Przodują w rankingu homofobii. Mimo to przyjęli prześladowanych gejów z Czeczenii

Minister spraw zagranicznych Litwy poinformował, że jego kraj udzielił azylu dwóm homoseksualistom, którzy uciekli przed represjami z rosyjskiej Czeczenii.

O decyzji MSZ w Wilnie poinformowały tamtejsze media. - Mogę potwierdzić, że wydaliśmy wizy dwóm Czeczeńcom, którzy doznali represji z powodu swej orientacji seksualnej - powiedział szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevicius.

Tym samym Litwa stała się jednym z pierwszych krajów, który udzielił schronienia prześladowanym w Czeczenii. I to pomimo, że w ostatnim rankingu ILGA-Europe dotyczącym homofobii na naszym kontynencie Litwini znaleźli się na dalekim miejscu, tuż za Polakami.

Apel o pomoc dla gejów z Czeczenii

Na początku kwietnia tego roku rosyjska "Nowaja Gazieta" napisała, że czeczeńskie władze rozpoczęły "polowanie na gejów". Pojawiły się wówczas informacje m.in. o torturach, ofiarach śmiertelnych oraz o tym, że na terenie tej rosyjskiej republiki utworzono dla zatrzymanych homoseksualistów specjalny "obóz koncentracyjny". Jak alarmował "The Guardian", osoby, które trafiają do "tajnych więzień" są bite, rażone prądem i poniżane. Niektórym udaje się opuścić areszt za bardzo wysokim okupem.

Rzecznik szefa republiki Ramzana Kadyrowa odpowiedział wówczas, że to wszystko nieprawda, bo - jak stwierdził w rozmowie z agencja Interfax -  "nie można zatrzymywać ani prześladować osób, których po prostu nie ma".

Międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka oraz praw osób LGBT wezwały do pilnego podjęcia działań w tej sprawie oraz udzielenia pomocy prześladowanym. Swoje śledztwo rozpoczęła już Rada Europy. Kanclerz Angela Merkel poprosiła z kolei rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, by ten "użył swoich wpływów do obrony praw mniejszości".

Ojciec prezydenta przeciwko parom homoseksualnym. Wystąpił w kontrowersyjnej kampanii

Więcej o:
Komentarze (69)
Przodują w rankingu homofobii. Mimo to przyjęli prześladowanych gejów z Czeczenii
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 17 razy 9

  Wygląda na to że kadyrow z PiSowcami mogliby poczuć wspólnotę wartości.

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 7

  Poszanowanie życia ludzkiego niezależnie z kim to życie śpi i jaką religię wyznaje.Zdrowe podejście ale przecież u nas też nikt homoseksualnych jeszcze nie zamyka w łagrach.Chociaż z braku uchodźców to te nowe obozy wypoczynkowe Błaszczaka mogłyby się nadać.

 • freud1

  Oceniono 20 razy 6

  Wolska semper fidelis. Zaden gej, cyklista czy inny wegetarianin nam tu sie nie przesliznie! A jak sie to Gejropie nie podoba, to se sami ze szwagrem europe w garazu postawimy!

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 4 razy 2

  A sprawdzali, czy im staje na widok nagiego chłopa. Taka procedura czekała tych, którzy na homoseksualistę chcieli się wymigać od wojska za PRLu.

 • realistas

  Oceniono 20 razy 2

  Tylko w Polsce i Rosji prześladuje się homoseksualistów. Taki głupi mamy naród.

 • sorrry

  Oceniono 7 razy 1

  Niejeden "uchodźca" jest gotów dać się wydymać żeby tylko się załapać na porządny, bezterminowy socjal. Ale żeby Litwinom?

 • kacap_z_moskvy

  0

  A choc jednego moga pokazac? czy tylko bla-bla-bla?

 • szmondak

  Oceniono 12 razy 0

  piękny gest braci litwinów, a zarazem wielki cios w kremlowską satrapię

 • wojtem

  Oceniono 6 razy 0

  Nieglupi pomysl. Moze Polska przyjmie arabskich homoseksualistow. Zbadac tylko czy nie przyniosa AIDS. Ich pobyt nie zostawi zadnych negatywnych wplywow na populacji Polski. Wymra bez potomkow i slad po ich pobycie nie zostanie. Poza tym nie maja rodzin do sciagniecia za soba, chyba ze pozwoli sie im sciagac rodzicow i rodzenstwo. Jesli sie pod zadnym pozorem nie pozwoli, to jestem za

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX