Premier Norwegii "grozi Polsce palcem": Nie oddamy kontroli nad pieniędzmi na społ. obywatelskie

Ok. miliard euro mogą dostać Polska i Węgry od Norwegii. Jednak władze tego kraju boją się, że polski rząd może przejąć kontrolę nad pieniędzmi, przeznaczonymi m.in. na budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Norwegia negocjuje właśnie przyznanie Polsce i Węgrom ponad miliarda euro w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Kwota może być wyższa, niż ta przyznana Polsce na lata 2014 - 2021.

Jednak rozmowy są dla Norwegów trudne - podaje portal norwaytoday.info. A to dlatego, że "oba państwa walczą o przejęcie politycznej kontroli nad częścią funduszy, które będą przeznaczone na społeczeństwo obywatelskie" - czytamy.

W weekend premier Norwegii Erna Solberg ostrzegała przed "nieliberalnymi siłami, które nie rozumieją potrzeby niezależnego społeczeństwa obywatelskiego".

- Nie możemy pozwolić Polsce ani Węgrom uzyskać politycznej kontroli nad pieniędzmi, które mają zostać w tych krajach przeznaczone na budowanie społeczeństwa obywatelskiego - powiedziała norweskiej agencji NTB.

Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) to mechanizm przyznawania bezzwrotnej pomocy finansowej 16 mniej rozwiniętym gospodarczo państwom UE. Pomoc jest przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Przeznacza się ją na m.in. rozwijanie społeczeństwa obywatelskiego, cele społeczne, ochronę środowiska, naukę, ochronę dziedzictwa kulturowego etc. 

Na lata 2014 - 2021 Polska otrzymała w ramach programu w sumie ponad 800 mln euro, z czego ponad 400 mln w ramach Funduszy Norweskich. W latach 2009 - 2014 było to 580 mln euro.

Fundusze Norweskie pod kontrolą państwa?

Solberg rozmawiała o tym problemie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. W rozmowie miała podkreślać, że nie chce sprzeniewierzać się zasadom funduszy. Norwegia wymaga, aby pieniądze były zarządzane przez operatora, który jest niezależny od władz państwa. Wybiera się go w otwartym procesie. - Trzeci sektor nie może być kontrolowany przez państwo - podkreśliła premier. 

Norweski minister ds. europejskich  Frank Bakke-Jensen powiedział, że chce osiągnąć porozumienie z oboma państwami jeszcze w 2017 roku.

Norweski portal pisze, że strona polska zaproponowała, aby za kontrolę funduszy odpowiadało nowe, Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Centrum odpowiadałoby bezpośrednio przed premierem. 

"Konserwatywno-prawicowym skokiem na fundusze norweskie"

Dotychczas operatorem funduszy na społeczeństwo obywatelskie była pozarządowa Fundacja Batorego. Niektóre media w Polsce (w tym TVP) oraz rząd krytykowały Fundację za rzekome sprzyjanie lewicowym i liberalnym organizacjom, środowiskom feministycznym i LGBT. Fundacja szeroko odpowiadała na stawiane jej zarzuty.

Już w marcu portal Oko.press ostrzegał przed "konserwatywno-prawicowym skokiem na fundusze norweskie". Agata Ambroziak pisała wtedy, że "projekt ustawy jest skonstruowany tak, by Narodowe Centrum mogło zostać operatorem funduszy norweskich w Polsce. Taka decyzja oznaczałaby de facto, że pieniądze trafią w ręce rządu".

Losem Funduszy Norweskich interesuję się też opozycja. Poseł PO Adam Korol w interpelacji do ministra kultury pyta: "Na jakiej podstawie resort planuje przejęcie kontroli nad środkami pochodzącymi z tzw. funduszy norweskich?".

Więcej o:
Komentarze (346)
Premier Norwegii "grozi Polsce palcem": Nie oddamy kontroli nad pieniędzmi na społ. obywatelskie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 74 razy 56

  Piślaki się nacieli. Organizacje pozarządowe mają być sterowane przez rząd..Absurd i abstrakcja ale na poziomie myślenia prezesowskich podnóżków.

 • zsm-5

  Oceniono 78 razy 52

  Dziwny kraj ta Norwegia. "Klauzula sumienia" polskich lekarzy zatrudnionych w Norwegii im się nie podoba, przejmowanie norweskiej kasy przez agencje rządowe Węgier i Polski też nie. Pełna dyskryminacja lepszego sortu. To muszą być komuniści i złodzieje a nawet ubecy.

 • newpatric

  Oceniono 67 razy 43

  Podobnie przyjrzec się funduszom europejskim jakie dostaje kościół katolicki popierajacy PIS w Polsce.

  I zagrozić zatrzymaniem,niech wezmą pisowców na krótką smycz.

 • shago0

  Oceniono 49 razy 39

  jak się pisowcy nie zamkną to funduszy nie będzie. najpierw norweskich, potem szwajcarskich a na koniec unijnych. wtedy dopiero pislamiści pokażą co potrafią. wstaną z kolan, otrzepią kurz i powiedzą, że te miliardy z łuni do niczego nigdy nam nie były potrzebne a my sami lepiej potrafimy się rządzić.
  po dwóch latach zielone putinowskie ludziki zaczną przełazić granice i w Bulandzie zapanuje wieczna szczęśliwość. wedle pisu oczywiście.

 • krynolinka

  Oceniono 51 razy 35

  Rydzykowi powierzyć nadzór nad kasą norweską.Da sobie radę z każdą ilością gotówki.

 • goooral

  Oceniono 40 razy 32

  I bardzo dobrze, wierzę że cele, które wskażą nam Norwegowie (które będą przez nich sfinansowane) są pożyteczniejsze niż wypłata Misiewicza czy Janigera !!!

 • leszek.30

  Oceniono 42 razy 28

  Nie wolno do tego dopuścić..! PiS-bolszewia rozdziela te pieniądze między swoich , dokarmia nimi Rydzyka , biskupów , ONR i inne organizacje sprzyjające Kaczyńskiemu i PiS-bolszewii..!!!

 • def11

  Oceniono 39 razy 25

  Społeczeństwo obywatelskie w rozumieniu PiS-u to ONR, kluby Gazety Polskiej, rodzina Radia Maryja i wszelkiej maści komitety budowy pomników Lecha Kaczyńskiego. Jednym słowem obywatele I kategorii i najlepszy sort :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX