"Francuzi są wściekli, gotowi głosować na każdego, kto obieca zmianę". Ekspert o wyborach

Czy we Francji zadziała "efekt Trumpa" i wygra kandydatka niedoceniana w sondażach? Czemu niektórzy geje popierają Le Pen? O tym, jak głosują Francuzi i czemu tym razem są wyjątkowo nieprzewidywalni rozmawiamy z profesorem Georgesem Minkiem.

Tomasz Setta, Gazeta.pl: Był pan zaskoczony wynikami pierwszej tury?

Prof. Georges Mink*: - Nie, nie byłem zaskoczony. Wierzę sondażom, bo jako socjolog znam metody ich przeprowadzania. Wiem też, w jaki sposób "prostuje" się ewentualne błędy w uzyskanych wynikach tak, by końcowy rezultat oddawał rzeczywistość. To, że Marine Le Pen zajmie w tej turze drugą lokatę było do przewidzenia, podobnie było z wygraną Emmanuela Macrona. Jeśli już coś mnie zaskoczyło, to bardzo dobry wynik Jean-Luca Melenchona.

Zagłosowało na niego ponad 7 milionów Francuzów, podobnie było w przypadku Francoisa Fillona. Teraz sondaże przewidują, że część tych wyborców pozostanie w domu.

- To prawda. W pierwszej turze Francuzów aktywizowało "bogactwo wyboru". Dzięki 11 różnym kandydatom mogli swobodnie wyrazić swoje postawy, takie jak gniew czy niezadowolenie z ostatnich pięciu lat. Mogli też w końcu zademonstrować obawę przed zwycięstwem skrajnych opcji politycznych. Teraz w pewnym sensie te możliwości znikają i aż 20 milionów Francuzów jest "osieroconych" – nie mają swojego kandydata.

Co zrobią w niedzielę?

- Tu mogą zagrać różne mechanizmy. Część pozostanie w domu, bo nie ma na kogo zagłosować. Inni – jak na przykład grupa wyborców Melenchona – zostaną, bo przed nimi przygotowania do już zupełnie innego etapu, czyli czerwcowych wyborów parlamentarnych. Wreszcie, część Francuzów nie pójdzie głosować, bo jest przekonana, że Macron tak czy tak wygra i nie ma sensu oponować przeciwko skrajnej prawicy.

Tylko że sondaże, które dają dziś Macronowi sporą przewagę, mogą okazać się złudne, a wiara w nie – niebezpieczna. Na tym etapie prezydenckiego wyścigu dynamika zdarzeń jest już bowiem bardzo trudna do przewidzenia.

Są też tacy, którzy zapowiadają oddanie zaskakującego głosu. Mam tu na myśli niektórych muzułmanów czy homoseksualistów**, otwarcie deklarujących swoje poparcie dla Le Pen.

- Są takie grupki, ale to bardzo marginalne zjawiska. Trzeba przy tym pamiętać, że te osoby tylko pozornie mają inne poglądy niż kandydatka Frontu Narodowego. Pamiętajmy, że jest przecież spora grupa skrajnie prawicowych homoseksualistów, którzy różnią się z nią tylko w jednym punkcie - dotyczącym stosunku do ich orientacji. Dość powiedzieć, że jeden ze współpracowników Le Pen jest zadeklarowanym homoseksualistą (Sébastien Chenu - red.).

Wydaje się, że niektórzy Francuzi są tak wściekli na system, iż gotowi są oddać głos na każdego, kto obiecuje zmianę. Ludzi po prostu wciąga pewna próżnia.

Wróćmy jeszcze do Macrona, który już kilka razy podczas tej kampanii wziął na swój celownik Polskę. Patrząc z pańskiej perspektywy, Warszawa stała się w tej walce o prezydenturę jakimś punktem odniesienia dla kandydatów?

- Nie sądzę, jest raczej skrajnym marginesem. Pamiętajmy, że sprawa Polski pierwszy raz pojawiła się w kontekście firmy Whirlpool, która przenosi swoje fabryki nad Wisłę. Gdyby przenosiła je na przykład do Rumunii, to dyskusja dotyczyłaby Rumunii. W tym sensie Macron odpowiedział jedynie na deklaracje ze strony Marine Le Pen. Kiedy zorientował się, że jego niezgoda na "socjalny dumping" ze strony krajów Europy Wschodniej w praktyce stoi w sprzeczności z jego liberalizmem, wtedy punkt ciężkości przeniósł na krytykę Polski związana z "łamaniem demokracji". Zapewne w tym przypadku chodzi mu o spór wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz procedurę kontroli praworządności, jaką wobec Warszawy wszczęła Komisja Europejska.

Odważyłby się pan wskazać zwycięzcę?

- Bardzo trudno go wskazać. Nie wykluczam, że w decydującym momencie proporcje pomiędzy kandydatami ulegną zmianie. Nad Europą mimo wszystko wisi "syndrom Trumpa" (w 2016 r. wybory prezydenckie w USA wygrał Donald Trump, choć sondaże dawały zwycięstwo jego rywalce, Hillary Clinton - red.). Mam też wrażenie, że ludzi wciąga wspomniana już przeze mnie "próżnia", na zasadzie: chcemy kogoś zupełnie nowego i zobaczymy, sprawdzimy, co nam z tego przyjdzie.

ZOBACZ TEŻ: Nauczyciele angielskiego sprawdzili głośne oświadczenie MSZ ws. słów Macrona. Efekt? >>>

*Prof. Georges Mink – Francuski politolog, socjolog. Dyrektor badań w Instytucie Nauk Społecznych o Polityce przy francuskim Centrum Badań Naukowych (CNRS) oraz profesor Kolegium Europejskiego w Natolinie.

** Nie ma sondaży, które pokazywałby, na jaki procent poparcia od tych grup może liczyć Le Pen. Zagraniczne portale powołują się albo na dane mówiące o tym, że część środowiska LGBT popierała w przeszłości Front Narodowy, albo na rozmowy z pojedynczymi osobami z tego środowiska, które wskazują na strach przed radykalnym islamem albo powody ekonomiczne. Ostatnio media cytują też sondę w popularnej we Francji aplikacji randkowej dla gejów, w której wynika ponad 30 proc. pytanych deklaruje poparcie Le Pen.

Wybory prezydenckie we Francji. Le Pen w drugiej turze: zwolennicy się cieszą, przeciwnicy lamentują

Więcej o:
Komentarze (238)
"Francuzi są wściekli, gotowi głosować na każdego, kto obieca zmianę". Ekspert o wyborach
Zaloguj się
 • newpatric

  Oceniono 33 razy 11

  Niezależnie kto wygra pan Macierewicz powinien wystąpić do Francuzów z oferta zakupu dwóch Mistrali za dolara.

 • milfur

  Oceniono 36 razy 10

  Ani słowa o kluczowym dla Francuzów aspekcie. Bezpieczeństwie. No bo przecież chodzi o zagrożenie muzulmanskie.....

 • quad76

  Oceniono 17 razy 7

  "Mogli też w końcu zademonstrować obawę przed zwycięstwem skrajnych opcji politycznych"

  A moze moga wreszcie wykazac niezadowolenie z lewackich rzadow? Nie chce sie dalej czytac tego belkotu . Gejzeta jak zwykle, starannie dobiera "niezaleznych obiektywnych" ekspertow.

 • emeni

  Oceniono 21 razy 7

  Na sześć milionów muzułmanów pracuje tylko 800 tysięcy.
  Dziennikarze francuscy wyliczyli, że ich niechęć do pracy kosztuje Francję między 12 a 15 miliardów euro rocznie.

 • lukki69

  Oceniono 55 razy 7

  Po wtopie czerskiej propagandy z Trumpem z Le Pen jakby troszkę ostrożniej się obchodzili w obawie przed kolejną kompromitacją swoich "ekspertów"...:)

 • hegemon123

  Oceniono 18 razy 6

  czy wygra czy przegra, będzie to wino Putina oczywiście...

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 6

  Czemu geje w Polsce popierali pana Dudę ? Też na zasadzie nie ważne kto ale żeby zmiana była. I się pan Legierski zdziwił..

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 5

  Francuzi stoją przed wyborem kobieciny która przypomina połączenie Kaczyńskiego z Rydzykiem i kolesia który wypisz wymaluj to taki nasz Petru, były bankowiec i założyciel partii która w teorii ma się odcinac od dwóch głównych francuskich partii od lat dzielacych się władzą...
  Trudno się dziwić że np zwolennicy Melanchona pozostaną w tym dniu w domu

 • rave8

  Oceniono 39 razy 5

  Hilary Clinton - 60%
  Bronek Komorowski - 65%

  Ekspertyzy i sondaże Agory :-)
  Doopę można sobie tym podetrzeć co najwyżej.
  Nie ma znaczenie kto wygra w Kalifacie Francuskim. Jest już zdecydowanie za późno. Kolonizatorzy stali się kolonią arabską. Cóż za los.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX