Trump ma podjąć dzisiaj ważną decyzję. Tusk zwrócił się do niego z osobistym apelem

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wystosował do prezydenta USA osobisty apel. Donald Trump ma bowiem wkrótce ogłosić swoją decyzję ws. porozumienia klimatycznego z Paryża.

Tusk zaapelował do przywódcy Stanów Zjednoczonych na Twitterze. "Nie zmieniaj proszę (politycznego) klimatu na gorszy" - napisał były polski premier. Wcześniej Donald Trump poinformował, że w czwartek o godz. 21 polskiego czasu podejmie ostateczną decyzję w sprawie udziału USA w tzw. porozumieniu paryskim.

Co zrobi Trump?

Powołujący się na bliskich współpracowników amerykańskiego prezydenta portal AXIOS napisał, że Donald Trump od kilku tygodni mówił współpracownikom, że zamierza wycofać się z porozumienia klimatycznego.

Na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych miał wpłynąć list grupy 22 senatorów, którzy namawiali go do tego kroku. Według AXIOS Donald Trump wraz z szefem Agencji Ochrony Środowiska Scottem Pruitem ma teraz zdecydować czy rozpocząć proces formalnego wycofania USA z układu, co może zając 3 lata, czy wybrać szybszą ale bardziej radykalną drogę i wypowiedzieć traktat ONZ w tej sprawie.

Porozumienie z Paryża

Porozumienie klimatyczne z Paryża zostało zawarte w 2015 roku przez ponad 190 państw. Celem układu jest znaczna redukcja emisji gazów cieplarnianych pozwalająca na utrzymanie średniej temperatury na Ziemi na poziomie nie wyższym niż 2 stopnie Celsjusza ponad średnią temperaturę sprzed epoki przemysłowej. Dotychczas tylko dwa kraje nie poparły układu - Nikaragua i Syria.

Więcej o:
Komentarze (80)
Trump ma podjąć dzisiaj ważną decyzję. Tusk zwrócił się do niego z osobistym apelem
Zaloguj się
 • jan_sobczak1

  Oceniono 18 razy 6

  Wątpię aby prezydent najpotężniejszego kraju świata interesował się opinią pucybuta władczyni jakiejś zdychającej konfederacji na końcu świata. Europa nie jest już głową, pępkiem, ręką ani nawet nogą globu. Może anusem i to atakowanym jakąś czarną i śniadą zarazą.

 • saves

  Oceniono 34 razy 6

  Jedyne miejsce, gdzie jeszcze się liczy, to Dworzec Centralny w Warszawie.

 • saves

  Oceniono 30 razy 6

  -Panie Prezydencie, Donald do Pana.
  -Jaki Donald?
  -No ten, co w Brukseli o jakiejś wieży opowiadał.
  -Aaaa... Ten... Nie kojarzę...

 • aniag-1978

  Oceniono 30 razy 6

  "Ten budynek za mną nazywają Tusk tower" - hahahahahahah!!!!!!!
  Tuskowi wydaje się, że coś znaczy w UE! Kapeć Merkel i Junkiera.

 • an 17121981

  Oceniono 22 razy 6

  Lemingi, świętujcie! To już koniec miażdżenia was i intelektualnej anihilacji przez bezlitosne ciosy Erica Cartmana!
  "Wiadomość nie została wysłana. Powód: blokada konta. W celu wyjaśnienia proszę się skontaktować z administratorem: forum@agora.pl"
  #WolneMedia!

 • polakww

  Oceniono 31 razy 5

  Ledwo co wychodzimy z okresu ostatniego zlodowacenia gdzie lądolód przykrywał część Polski a Tusk chce schładzać. Pewnie neandertalczycy palili dużo ognisk i spowodowali katastrofę klimatyczną i lądolód ustąpił znad Polski.

 • matt555555

  Oceniono 10 razy 4

  Tusk jest komiczny z tym odgrywaniem roli męża stanu, chyba wierzy, że ktoś go traktuje poważnie, dla Trumpa znaczy mniej niż jego kierowca.
  I mniej botoksu i opalenizny, bo wyglądasz pan jak trzeciorzędny celebryta-burak, ot taka męska wersja siwcowej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX