Premierem Serbii zostanie lesbijka. Większość jej rodaków uważa, że homoseksualizm to choroba

41-letnia Ana Brnabić została desygnowana na premiera Serbii. Polityk jest zadeklarowaną lesbijką. Jej nominację musi jeszcze zatwierdzić parlament.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić wręczył nominację na urząd premiera 41-letniej Anie Brnabić. Jeżeli parlament zatwierdzi decyzję prezydenta, a ma to zrobić w przyszłym tygodniu, będzie to pierwsza w historii Serbii zadeklarowana osoba homoseksualna na tym stanowisku.

- To trudna decyzja, podjęta w interesie Serbii i jej obywateli. Jestem pewien, że Ana Brnabić jest profesjonalistką, zarówno jeśli chodzi o umiejętności, jak i cechy osobiste. Jestem przekonany, że będzie ciężko pracowała - mówił Vucić.

Ana Brnabić jest obecnie ministrem administracji. Zanim trafiła do rządu, pracowała dla amerykańskich korporacji.

Jej nominacja nie jest jednak oceniana przez politologów entuzjastycznie. Aleksandar Vucić w kwietniu został wybrany prezydentem, wcześniej zajmował stanowisko premiera. W serbskiej polityce nie jest tajemnicą, że prezydent nie chcąc tracić wpływów w rządzie będzie nominował osobę wobec siebie lojalną.

"Ograniczone pole manewru"

"The Guardian" zauważa, że Branbić może okazać się w rzeczywistości "marionetką" Vucica. "Jej brak politycznego doświadczenia i zaplecza może dać jej ograniczone pole manewru" - twierdzą dziennikarze.

Również fakt wyboru osoby homoseksualnej na szefa rządu jest uważany za zabieg wizerunkowy, który ma pomóc Serbii w zbliżeniu się do Unii Europejskiej.

Organizacje LGBT alarmują, że w kraju panuje wysoki poziom dyskryminacji i przemocy wobec osób innej orientacji. Organizacje nacjonalistyczne i neonazistowskie otwarcie sprzeciwiające się osobom nieheteroseksualnym są wspierane przez niektórych wpływowych prawicowych polityków.

Według raportu Narodowego Instytutu Demokracji 66 proc. obywateli Serbii twierdzi, że homoseksualizm to choroba, niemal 80 proc. uważa, że osoby LGBT powinny ukrywać się ze swoją orientacją.

Komentarze (113)
Premierem Serbii zostanie lesbijka. Większość jej rodaków uważa, że homoseksualizm to choroba
Zaloguj się
 • westgreg

  Oceniono 10 razy 8

  A w jaki sposób taka skłonność jak homoseksualizm (niezależnie od tego, czy jest chorobą, czy nie), ma przeszkadzać w sprawowaniu funkcji premiera kraju ?!?! Trzeba mieć niezłe odchyły, aby łączyć ze sobą te dwie rzeczy.

 • teclaw

  Oceniono 20 razy 8

  Skoro piszecie że to prywatna sprawa i nic nikomu do tego to po co sie z tym tak obnosicie?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 29 razy 5

  >Większość jej rodaków uważa, że homoseksualizm to choroba.

  Ależ skąd, homoseksualizm to prawidłowe życie rodzinne i zdrowe potomstwo.

  Promocja i wspieranie pederastii powinny być zakazane prawne, gdyż homoseksualizm jest szkodliwy społecznie.

 • jake210

  Oceniono 28 razy 4

  Dla mnie liczy się tylko kompetencje, albo się je ma albo się nie ma. Wybiórcza pieje z zachwytu bo nie dość że kobieta to jeszcze lesbijka. Ich marzeniem jest żeby wszystkie ważne stanowiska były obsadzone przez osoby ze środowiska LGBT.

 • emeni

  Oceniono 4 razy 4

  Istotne są kompetencje i predyspozycja do pełnienia funkcji. Jeśli kandydat/tka potrafi "sprzedać" swój potencjał, poglądy i plany w sposób przekonywujący, to w kraju-kołtunie może być szanowanym premierem. Ważne będzie to co zrobi. Widzę, że mania zaglądania w majty przeszła z prawactwa na lewactwo. Jedna strona już w bloku startowym chce zgnoić a druga ma w gdzieś to co istotne i na chama będzie promować pomijając kwalifikacje. co za głupota.

 • octopusdei

  Oceniono 21 razy 3

  Czekamy na pierwszego premiera-nekrofila. Ciekawe, który kraj wzniesie najwyżej sztandar postępu?

 • wichura

  Oceniono 29 razy 3

  Ale paskuda! Biedna, chora kobieta...
  Szkoda dzielnego narodu serbskiego, że będzie musiał się wstydzić za nią...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX