Wojna w Syrii. Trump dał rozkaz, USA zaatakowały Syrię. Wystrzelono 59 Tomahawków

07.04.2017 06:24
• USA dokonały odwetowego ataku na bazę lotniczą wojsk Asada w Syrii
• Pierwsze doniesienia mówią o 4 ofiarach wśród syryjskich żołnierzy
• Trump: to odpowiedź na atak bronią chemiczną w Chan Szajchun

USA dokonały w piątek nad ranem ataku na bazę lotnictwa syryjskiego reżimu. Wystrzelono 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Nie ma na razie oficjalnych szacunków dot. ofiar. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zginęło co najmniej 4 syryjskich wojskowych. Decyzję o ataku podjął prezydent Donald Trump. To odpowiedź na użycie broni chemicznej w mieście Chan Szajchun, o które Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii, Asada. Reżim Asada zaprzeczył, że użył broni chemicznej, a ostrzelanie przez USA ich bazy określił mianem "agresji". Według nieoficjalnych informacji z Pentagonu, USA nie planują kolejnych ataków. 

TE OBRAZY SPRAWIŁY, ŻE TRUMP ZACZĄŁ DZIAŁAĆ >>>

Dowiedz się więcej:

Jak Trump uzasadnił atak sił USA na bazę wojsk Asada?

Dzisiejszej nocy rozkazałem przeprowadzenie precyzyjnego ataku na bazę lotniczą w Syrii skąd został dokonany atak z użyciem broni chemicznej. 

- powiedział prezydent Donald Trump. "Nie ma wątpliwości, że Syria użyła śmiercionośnej broni chemicznej wobec swojej ludności" - dodał. Wezwał wszystkie "cywilizowane państwa " do przyłączenia się do USA w celu położenia kresu rozlewowi krwi w Syrii. Poparcie już zadekarowały Izrael i Arabia Saudyjska.

Jaki dokładnie był cel ataku?

Celem ataku przeprowadzonego z dwóch amerykańskich niszczycieli USS Porter i USS Ross, znajdujących się we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, była baza lotnictwa syryjskiego al-Shajrat, w prowincji Homs. Według amerykańskiego wywiadu z bazy tej wystartował samolot syryjskiego lotnictwa wojskowego, który we wtorek zrzucił bombę ze śmiercionośnym gazem bojowym - sarinem - na Chan Szajchun.

Jak odpowiedział reżim Asada?

Syryjska telewizja państwowa określiła atak jako "amerykańską agresję". "Agresja amerykańska wymierzona była w syryjskie cele wojskowe, które zaatakowano wieloma pociskami" - podała telewizja.

Co o ataku mówi Pentagon?

Jak poinformował szef Pentagonu James Mattis, atak z użyciem pocisków manewrujących Tomahawk został przeprowadzony o godzinie 20.45 czasu waszyngtońskiego w czwartek (2.45 czasu polskiego w piątek), w samym środku nocy, aby zminimalizować ofiary w ludziach. O planowanym ataku Pentagon poinformował wcześniej dowództwo sił rosyjskich stacjonujących w Syrii, by uniknąć przypadkowych rosyjskich ofiar.

Jaki jest bilans ataku chemicznego w Syrii?

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w ataku na Chan Szajchun, w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii, zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 

Komentarze (277)
Wojna w Syrii. Trump dał rozkaz, USA zaatakowały Syrię. Wystrzelono 59 Tomahawków
Zaloguj się
 • mar.rod81

  Oceniono 14 razy 10

  Ceny ropy pójdą w górę. Im bardziej niespokojnie ba Bliskim Wschodzie tym ropa droższa.

 • amerikandream

  Oceniono 17 razy 9

  Niemcy tez zaatakowali w 39 r. Polske. W swiatowe media poszla informacja o polskim ataku na radiostacje.

 • edi54

  Oceniono 25 razy 7

  Uzycie broni chemicznej było dziełem rebeliantow a nie sił Asada.O to własnie rebeliantom chodziło.To była jawna, nie pierwsza , prowokacja sił wrogich Asadowi.Ten zas " pomyleniec" jest na najlepszej drodze do wywołania konfliktu globalnego.Gdyby faktycznie Asad użył lotnictwa do zrzucenia bomb chemicznych to w miejscu bombardowania musiały by pozostac slady mechaniczne.Ameryka po raz kolejny wpisuje sie w działalnosc zbrodniczą.

 • rudy_63

  Oceniono 29 razy 7

  17 marca Syria zestrzeliła (tak twierdzi) izraelski samolot wykonujący operacje wojenne nad jej terytorium. Pytanie -- Co powinien zrobić Izrael aby zapobiec dalszym stratom własnym ? Izrael ma obecnie nieograniczone wpływy w USA - Jared Kuschner zięć Trumpa doradca od wszystkiego. Ile dni trzeba by przygotować niszczyciele na morzu Śródziemnym do dopalenia 59 pocisków samosterujących z ich pokładów. Jaką prowokację trzeba wykonać - atak chemiczny Sarinem na bezbronną ludność - aby dać ''wiarygodny'' pretekst do ataku, którego celem jest zapewnienie swobody operacyjnej samolotów Izraela na terytorium Syrii. Dwa dni po ataku chemicznym - tyle potrzeba aby usłużne media nagłośniły i przekonały postępową opinię publiczną - następuje atak na Syrię - czy ktoś ma wątpliwości co tu jest grane ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX