To zdjęcie czeskiej skautki obiega świat. Postawiła się neonazistom

1 maja ulicami czeskiego Brna przeszła manifestacja neonazistów. W geście protestu wzdłuż ich trasy ustawili się mieszkańcy miasta, w tym harcerka Lucie. Teraz jej zdjęcie ma szansę przejść do historii.

Mieszkańcy Brna w poprzednich latach po prostu blokowali demonstrację organizowaną przez skrajną prawicę. W tym roku - na prośbę władz - zdecydowali się na nieco inną formę protestu. Wzdłuż trasy przemarszu neonazistów przygotowali najróżniejsze występy, od muzycznych po teatralne. Niektórzy mieli ze sobą transparenty. "Chcemy spożytkować naszą energię na coś ważniejszego niż tylko mobilizację przeciwko nim" - tłumaczyli.

W tłumie protestujących mieszkańców byli też skauci z czeskiej organizacji Junak, a wśród nich Lucie. Jeden z fotografów, Vladimir Cicmanec, uwiecznił moment, kiedy dziewczyna niewzruszona stoi twarzą w twarz z młodym neonazistą. Zdjęcie dokumentujące to wyjątkowe zderzenie postaw  - z dopiskiem "Brno nie hajluje" - doczekało się już tysięcy reakcji w mediach społecznościowych i drugie tyle udostępnień.

Na innych ujęciach widać, że Lucie miała tego dnia ze sobą transparent "Wychowamy wasze dzieci" i najwyraźniej dyskutowała z jednym z uczestników neonazistowskiego marszu.

Zachowanie dziewczyny doceniło już wiele zagranicznych organizacji, w tym Światowa Organizacja Ruchu Skautowego. "Wyrażamy nasze wsparcie dla takich wartości jak różnorodność, pokój i wzajemne zrozumienie. By tworzyć lepszy świat!" - czytamy na facebookowym profilu Ruchu.

A w Warszawie...

Dzień przed wydarzeniami w Brnie ulicami polskiej stolicy przemaszerowali członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego. W ten sposób świętowali 83. rocznicę założenia ich organizacji. Marsz ONR - bezskutecznie - próbowali zablokować mieszkańcy Warszawy, w tym członkowie stowarzyszenia Obywatele RP. Z trasy przemarszu usuwała ich policja, często bardzo brutalnie.

Policja nie będzie uczyć się o symbolu nacjonalistów. Powód? MSW ma kuriozalne wytłumaczenie...

Więcej o:
Komentarze (413)
To zdjęcie czeskiej skautki obiega świat. Postawiła się neonazistom
Zaloguj się
 • jhbsk

  Oceniono 110 razy 90

  Marsz nazioli w Warszawie to hańba. Hitlerowcy wymordowali tu tysiące ludzi, a dziś ich naśladowcy maszerują ochraniani przez policję.

 • jhbsk

  Oceniono 85 razy 69

  Mój przodek przeżył Mauthausen. A ja muszę patrzeć jak naziole maszerują w Warszawie. Przerażające.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 54 razy 48

  w cebulandii taka broszka czy inny płaszczak wygłosiliby płomienne przemówienie do lemingów swojej PISpartei, że samą swoją obecnoscia ta dziewczyna prowokowała patriotyczna młodzież

  niewiele kilometrów na pólnoc/południe i taka różnica cywilizacyjna......

 • krynolinka

  Oceniono 68 razy 44

  A u nas policja wynosiła staruszka na chodnik.Tak pały bronią dobrej zmiany.

 • fakiba

  Oceniono 49 razy 41

  Brawo Lucie !!!

 • fakiba

  Oceniono 51 razy 39

  W starciu z neofaszystą miała dziewczyna szanse , w starciu z policją Błaszczaka i prokuraturą Ziobry nie miałaby żadnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX