Helmut Kohl nie żyje. Byłego kanclerza nazywano "architektem zjednoczenia Niemiec". Miał 87 lat

Helmut Kohl i prezydent Francji Francois Mitterrand

Helmut Kohl i prezydent Francji Francois Mitterrand (AP (AP Photo, file))

Helmut Kohl nie żyje. Polityk był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. Odegrał dużą rolę w zjednoczeniu Niemiec, a także w procesie integracji europejskiej.

Informację o śmierci Helmuta Kohla podaje niemiecka gazeta "Bild". Kohl był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. 

Helmut Kohl odegrał istotną rolę w zjednoczeniu Niemiec - do tego stopnia, że nazywano go „architektem zjednoczenia Niemiec”. Znacząco wpłynął na proces integracji europejskiej. Uważany jest za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. 

Helmut Kohl był kanclerzem Niemiec przez 16 lat

Przez ćwierć wieku, w latach 1973-1998, pełnił funkcję przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU. Na czele kraju, jako kanclerz, stał przez 16 lat. W 1989 roku przedstawił dziesięciopunktowy plan zjednoczenia Niemiec, do którego doszło niedługo potem, w październiku 1990 roku.

Kohl był orędownikiem uchwalenia i wprowadzenia w życie traktatu z Maastricht w 1992 roku, powołującego do życia Unię Europejską i wspólną europejską walutę oraz traktatu amsterdamskiego z 1997 roku, który wprowadził zmiany w prawie wspólnotowym.

Helmut Kohl podpisał traktat o granicy polsko-niemieckiej

To za jego rządów został zawarty układ z Schengen w 1985 roku, dzięki któremu podróżujemy dziś po Europie bez kontroli granicznych. Rząd Helmuta Kohla podpisał również w 1990 roku roku polsko-niemiecki traktat, ostatecznie potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.

W latach 70. był premierem rządu Nadrenii-Palatynatu. Po raz pierwszy na stanowisko kanclerza federalnego został wybrany po upadku gabinetu Helmuta Schmidta, w październiku 1982 roku.

Od tego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych wyborach, do porażki we wrześniu 1998. Wówczas to Kohl ustąpił z urzędu kanclerskiego po 16 latach sprawowania funkcji. W powojennej historii Niemiec był najdłużej urzędującym kanclerzem.

Wajda, Bowie, Kopiczyński, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Zobacz także
 • Wieżowiec w Londynie Pożar wieżowca w Londynie. Policja: Niektórych ofiar być może nigdy nie zidentyfikujemy
 • XVII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO Tysiące księży, złoto, przepych i pokaz mody liturgicznej. Wielkie targi Sacroexpo w Kielcach
 • Prezydent USA Donald Trump obchodzi dzisiaj 71. urodziny. Od konkursów Miss Universe po prezydenturę. Dzisiaj Donald Trump obchodzi 71. urodziny
Komentarze (129)
Helmut Kohl nie żyje. Byłego kanclerza nazywano "architektem zjednoczenia Niemiec". Miał 87 lat
Zaloguj się
 • zenler

  Oceniono 48 razy 34

  Wybitny kanclerz, wielki przyjaciel Polski zjednoczyl Niemcy i doprowadzil do uznania przez Niemcy granicy na Odrze i Nysie Luzyckiej. Czesc Jego pamieci. Niech odpoczywa w pokoju.

 • leonleonidas

  Oceniono 20 razy 12

  Wybitny czlowiek i polityk.

  Niech spoczywa w pokoju !

 • pavise

  Oceniono 31 razy 5

  Mąż stanu Niemiec a nie Polski. Sprzeciwiał się granicy na Odrze i Nysie, miał w dupie interes Polski. Czyli z jakiego powodu mamy rozdzierać szaty?

 • polakww

  Oceniono 32 razy 4

  W miarę przyzwoity niemiec w przeciwieństwie do Szredera na pasku Putina czy zdrajczyni ciapatolubnej Merkel.

 • zz1026

  Oceniono 3 razy 3

  na tym zdjeciu z prezydentem francji to juz dalej od siebie stac nie mogli

 • mczes57

  Oceniono 13 razy 3

  Najlepszy niemiecki Kanclerz., dzięki temu człowiekowi mamy stosunki z Niemcami jakie mamy. No i jeszcze dzięki temu znienawidzonemu''Bolkowi''. Ludzie ogarnijcie się. Polska od wieków nie miała tylu lat pokoju. Wykorzystajmy to na rozwój, nie na wewnętrzne wojenki.

 • gr_ub_y

  Oceniono 29 razy 3

  Znamienne są słowa, które Kohl wypowiedział na krótko przed śmiercią, poproszony o komentarz do obecnej sytuacji w Niemczech:

  "Merkel nie ma o niczym pojęcia".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje