Jest decyzja. Komisja Europejska rozpoczyna przeciwko Polsce procedurę ws. uchodźców

Komisja Europejska zdecydowała, że rozpoczyna wobec Polski, Czech i Węgier procedurę dotyczącą naruszenia unijnego prawa związaną z odmową przyjęcia uchodźców.

Decyzję KE ogłosił w Strasburgu unijny komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. - Dość już było dyskusji, opóźnień i próśb - podkreślił.

Relokacja to nie jest swobodny wybór, to obowiązek moralny. Wynika on również z decyzji i zobowiązań prawnych, które podjęliśmy wspólnie i wspólnie musimy się z nich wywiązać

- tłumaczył grecki komisarz. RMF FM dotarła do 9-stronicowego raportu przygotowanego przez szefa KE, Jean-Claude'a Junckera.

Pomimo powtarzanych wezwań Czechy, Węgry i Polska naruszyły swoje prawne zobowiązania wynikające z decyzji Rady oraz - zobowiązania wobec innych krajów członkowskich

- napisano w dokumencie. Pozostali komisarze mieli przyjąć raport bez dyskusji.

Co dalej? Oto kolejne kroki

Korespondent TVN24 tłumaczy, że następnym krokiem będzie wystosowanie do rządów w Warszawie, Czechach i na Węgrzech odpowiednich pism. Stanie się to najprawdopodobniej w środę. KE wyznaczy w nich termin - prawdopodobnie będą to dwa miesiące - na wykonanie zobowiązań dotyczących przyjęcia uchodźców.

Jeśli UE i Polska nie dojdą w tym czasie do porozumienia, sprawa ostatecznie trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Co grozi Polsce, jeśli nie przyjmiemy uchodźców? >>>

Rząd PiS odpowiada KE

Są już pierwsze komentarze ze strony rządu PiS.

Decyzja Komisji Europejskiej może nas oddalać od kompromisu w sprawie polityki migracyjnej. Polska jest gotowa do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

- powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański, cytowany przez PAP.

Ta decyzja sprzyja antagonizowaniu państw członkowskich. Nie przybliża nas do konstruktywnej dyskusji. Relokacja tylko zachęca kolejnych migrantów do przybycia do Europy

- ocenił z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Więcej komentarzy po decyzji Komisji Europejskiej >>>

Relokacja uchodźców

Unia Europejska przyjęła program relokacji uchodźców jesienią 2015 roku. Przewidywał on rozmieszczenie w krajach członkowskich 160 tysięcy osób. Do tej pory z obozów w Grecji i we Włoszech przeniesiono niespełna 20 tysięcy. Z całej Unii żadnej osoby nie przyjęły Polska i Węgry oraz Austria, choć władze w Wiedniu obiecały niedawno udział w programie relokacji. Czesi natomiast - po przyjęciu 12 z 2600 osób - ogłosili, że wstrzymują swój udział w relokacji.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker sugerował już w przeszłości, że kraje, które odmawiają przyjęcia uchodźców, mogą mieć ograniczone fundusze unijne.

Brexit staje się faktem. To zła wiadomość dla Polaków na wyspach

Więcej o:
Komentarze (801)
Jest decyzja. Komisja Europejska rozpoczyna przeciwko Polsce procedurę ws. uchodźców
Zaloguj się
 • czesiu.wisniak

  Oceniono 58 razy 30

  Zanim Polska będzie musiała coś płacić tym europejskim ku...m to Unia się rozpadnie pod naporem Murzynów i Arabów. A PIS właśnie zapewnił sobie drugą i trzecią kadencję.

 • atmt

  Oceniono 93 razy 25

  Bierzecie chociaż to słowo "uchodźcy" w cudzysłów - bardziej będzie odpowiadało prawdzie.

 • hegemon123

  Oceniono 100 razy 18

  Kiedy przyszli uchodzcy nie protestowałem - to przecież biedni uchodzcy.
  Kiedy stawiali meczety nie protestowałem - mają prawo sie modlić.
  Kiedy wprowadzali żywność hallal w szkołach nie protestowałem - mogą jeść tylko to na co pozwala im koran.
  Kiedy robili zamachy nie protestowałem - to tylko nieliczna grupa musimy zaakceptować ich kulturę oni tylko tak wyrażają samego siebie.
  Kiedy gwałcili kobiety nie protestowałem - taką maja kulturę europejki muszą sie dostosować
  Kiedy zażądali eksterytorialnych stref z prawem szariatu nie protestowałem - muszą mieć własne terytorium mieszkamy przecież w wolnym kraju.
  Kiedy wprowadzali swoich posłów do parlamentu nie protestowałem - są już prawie połową społeczeństwa mają prawo do współrządzenia krajem.
  Kiedy wprowadzili prawo szariatu nie mogłem już protestować.

 • pol733

  Oceniono 71 razy 17

  To można być pewnym, że teraz PISowi słupki sondażowe pójdą w górę. Żadnych muślinów w Polsce.

 • aniag-1978

  Oceniono 70 razy 14

  Pamiętajcie lemingi, komu to zawdzięczacie i kto jest obecnie w UE największym orędownikiem karania Polski za nieorzyjmownaie migrantów afrykańskich i arabskich. To ten sam gość(zwany "krulem jewropy"), który w zeszły piątek przerżnał ważne glosowanie w sprawie Nord Stream 2 w jakże ulubionym przez PO stylu ... 1:27.

 • zoltan_waw

  Oceniono 74 razy 12

  Wszyscy lewacy mają obowiązek złożenia wiążącego prawnie oświadczenia w którym zobowiązują się do przyjęcia pod własny dach minimum jednego "uchodźcy". Bez złożenia takiego oświadczenia nie mają prawa wypowiadać się na temat migrantów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX