Pierwsza taka sytuacja od początku wojny w Syrii. Amerykanie zestrzelili samolot reżimu Asada

Myśliwiec F/A-18 Super Hornet

Myśliwiec F/A-18 Super Hornet (Fot. U.S. Air Force)

Pomimo prób mediacji za pośrednictwem Rosji amerykanie zestrzelili syryjski samolot myśliwsko-bombowy SU-22, który atakował wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne.

Złożona głównie z oddziałów kurdyjskich, a także arabskich i zagranicznych żołnierzy koalicja Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) od miesięcy wypiera tzw. Państwo Islamskie na północy Syrii. W tym miesiącu rozpoczął się szturm na nieformalną stolice islamistów. ar-Rakkę.

Dziś SDF starły się z wojskiem reżimu Baszara al-Asada, które także walczy z tzw. Państwem Islamskim w tym regionie. Ponieważ Stany Zjednoczone wspierają SDF, amerykańskie lotnictwo wykonało "pokaz siły", mający odstraszyć wojska reżimu.

Jednocześnie Amerykanie skontaktowali się ze stroną Rosyjską za pośrednictwem specjalnej "linii deeskalacyjnej". Służy ona do mediacji między USA a rządem syryjskim, za pośrednictwem Moskwy. To nie przyniosło jednak efektu. Myśliwiec syryjskiego wojska zrzucił bombę w pobliżu jednostek SDF - informuje amerykańskie wojsko.

W odpowiedzi amerykański myśliwiec F/A-18 Super Hornet zestrzelił syryjski samolot SU-22. Był to pierwszy przypadek od początku wojny w Syrii, kiedy amerykanie zestrzelili załogowy samolot reżimu Asada.

"Misją koalicji jest walka z tzw. Państwem Islamskim, a nie z syryjskim reżimem, Rosją lub prorządowymi organizacjami. Jednak nie zawahamy się bronić sił koalicji i jej partnerów przed jakimkolwiek zagrożeniem" - napisano w oświadczeniu koalicji państw walczących z IS.

Rozpoczął się szturm na Ar-Rakkę, stolicę tzw. Państwa Islamskiego

Zobacz także
Komentarze (155)
Pierwsza taka sytuacja od początku wojny w Syrii. Amerykanie zestrzelili samolot reżimu Asada
Zaloguj się
 • krzysiozboj

  Oceniono 40 razy 14

  Klasyczne demokratyzowanie ropy. Kurdowie swoje tereny wyzwolili już dawno i generalnie z Assadem czy Rosją stosunki były neutralne. Niestety zarówno ropa, jak i miejsce potencjalnego szlaku transportu irańskich węglowodorów, znajduje się nieco na południe od terenów kurdyjskich. Rakka jest arabska, nie kurdyjska, dlatego Kurdowie wcale się do jej wyzwalania nie palili, tu USA musiało ich czymś mocno zmotywować. A że Kurdowie chcą wejść na nieswoje tereny, to i mogą się pojawić komplikacje.

  Równolegle z ofensywą Kurdów na Rakkę idzie ofensywa Assada od południa na to samo miasto. Przy okazji wyciszył się konflikt na północny zachód od Aleppo. Tam działali rebelianci wspierani przez Katar, a że Katar ostatnio podpadł USA, że musi się łasić do Iranu, by nie dostać totalnej blokady i na morzu, a Iran wspiera Assada, to ... mamy burdel sytuacyjny większy niz na Bałkanach. O tym, że obecnie Turcja (członek NATO) współpracuje tam z Rosją, przeciw USA, to już chyba nie trzeba wspominać.

 • marian_koniuszko

  Oceniono 30 razy 10

  Skoro USA dokonały agresji na terenie Syrii bez mandatu ONZ, to czy przypadkiem Polska nie straciła obowiązku sojuszniczej obrony USA przed odwetem Syrii (i jej sojusznika Rosji)?

  Czy jesli Macierewicz dokonałby agresji na Ukrainę, to USA obroniłoby nas przed odpowiedzią Ukrainy? Czy uznałoby, że Ukraina tylko się broni, a ta obrona przy okazji przysłuży się obronie "demokracji" w Polsce?

  Oczywiście dopóki Polska nie zaatakuje Rosji, USA maja obowiązek udzielić nam pomocy przeciw Rosji, bo tak stanowi traktat.

 • cezarykaminski

  Oceniono 26 razy 8

  najgorsze, że my te amerykańskie scierwa wspierajace dżihad i islamski terroryzm mamy w kraju na zaproszenie władz. dalej durne Polaczki chadzajcie na pikniki i podziwiajcie amerykańskich zołdaków.

 • brejwik

  Oceniono 34 razy 6

  Brawo Amerykanie ! Bezpieczeństwo Izraela najważniejsze.

  W Syrii nie będzie pokoju bo nie życzy sobie tego ani Izrael, ani Turcja.

 • ilirian

  Oceniono 7 razy 5

  Według proroctw Nostradamusa trzecia wojna światowa ma zacząć się od państwa islamskiego.

 • enedue3

  Oceniono 17 razy 5

  Muszę z przykrością muszę stwierdzić, iż USA jest bandyckim krajem!

  Generują burdel, zamieszanie ideologiczne, zniszczenie materialne oraz tzw. uchodźców jako produkt uboczny, który zalewa Europę. Przy okazji powstają kalifaty takie jak ; kalifat francuski, belgijski, niemiecki, holenderski, szwedzki, niezwykle groźne.
  Rosja powinna "dać" Syrii nie stareńkiego SU 22 II generacji ale trochę nowszego III+ generacji SU35 z Wanią przebranego za Araba w kabinie :)) wtedy terroriści jankescy tzw dobrotliwa opozycja miałaby godnego przeciwnika.

  Inna sprawa, że zmiana rządu powinna odbywać się demokratycznie, w wyborach a USSA , kiedy demokratycznie nie może sięga po rewolwer tak było w Iraku, Libii, oraz w czasie wiosny arabskiej.

 • leonleonidas

  Oceniono 23 razy 5

  Wiadomo po ktorej stronie stoi USA.
  Z pewnoscia nie po stronie tych ktorzy walcza z IS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje