Emmanuel Macron wygrywa wybory we Francji. Będzie najmłodszym prezydentem

Emmanuel Macron wygrywa wybory prezydenckie we Francji - wynika z sondażowych wyników i cząstkowych danych po przeliczeniu ponad 70 proc. głosów. Kim jest nowy prezydent Francji?

Emmanuel Macron - według różnych sondaży - zdobył od 65 do 66 procent głosów. Jego rywalka - Marine Le Pen między 34-35 procent. Po przeliczeniu 71 proc. głosów: Macron ma 62,87 proc., Le Pen 37,13 proc.

Emmanuel Macron - z "kuźni elit" do polityki

Emmanuel Macron ma 39 lat. Zostanie więc najmłodszym prezydentem. Jak przypomina Deutsche Welle, Napoleon miał 35 lat, kiedy w 1804 roku został – nie prezydentem, tylko cesarzem Francuzów.

Macron urodził się i wychował w pikardyjskim mieście Amiens. Ukończył École Nationale d’Administration - kuźnię francuskich elit, które - niezależnie od barw politycznych - od lat rządzą Francją.

Kierował polityką inwestycyjną w banku Rothschildów. W gabinecie ustępującego prezydenta Francois Hollande'a odpowiadał za politykę gospodarczą, zaś w socjalistycznym rządzie Manuela Vallsa kierował ministerstwem gospodarki. W ubiegłym roku utworzył i stanął na czele socjal-liberalnej partii En Marche!

10 lat temu pośubił swoją, starszą o 25 lat, nauczycielkę języka francuskiego Brigitte. Do dziś są małżeństwem. 

Macron proeuropejski

Macron był najbardziej proeuropejskim z głównych kandydatów francuskich wyborów. - Wzmocnimy sojusz z Niemcami, by odbudować Europę naszych ambicji - zapowiadał. Od innych różniło go też twardsze stanowisko wobec Rosji. - Trzeba rozmawiać z Rosją, bo jest to wielki kraj, ale nie przymykając oczu na przypadki łamania praw człowieka - podkreślał.

''Mozart Pałacu Elizejskiego'' albo po prostu Manu. Kim jest Emmanuel Macron? CZYTAJ WIĘCEJ NA WEEKEND.GAZETA.PL >>>

Więcej o:
Komentarze (104)
Emmanuel Macron wygrywa wybory we Francji. Będzie najmłodszym prezydentem
Zaloguj się
 • 43norbert

  Oceniono 6 razy 2

  A wiec Francuzi wybrali zaglade Francji, niczego sie z historii nie nauczyli! Ten poplecznik Rothschildow rozlozy Francje na lopatki. Dlatego cale europejskie lewactwo mu kibicowalo! Ten fircyk to jeszcze gorsza postac od clowna Hollanda. No coz narod francuski jest tak zlewicowany ze nawet nie ma zmyslu samozachowawczego. Maja jeszcze jedna szanse w czerwcu jak jej nie wykorzystaja to niedlugo beda miec islamska republike francuska i potem na wszystkie zmiany moze byc za pozno. Teraz golym okiem widac jaki chazarzy maja wplyw na mianowanie rzadowych pajacow w Europie Zachodniej!

 • true_lysander

  Oceniono 18 razy 2

  ...on będzie najmłodszym prezydentem... a ona najstarszą żoną. Gość nie ma poczucia własnej wartości, jest niepewny siebie, co spowoduje jego uległość, co stanie się powodem wielu nieszczęść w przyszłości.

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 2

  Napoleon było o cztery lata młodszy jak zostawał cesarzem.Ale i tak jest świetnie .Pisowskie gołodupki wściekają się jak szaleni..

 • alt-stettin

  Oceniono 9 razy 1

  Francuzi kupili makaron, ale jeszcze zanim na dobre otworzą paczkę dostrzegą, że ten makaron jest nieświeży.

 • kor102

  Oceniono 21 razy 1

  Będzie najmłodszym prezydentem.
  -------
  Za to żona z dużym doświadczeniem.

 • jozbieszczad

  Oceniono 21 razy 1

  Byłbym zapomniał .
  Porównanie do Napoleona ?
  Rothschildowie w 1814 finansowali obie strony konfliktu podczas kampanii napoleońskiej,

 • cassian64

  Oceniono 23 razy 1

  A zwisa mi to
  problem francuzow i tyle kogo wybrali
  skonczy jak hollande

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX