FBI nie informuje o śledztwach, ale właśnie zrobili wyjątek. Chodzi o powiązania Trumpa z Rosją

20.03.2017 23:11
Donald Trump

Donald Trump (John Minchillo (AP Photo/John Minchillo))

FBI od lipca ub. roku prowadzi śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w amerykańskie wybory - przyznał dyrektor FBI James Comey. Dochodzenie obejmuje też powiązania otoczenia prezydenta Trumpa z władzami Rosji.

Dyrektor FBI wystąpił przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów razem z admirałem Michaelem Rogersem, dyrektorem specjalizującej się w wywiadzie satelitarnym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Comey podczas pięciogodzinnego publicznego posiedzenia komisji wywiadu Izby Reprezentantów wyjaśnił, że FBI z reguły nie informuje o prowadzonym dochodzeniu. Dodał jednak, że został upoważniony do wystąpienia z powodu wagi, jaką Amerykanie przywiązują do tego zagadnienia.

Dyrektor FBI i dyrektor NSA podkreślili, że Rosji udało się zakłócić kampanię wyborczą swoimi poczynaniami, tj. propagandą, cyberatakami, dezinformacją, przyczyniając się do "podkopania" amerykańskiej demokracji i procesu wyborczego. Comey i Rogers dodali jednak, że poczynania Moskwy nie zmieniły samego wyniku głosowania. Obaj wyrazili przy tym przekonanie, że Rosja ponowi takie poczynania w przyszłości w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach.

Zarzuty Trumpa ws. podsłuchów

- Nie ma żadnych informacji, które potwierdzałyby zarzuty Trumpa, że poprzednia administracja założyła podsłuch w jego sztabie wyborczym - mówił James Comey. Jak dodał, jest to informacja dokładnie sprawdzona w FBI, a także ministerstwie sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele obu komisji wywiadu - Senatu i Izby Reprezentantów - z ramienia Demokratów i Republikanów stwierdzili, że nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie zarzutów Trumpa. Mimo to prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podtrzymał swoje zarzuty, które już od dwóch tygodni są w Waszyngtonie tematem kontrowersyjnym.

"Rosji udało się zakłócić kampanię wyborczą"

A TERAZ ZOBACZ: Brexit staje się faktem. To zła wiadomość dla Polaków na Wyspach

Czy wiesz co to za stan w USA? Każdy amerykański siedmiolatek zna je wszystkie!
1/51Który ze stanów został zaznaczony na mapie?
Komentarze (63)
FBI nie informuje o śledztwach, ale właśnie zrobili wyjątek. Chodzi o powiązania Trumpa z Rosją
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 42 razy 14

  A produkowanie fake news'ów nie mieści się w pojęciu "wpływania na wynik wyborów w USA"? Jeśli tak, to być może przywitamy funkcjonariuszy FBI i na Czerskiej.

 • Bernie Douglas

  Oceniono 21 razy 9

  Nie ma jakiegokolwiek dowodu na wpływ Rosjan na wybory w USA. I piszę to ja, zajazdły wróg kacapSStwa. Ale gazwyb i inne zakłamane media będą tak tłuc te fakenewsy przez kolejne osiem lat. Może i dobrze, to tylko przyspieszy proces ich samozaorania.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 50 razy 8

  Szef FBI?
  Czy to ten sam czosnkowy pan, który rok temu opowiadał o Niemcach i Polakach pomagających zabić nazistom miliony ludzi i Polsce współodpowiedzialnej za holocaust?

 • supertlumacz

  Oceniono 27 razy 7

  Czy dla poprawy zrozumienia zagadnień USA GW nie powinna zaangażować Anne Applebaum jako korespondenta z USA?
  Bity po twarzy Głupi Radek odzyskałby trochę pewności siebie.

 • twojposel

  Oceniono 32 razy 6

  Watergate Bis w wykonaniu Obamy? To byłby gwóźdź do trumny lewactwa.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 40 razy 6

  "poczynania Moskwy nie zmieniły samego wyniku głosowania"

  Więc żadna demokracja nie została podważona.
  Ruscy sprzedawali informacje, które były tak przekonujące, że ludzie zdecydowali się nimi kierować.
  Przecież wy na Czerskiej robicie takie akcje każdego dnia, a nie inaczej Publiczna czy Springery a przecież nazywacie się Wolnymi Mediami i 4 Władzą, że już nie wspomnę "tęczowych" organizacji "społecznych/politycznych".

 • michu-najlepszy

  Oceniono 25 razy 5

  Dlatego prezydent Trump nie chętnie podawał rękę Pani kanclerz nie z braku dobrego wychowania, tylko żeby niebyło podejrzeń że wita się z sojuszniczkom prezydenta Putina. Bo pomimo niby tylu sankcji nakładanych przez UNIę na Rosja, to tylko dotyczyły te sankcje tych którzy od lat czuli się swobodnie na rynku Rosyjskim a Angeli nie, kręciła lody z Rosją aż powstał monopol energetyczny pomiędzy Rosją a Niemcami.
  Z poważaniem

 • wszyscyklamiecie

  Oceniono 12 razy 4

  ....czyli uwaga lemingi....tekst ten ma nastepujacy przekaz dla w as.....jesli w wyborach w Europie....nie pozostanie u wladzy ta sama klika, ktora od lat jest u koryta....to jest to wina putinowskich manipulacji....zrozumieli....jesli jakiemus politykowi udowodni sie, ze jest przekupna i skorumpowana swinia i to w kampani wyborczej....to jest to fake News....zrozumieli.....nie uzywajcie "tor browser"....bo to jest tylko dla przestepcow.....ibron boze nie czytajcie lub ogladajcie "Russia Today"....to jest putinowska manipulacja.....prawde znajdziecie tylko w mediach takich jak nasza GW....lub jej koledzy z Axel Springer Verlag....NYT.....WP....CNN itd....itp....zrozumieli???....ewentualnie mozecie tez dowiedziec sie prawdy na manifestacji KODu....

 • 31.februarius

  Oceniono 24 razy 4

  "Dyrektor FBI i dyrektor NSA podkreślili, że Rosji udało się zakłócić kampanię wyborczą swoimi poczynaniami, tj. propagandą, cyberatakami, dezinformacją, przyczyniając się do "podkopania" amerykańskiej demokracji i procesu wyborczego. Comey i Rogers dodali jednak, że poczynania Moskwy nie zmieniły samego wyniku głosowania"

  Znaczy kacapy podkopały na darmo?!
  A już myślałem, że tego całego Trumpa, to faktycznie Putin "nasadził" ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje