Holendrzy oddali hołd polskim lotnikom. By wydobyć ich szczątki, osuszyli fragment morza

Holendrzy z ekipy, która brała udział w wydobyciu szczątków, oddali hołd poległym

Holendrzy z ekipy, która brała udział w wydobyciu szczątków, oddali hołd poległym (Fot. Muzeum Sił Powietrznych/Leemans speciaalwerken ijsselmeer)

Holendrzy oddali hołd polskim lotnikom z II wojny światowej. W ubiegłym roku osuszyli fragment Morza Północnego, aby wydobyć szczątki zestrzelonego bombowca Vickers Wellington z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego .

O godzinie 13.00 w miejscowości Oudemirdum na północy Holandii nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego polską załogę samolotu.

W ceremonii wzięli udział przedstawiciele Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina oraz Ambasady Polskiej w Holandii.

Jacek Zagożdżon z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie podkreślił,że skomplikowana akcja poszukiwawcza na Morzu Północnym oraz budowa monumentu to zasługa samych Holendrów.

- Zrobili niesamowitą rzecz. Wydzielili za pomocą stalowych tam fragment morza, osuszyli go i przeprowadzili prace archeologiczne. To był niesamowity nakład pracy, dzięki czemu przywrócili nam naszych wspólnych polsko-holenderskich bohaterów - podkreślił Zagożdżon.

 

Historyk dodał, że pomimo upływu tylu lat udało się wydobyć elementy wraku oraz szczątki poległych polskich lotników: W trakcie prowadzonych prac archeologicznych odnaleziono trzy bomby, elementy silnika, łopat śmigła, rzeczy osobiste lotników oraz karabiny. We wraku znajdowały się również szczątki poległych polskich lotników, które poddane zostały badaniom DNA. Ich wyniki wraz z prochami poległych zostaną przekazane rodzinom ofiar.

Pomnik powstał z inicjatywy władz gminy De Friese Meren. W czasie uroczystości zostanie zaprezentowana historia udziału polskich lotników w zmaganiach II wojny światowej. Część elementów samolotu będzie przekazana do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Samolot wystartował w niemal pionowej pozycji. Wygląda jak rakieta

Quiz z wiedzy o PRL dla długodystansowców - średnia 76/100
1/100Reksio 'pochodził' z:
Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński i posłowie PiS w Sejmie Ponad 23 mln zł w dwa lata. Horrendalne zarobki radnych PiS w spółkach Skarbu Państwa
 • Przegląd tygodników Durczok na okładce "Wprost". Tygodnik chwali się wygranym procesem [W TYGODNIKACH]
 • Zdjęcie roku Grand Press Photo 2018. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017 Grand Press Photo 2018. Zwycięskie zdjęcie pochodzi z protestów przeciwko zmianom w sądownictwie
Komentarze (110)
Holendrzy oddali hołd polskim lotnikom. By wydobyć ich szczątki, osuszyli fragment morza
Zaloguj się
 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 37 razy 31

  Holendrzy, szacunek za okazany trud i zaangażowanie. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

 • czytakczynie12

  Oceniono 43 razy 27

  A po ulicach Warszawy maszeruje ONR depcząc polską tragiczną historię. Normalnie rekonstrukcja marszu nazistów. Długie flagi, skórzane rękawiczki, równy krok, ulizane fryzurki. HAŃBA DLA POLSKI. Maszerują butnie z pychą na twarzach PO ULICACH SKRWAWIONEGO MIASTA, z tym strasznym zielonym ... na długim kiju, tak jak robili to naziści w latach 30- tych. Naziści mieli swastyki na długich kijach a, ONR nosi falangę na długich kijach. Jedno wielkie...Niedługo świat zapomni o polskim wkładzie w wyzwolenie Europy ze szponów nazizmu i komunizmu i Polska będzie się kojarzyć ze złym PiS z i tymi marszami strasznych, złych twarzy ONR-owców.

 • laerke

  Oceniono 30 razy 24

  Fantastyczni Holendrzy! Czapki z glow!

  Wzruszajacy gest, a do tego niesamowita ekspertyza. Czarodzieje!

 • sztucznypolak

  Oceniono 22 razy 22

  Holendrzy maja wielki szacunek dla polskich zolnierzy. Widac to zarowno w okolicach Arnhem (operacja Market Garden, o jeden most za daleko), jak i w Bredzie, wyzwolonej przez armie generala Maczka.

 • onio61

  Oceniono 30 razy 20

  Dziękuję Holendrom !

 • pit68.0

  Oceniono 23 razy 17

  Wzruszające. Warto poświecić chwilę aby zobaczyć film

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje