Ci pos這wie PiS zag這sowali przeciw apelowi o przestrzeganie praw cz這wieka w Turcji

Poszanowanie praw cz這wieka, zwolnienie z aresztu dziennikarzy i polityk闚 opozycji - do tego wezwano dzi Turcj w rezolucji. Przeciw g這sowa這 45 cz這nk闚 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W鈔鏚 nich 6 przedstawicieli PiS.

W związku z sytuacją w Turcji Zgromadzenie Parlamentarne (organ Rady Europy) zdecydował o wznowieniu procedury monitorowania praw człowieka w tym kraju.

Zgromadzenie - do którego należą przedstawiciele parlamentów 47 państw Europy - podjęło większością głosów rezolucję ws. Turcji. Wzywa ona do podjęcia natychmiastowych działań, w tym zniesienia stanu wyjątkowego i wstrzymania procedur, pozwalających na rządzenie za pomocą dekretów.

Europejscy parlamentarzyści wezwali też do wypuszczenia z aresztu dziennikarzy i polityków opozycji, uczciwych procesów i poszanowania wolności mediów. 

Posłowie PiS przeciw rezolucji dot. praw człowieka

Rezolucję poparło 113 przedstawicieli parlamentów, 12 wstrzymało się od głosu. 45 głosowało przeciwko. Wśród tych ostatnich było sześcioro Polaków - parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Byli to: Włodzimierz Bernacki, Dominik Tarczyński, Daniel Milewski, Margareta Budner,  Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Wojtyła.

Polska była jednym z nielicznych państw, których tak duża grupa parlamentarzystów zagłosowała przeciw przyjęciu rezolucji. Na "nie" głosowały tak licznie jeszcze tylko Gruzja, Azerbejdżan oraz sama Turcja. 

Za wezwaniem Turcji do przestrzegania praw człowieka głosowali przedstawiciele PO i Nowoczesnej:  Krzysztof Truskolaski, Aleksander Pociej, Killion Munyama i Agnieszka Pomaska. Ta ostatnia skomentował głosowanie w nagraniu na Facebooku. 

- To bardzo smutna informacja - oceniła decyzję polityków PiS. - Oni de facto zagłosowali przeciwko temu, żeby Turcja miała szansę powrócić ścieżkę demokracji - dodała.

- Skąd głosowanie w taki sposób? Mogę się tylko domyślać. Ale słyszałam, że to taki handel demokracją na wypadek, gdyby pojawiła się sprawa Polski - mówiła posłanka. Pomaska zwróciła uwagę, że posłowie PiS nie zgłosili żadnych konkretnych zastrzeżeń do rezolucji i nawet nie zabrali głosu w debacie.

Jak wygląda sytuacja w Turcji?

16 kwietnia w Turcji odbyło się referendum dotyczące zmian w konstytucji wprowadzających ustrój prezydencki, zamiast dotychczas obowiązującego ustroju parlamentarnego.

Zmiany w konstytucji zakładają m.in., że prezydent Turcji będzie mógł sprawować władzę z wykorzystaniem dekretów, będzie miał także większy wpływ na sądy i stanie się jednocześnie szefem państwa i rządu. Liczba kadencji prezydenta nadal nie będzie mogła przekraczać dwóch, ale ich liczenie zacznie się w przypadku Erdogana od początku. Teoretycznie będzie mógł rządzić Turcją do 2029 roku.

Od czasu nieudanej próby wojskowego zamachu stanu w lipcu zeszłego roku w Turcji obowiązuje stan wyjątkowy. Jeszcze przed nim władza stosowała represje i aresztowania wobec dziennikarzy i opozycji. Po puczu prezydent Recep Erdo?an przeprowadził czystki w wojsku i innych służbach, administracji, mediach, szkolnictwie itd. Dziesiątki tysięcy ludzi straciły pracę, a tysiące aresztowano. Za kraty trafili kolejni dziennikarze, zamknięto dziesiątki gazet i innych mediów.

Wi璚ej o:
Komentarze (290)
Ci pos這wie PiS zag這sowali przeciw apelowi o przestrzeganie praw cz這wieka w Turcji
Zaloguj si
 • supertiumacz

  Oceniono 86 razy 84

  W這dzimierz Bernacki, Dominik Tarczy雟ki, Daniel Milewski, Margareta Budner, Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Wojty豉
  - wstyd mi za Was.

 • francek4

  Oceniono 75 razy 69

  oj wy przekl璚i pajace z pisu , przyjdzie i na was czas , JU NIEDΣGO !!!!!!

 • loneman

  Oceniono 69 razy 63

  Pzrestepcy popieraja dyktatora, czemu nie dziwi, ze szumowiny trzymaja ze soba..

 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 52

  Pos這wie PiS g這sowali przeciw wolno軼i.Jak to dzi wieczorem nam wyt逝macz..

 • polakadam

  Oceniono 55 razy 47

  PISdzielcy ch皻niej by widzieli Polsk w unii euroazjatyckiej a nie europejskiej.
  Oni nie maj zwoj闚 m霩gowych.

 • cacadux

  Oceniono 49 razy 41

  wywali這 szambo z PiStrollami. Wr鏂e jak ta ho這ta zniknie.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX