystycznie mniej więcej): "Oto do czego zmierzamy pod rządami pisiorów"
  No to życzę udanych komentarzy i miłego popołudnia :-D

 • emeni

  Oceniono 6 razy 6

  To Wolska za 10 lat. Wzorzec salwadorski popierają niemal wszyscy wybrańcy narodu, może poza Nowoczesną. PO-PiS+PSL będą ZA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje