Tusk i światowi przywódcy gratulują Macronowi na Twitterze. A u Dudy zdjęcia z fabryki traktorów

"Ktoś u nas zaspał" - tak dziennikarze komentują długie milczenie na kontach prezydenta i premiera po ogłoszeniu wyników wyborów we Francji. Dopiero trzy godziny po tym, jak poznaliśmy zwycięzcę, Kancelaria Prezydenta zamieściła gratulacje dla Emmanuela Macrona.

Zaledwie kwadrans po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów we Francji Donald Tusk pogratulował publicznie zwycięzcy.

"Gratulacje dla Emmanuela Macrona. Gratulacje dla obywateli Francji za wybranie wolności, równości i braterstwa zamiast tyranii i 'fejk newsów'" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej.

Po nim zrobili to kolejni przywódcy: USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Finlandii, Słowacji, Gruzji, Bułgarii, Austrii etc. Jednak dwie godziny po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów i godzinę po wystąpieniu Macrona słowa gratulacji nie pojawiły się na oficjalnych kontach Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera, ani na osobistych profilach Andrzeja Dudy i Beaty Szydło.

W tym czasie na koncie Kancelarii Prezydenta pojawiły się kolejne zdjęcia z wizyty w fabryce Ursusa w Etiopii, gdzie prezydent przebywa z wizytą. 

Kancelaria Prezydenta na TwitterzeKancelaria Prezydenta na Twitterze Fot. twitter.com/prezydentpl

O godz. 22:20 PAP poinformowała, że Duda wystosował depesze gratulacyjną do Macrona. "Mam nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji" - napisał prezydent. Jednak ani informacja o wysłaniu depeszy, ani jej treść nie pojawiła się na profilu prezydenta na Twitterze.

Już po podaniu informacji przez PAP treść pisma zamieszczono na stronie internetowej prezydenta, a przed godz. 23 link do niej pojawił się we wpisie na Twitterze Kancelarii.

"Takich zaproszeń nie ogłasza się na Twitterze"

Beata Szydło wystosowała gratulacje o godz. 22:35. "Gratuluję wyboru Francuzom. Już dziś zapraszam Prezydenta Macron do Polski" - napisała premier. Szybko zwrócono uwagę, że wpis może być dyplomatyczną niezręcznością.

"Takich zaproszeń nie ogłasza się na Twitterze, nim nie przekaże się ich kanałami dyplomatycznymi (z potwierdzeniem)" - napisał Marek Migalski. "Szanowna Pani Premier, to nietakt dyplomatyczny. Prezydenta Francji zaprasza Prezydent RP, nie - z całym szacunkiem - premier" - dodał.

"Ktoś u nas zaspał. Szkoda"

Dziennikarze i komentatorzy zwrócili uwagę na długie milczenie kancelarii w mediach społecznościowych.

"Odszedł Magierowski (do piątku rzecznik prezydenta) i u Andrzej Duda chyba nie ma komu napisać tweeta po francusku z gratulacjami dla Macrona. Dziadostwo i lekkomyślność" - skomentował dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz T. Wieliński?.

"Ktoś u nas zaspał. Szkoda" - napisała dziennikarka Paulina Kozłowska.

Więcej o:
Komentarze (229)
Tusk i światowi przywódcy gratulują Macronowi na Twitterze. A u Dudy zdjęcia z fabryki traktorów
Zaloguj się
 • montagnes44

  Oceniono 32 razy 20

  Nie wiem czy on wie kto jest Adrian Duda czy Brożka Szydło. Ale trafnie rozpoznaje prezesa reżimu.

 • basiacan

  Oceniono 37 razy 17

  Becka I Dudus MUSZA zlozyc gratulacje osobie ktora, wrotce SKOPIE im DUPY...

 • remo29

  Oceniono 35 razy 15

  Andrzej po hostii i obrazie teraz łapie zasięg. Żeby prezes mu napisał co ma napisać.

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 40 razy 14

  Cały naród Francuski oczekuje wysłanników z polski w sprawie nauki obsługi widelca!!! Waszczykowski zbiera skład!! ;)

 • zyks

  Oceniono 18 razy 12

  Władimir Władimirowicz też, tak jak p. prezydent Duda, nie śpieszył się z gratulacjami. I nie otworzył szampana na Kremlu. Otworzył, jak wygrał p. Prezydent Duda i potem drugi raz, jak wygrał PiS z Prezesem na czele.

 • o.taki.sobie

  Oceniono 51 razy 11

  Duda jak zwykle pod drzwiami.

  Etiopia to szczyt marzeń prezydenta. Ale cóż, jaki Adrian takie marzenia.

 • antypiss

  Oceniono 22 razy 10

  Nikt nie zaspał. Wiedzą że prędzej czy później przywódcy najważniejszych krajów UE wezmą się za prezesa i całą pisowską ferajnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX