Helmut Kohl nie żyje. Byłego kanclerza nazywano "architektem zjednoczenia Niemiec". Miał 87 lat

Helmut Kohl i prezydent Francji Francois Mitterrand

Helmut Kohl i prezydent Francji Francois Mitterrand (AP (AP Photo, file))

Helmut Kohl nie żyje. Polityk był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. Odegrał dużą rolę w zjednoczeniu Niemiec, a także w procesie integracji europejskiej.

Informację o śmierci Helmuta Kohla podaje niemiecka gazeta "Bild". Kohl był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. 

Helmut Kohl odegrał istotną rolę w zjednoczeniu Niemiec - do tego stopnia, że nazywano go „architektem zjednoczenia Niemiec”. Znacząco wpłynął na proces integracji europejskiej. Uważany jest za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. 

Helmut Kohl był kanclerzem Niemiec przez 16 lat

Przez ćwierć wieku, w latach 1973-1998, pełnił funkcję przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU. Na czele kraju, jako kanclerz, stał przez 16 lat. W 1989 roku przedstawił dziesięciopunktowy plan zjednoczenia Niemiec, do którego doszło niedługo potem, w październiku 1990 roku.

Kohl był orędownikiem uchwalenia i wprowadzenia w życie traktatu z Maastricht w 1992 roku, powołującego do życia Unię Europejską i wspólną europejską walutę oraz traktatu amsterdamskiego z 1997 roku, który wprowadził zmiany w prawie wspólnotowym.

Helmut Kohl podpisał traktat o granicy polsko-niemieckiej

To za jego rządów został zawarty układ z Schengen w 1985 roku, dzięki któremu podróżujemy dziś po Europie bez kontroli granicznych. Rząd Helmuta Kohla podpisał również w 1990 roku roku polsko-niemiecki traktat, ostatecznie potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.

W latach 70. był premierem rządu Nadrenii-Palatynatu. Po raz pierwszy na stanowisko kanclerza federalnego został wybrany po upadku gabinetu Helmuta Schmidta, w październiku 1982 roku.

Od tego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych wyborach, do porażki we wrześniu 1998. Wówczas to Kohl ustąpił z urzędu kanclerskiego po 16 latach sprawowania funkcji. W powojennej historii Niemiec był najdłużej urzędującym kanclerzem.

Wajda, Bowie, Kopiczyński, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Zobacz także
Komentarze (129)
Helmut Kohl nie żyje. Byłego kanclerza nazywano "architektem zjednoczenia Niemiec". Miał 87 lat
Zaloguj się
 • zenler

  Oceniono 48 razy 34

  Wybitny kanclerz, wielki przyjaciel Polski zjednoczyl Niemcy i doprowadzil do uznania przez Niemcy granicy na Odrze i Nysie Luzyckiej. Czesc Jego pamieci. Niech odpoczywa w pokoju.

 • leonleonidas

  Oceniono 20 razy 12

  Wybitny czlowiek i polityk.

  Niech spoczywa w pokoju !

 • pavise

  Oceniono 31 razy 5

  Mąż stanu Niemiec a nie Polski. Sprzeciwiał się granicy na Odrze i Nysie, miał w dupie interes Polski. Czyli z jakiego powodu mamy rozdzierać szaty?

 • polakww

  Oceniono 32 razy 4

  W miarę przyzwoity niemiec w przeciwieństwie do Szredera na pasku Putina czy zdrajczyni ciapatolubnej Merkel.

 • zz1026

  Oceniono 3 razy 3

  na tym zdjeciu z prezydentem francji to juz dalej od siebie stac nie mogli

 • mczes57

  Oceniono 13 razy 3

  Najlepszy niemiecki Kanclerz., dzięki temu człowiekowi mamy stosunki z Niemcami jakie mamy. No i jeszcze dzięki temu znienawidzonemu''Bolkowi''. Ludzie ogarnijcie się. Polska od wieków nie miała tylu lat pokoju. Wykorzystajmy to na rozwój, nie na wewnętrzne wojenki.

 • gr_ub_y

  Oceniono 29 razy 3

  Znamienne są słowa, które Kohl wypowiedział na krótko przed śmiercią, poproszony o komentarz do obecnej sytuacji w Niemczech:

  "Merkel nie ma o niczym pojęcia".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje