Autor słynnego zdjęcia mówi nam, co czeski neonazista usłyszał od nastoletniej skautki

- To była gorąca wymiana zdań - mówi nam fotograf który uchwycił konfrontację nastolatki z uczestnikiem marszu neonazistów. Jego zdjęcie obiegło światowe media i portale społecznościowe.

Brytyjski "The Guardian" i amerykańskie CNN to tylko niektóre ze światowych mediów, które pokazały zdjęcie z demonstracji neonazistów w czeskim Brnie.

Fotografowi Vladimírowi Cicmanecowi udało się uchwycić niezwykły moment - gorącą dyskusję pomiędzy dorosłym mężczyzną, uczestnikiem marszu, a nastoletnią dziewczynką z lokalnej grupy skautów. 

Cicmanec zrobił fotografię na odbywającej się co roku demonstracji neonazistowskiej partii (Robotnicza Partia Sprawiedliwości Społecznej). - W 2015 roku ich marsz był blokowany. W tym roku pojawiło się wezwanie do mieszkańców Brna, by pokazać swój obór wobec faszyzmu w zabawny sposób - opisuje nam fotograf.

Wzdłuż trasy przemarszu neonazistów Czesi przygotowali najróżniejsze występy, od muzycznych po teatralne. Udało mu się uchwycić jedną z protestujących osób - 16-letnią Lucie, która wdała się w dyskusję z jednym uczestników marszu neonazistów.

- Dziewczynka na zdjęciu próbowała wyjaśnić dżentelmenowi, że państwa narodowe są przestarzałą koncepcją, a ludzi nie powinno się dzielić, arbitralnie nadając im kategorie z powodu pochodzenia - wspomina Cicmanec. Po tym dyskusja neonazisty z nastolatką zeszła na temat imigracji i islamu:

Pan okazywał troskę o to, że Lucie "zostanie zgwałcona przez muzułmanów". Ona odparła, że nie do zaakceptowania jest mówienie w tym kontekście o jakiejś konkretnej grupie ludzi, a sprawcą przemocy seksualnej może być członek jakiejkolwiek społeczności. Dodała, że nie prosiła o to, by on jej bronił.

- Wymiana zdań była gorąca, a po mężczyźnie było widać, że jest rozzłoszczony. Jednak spór skończy się na słowach i w końcu oboje poszli w swoją stronę - opisuje Cicmanec.

Zobacz też, jak wyglądał protest przeciwko marszowi ONR w Warszawie>>>

Więcej o:
Komentarze (357)
Autor słynnego zdjęcia mówi nam, co czeski neonazista usłyszał od nastoletniej skautki
Zaloguj się
 • leszek.30

  Oceniono 101 razy 61

  W Polsce 100% gwałcicieli, to Polacy-katole , a pedofile to 90% to kler..!!!

 • 19orion87

  Oceniono 46 razy 36

  To świetny pomysł, by nie organizować kontrmanifestacji i nie dążyć do konfrontacji, tylko zorganizować na trasie przemarszu jakiś happening, który w zabawny i inteligentny sposób wyśmieje i obnaży intelektualną mizerię tych wszystkich nazioli.

 • bog43

  Oceniono 29 razy 21

  kto to jest patriota w polskim wydaniu ? Patriota to kibol Legii , który obije ryja kibolowi Ruchu , a kibol ruchu obije ryja kibolowi Polonii , naziol opluje kibola , w ryja przywali opcję niemiecką , podpali opony , kostką brukową przywali gapiowi , nożem dźgnie przechodnia . To wszystko ksiądz patriota pobłogosławi i kropidłem poświęci , Wreszcie śmieć- prawica ogłosi , że to prowokacja ubecji i wina Tuska .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX