Atak hakerski na sztab Macrona. Tuż przed ciszą wyborczą. Wyciekły maile

Sztab Emmanuela Macrona poinformował późnym wieczorem, że padł ofiarą "wielkiego i skoordynowanego ataku hakerskiego". Ujawniono w sumie setki wykradzionych dokumentów.

Chodzi m.in. o maile i umowy dotyczące kampanii prezydenckiej, w tym jej finansowania. Na jednej ze stron służącej do anonimowego dzielenia się plikami zamieścił je użytkownik o nicku EMLEAKS. Dokumenty te ujawniono na samym finiszu kampanii - tuż przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, która potrwa do końca głosowania w niedzielę wieczorem.

Sztab faworyta sondaży natychmiast wydał oświadczenie, w którym potwierdzono, że doszło do ataku.

"Ujawnione maile wykradziono ze zhakowanych kilka tygodni temu prywatnych i służbowych kont kilku działaczy" - napisali współpracownicy Macrona.

Ze względu na obowiązującą dziś i jutro cisze wyborczą, francuska komisja wyborcza zakazała krajowym mediom publikowania treści dokumentów pochodzących z wycieku - podaje "The Independent".

Fałszywe dokumenty razem w prawdziwymi

Ich zdaniem wśród dokumentów celowo znalazły się zarówno te prawdziwe, jak i zupełnie sfałszowane - wszystko po to, by "wzbudzić wątpliwości i dezinformować".

Jednocześnie przekonują, że w tych autentycznych nie ma niczego kontrowersyjnego. "Mamy świadomość powagi sprawy, dlatego nie będziemy tolerować sytuacji, w której żywotne interesy demokracji są wystawione na szwank" - podkreślili.

Nie wiadomo, kto stoi za atakiem i ujawnieniem dokumentów. Zagraniczna prasa przypomina, że kilka miesięcy temu z podobnym problemem zmagała się m.in. Hillary Clinton, która z ramienia Demokratów ubiegała się o urząd prezydenta USA.

Francuskie MSW odmówiło komentarza w tej sprawie, tłumacząc się ciszą wyborczą.

Centrysta Emmanuel Macron zmierzy się w niedzielę ze skrajnie prawicową Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich. W ostatnim przedwyborczym sondażu poparcie dla Macrona wzrosło do 63 proc. Jego rywalka może z kolei liczyć na 37 proc.

Więcej o:
Komentarze (289)
Atak hakerski na sztab Macrona. Tuż przed ciszą wyborczą. Wyciekły maile
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 88 razy 58

  Putin zainwestował w Le Pen sporo kasy i robi wszystko żeby inwestycja mu się zwróciła

 • salsolo.4

  Oceniono 61 razy 45

  Mam nadzieję, że Francuzi są mądrzejsi od Amerykanów i nie dadzą się złapać na kolejny numer najemników xujły kremlowskiego.
  Pewnie zaraz też, pojawi się tu sfora ich polskojęzycznych agentów-trolli i będzie przekonywać, że Macron jest odpowiedzialny za zło całego świata.

 • jxl82

  Oceniono 51 razy 33

  Czyli dzisiaj zmasowany atak na forum gazeta.pl przez trolle Pis pod flagą swojej radziecką?

 • student_zebrak

  Oceniono 38 razy 30

  wszystkie drogi prowadza do Rzymu, wszystkie kable prowadza do Moskwy

 • superpolpol

  Oceniono 44 razy 28

  Czy wam sie to sklada? W USA wyciekaja dokumenty Hillary, w Polsce afera posluchowa, teraz Francja. Wspolny mianownik: kandydaci popierani przez Putina. Jesli chodzi o Europe - PIS, Le Pen, May to gwarant destabilizacji Unii, glownej przeciw wagi dla Ruskich w tym regionie. Teraz mozna sie domyslac kto jest cieniem PIS i podobnych partii w Europie.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 41 razy 21

  ciekawe, że zawsze ataki są na partie czy kandydatów z opcji demokratycznej, nigdy zamordystycznej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX