Macron zarzuca zdradę wschodnioeuropejskim politykom. Polska prawica oburzona

Prezydent Francji Emmanuel Macron mówi w wywiadzie dla 8 europejskich gazet o zdradzie wschodnioeuropejskich polityków, którzy cynicznie traktują UE i odwracają się do niej plecami. Podkreśla, że Europa nie jest supermarketem. Są już pierwsi oburzeni.

Prezydent Macron w wywiadzie udzielonym m.in. "Gazecie Wyborczej" podkreśla, że Europa ulega osłabieniu, gdy godzi się na odrzucanie jej zasad. Zapowiada, że kraje, które nie przestrzegają jej reguł, muszą wyciągnąć z tego wszystkie konsekwencje polityczne. Mówi także o narastaniu demokracji nieliberalnych i skrajności w Europie.

- Nigdy nie zapomnę zdania wygłoszonego przez Bronisława Geremka, kiedy spotkałem go 20 lat temu, w okresie rozszerzania UE: „Europa nie zdaje sobie sprawy z wszystkiego, co nam zawdzięcza”. Tak, jakby w 1947 r. doszło do zdrady... Według jego pokolenia, przywiązanego do Europy Oświecenia, Zachód dopuścił się zdrady, pozwalając na powstanie muru i na podział kontynentu - mówi Macron.

Kiedy dziś słyszę niektórych wschodnioeuropejskich polityków, to myślę, że dopuszczają się oni zdrady podwójnej. Decydują się na porzucenie zasad, na odwrócenie się plecami do Europy, na cyniczne podejście do UE, która miałaby służyć do rozdawania kredytów, ale nie znaczyłaby nic w sensie wartości.
Tymczasem Europa nie jest supermarketem. Europa ulega osłabieniu, gdy godzi się na odrzucanie jej zasad. Kraje Europy, które nie przestrzegają jej reguł, muszą wyciągnąć z tego wszystkie konsekwencje polityczne.

- mówi prezydent Francji.

Prawicowe media komentują

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Serwis "wPolityce" pyta czy "Macron uderza w Polskę?". Niezależna.pl pisze ostro: "We Francji stan wyjątkowy i zamachy, a co na to Macron? On śmie nas pouczać!".

Tutaj przeczytasz wywiad z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, przeprowadzony przez „Wyborczą” wspólnie z: „Le Figaro”, „El Pais”, „Sueddeutsche Zeitung”, „Corriere della Sera”, „Le Soir”, „Le Temps” i „The Guardian”. 

Więcej o:
Komentarze (687)
Macron zarzuca zdradę wschodnioeuropejskim politykom. Polska prawica oburzona
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 145 razy 39

  Wygląda na to ze resetu ź Francją o który tak zabiega waszcżakowski nie będzie.
  Po nauce jedzenia widelcem, którą pisiory zaserwowały Francuzom teraz oni zaczną uczyć czym jest Europa.
  Jak myślicie kto wygra w konfrontacji kaczor i Orban vs reszta Europy?

 • true_lysander

  Oceniono 61 razy 15

  Nigdzie w traktacie nie ma słów o otwarciu granic Unii dla każdego kto ma ochotę wjechać i nakazu obowiązkowej równomiernej relokacji takich 'gosci' po Unii. To na co powołuje sie Macron nie jest prawem a co najwyżej niepisanym zwyczajem zapoczątkowanym bez jakiejkolwiek akceptacji przez wspólnotę przez uprzednie państwa kolonialne posiadające obecnie problem z mniejszościami z dawnych kolonii.

 • true_lysander

  Oceniono 50 razy 12

  A francuskie czołgi juz naprawione czy nadal jeden bieg do przodu i trzy wsteczne jak w 1939r? Przedstawiciel narodu zdrajców i tchórzy krzyczy dzisiaj 'zdrada' będąc atakowanym we własnym kraju przez osoby które każe przyjmować innym państwom środkowej i wschodniej Europy?

 • agap.e

  Oceniono 71 razy 11

  Odezwał się człowiek,który chce zniszczyć nasze firmy transportowe.I ten dupek nasz poucza.

 • krzysiozboj

  Oceniono 85 razy 11

  A może to jednak Francja powinna beknąć za rozwalenie stabilnej Libii i za wpuszczenie imigrantów do Europy?
  A pisanie o zdradzie to ten Pan sobie daruje, może nieco poczytać o wojnie niemiecko-francuskiej we wrześniu 1939r.

 • ryszyn

  Oceniono 64 razy 10

  niech ten francuzik zajmie się burdelem jaki polityka jego głupich poprzedników zrobiła w jego własnym kraju, no to adieu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX