"Wstyd mi za mój kraj". Fala oburzenia po tej wypowiedzi Korwin-Mikkego w Europarlamencie

02.03.2017 21:09
Janusz Korwin-Mikke w Parlamencie Europejskim

Janusz Korwin-Mikke w Parlamencie Europejskim (Fot. facebook.com/socialistsanddemocrats)

- Oczywiście, że kobiety muszą zarabiać mniej, niż mężczyźni - mówił w Parlamencie Europejskim Janusz Korwin-Mikke. "Wstyd mi, że taka osoba mnie reprezentuje" - komentują internauci pod nagraniem z wystąpieniem.

- Kobiety za tę samą pracę zarabiają 16 proc. mniej, niż mężczyźni - mówiła hiszpańska europarlamentarzystka Iratxe Garcia Perez podczas dzisiejszej dyskusji o prawach kobiet na rynku pracy.

W kontrze do niej głos zabrał Janusz Korwin-Mikke, który chciał przekonywać, że kobiety powinny zarabiać mniej. Argumentację zaczął od kłamstwa - twierdząc, że w "Polskiej Olimpiadzie Fizyki Teoretycznej" (nie ma w Polsce takiej olimpiady) kobieta zajęła dopiero 800. miejsce (w Olimpiadzie Fizyki w 2015 roku kobieta znalazła się wśród 50 finalistów).

Po kłamstwie była manipulacja: polityk stwierdził, że "w światowej setce najlepszych szachistów nie ma ani jednej kobiety". Tyle, że w światowych turniejach kobiety i mężczyźni rywalizują oddzielnie - i Światowa Federacja Szachów ma osobne rankingi stu najlepszych mężczyzn i stu kobiet.

To był jednak dopiero wstęp. Po tym Korwin-Mikke powiedział:

Oczywiście, że kobiety muszą zarabiać mniej, niż mężczyźni. Ponieważ są słabsze, są mniejsze, są mniej inteligentne i muszą zarabiać mniej. To tyle.

"Boli pana, że jestem tu dziś jako parlamentarzystka"

Frakcja Socjalistów i Demokratów EP zamieściła na Facebooku nagranie wypowiedzi Korwin-Mikkego oraz odpowiedź hiszpańskiej reprezentantki.

- Pańskim zdaniem nie powinnam mieć prawa być tu jako parlamentarzystka. I to pana boli. Pana i panu podobnych, drażni to, że dziś kobiety mogą reprezentować obywateli Europy na takich samych prawach jak pan - powiedziała. - Jestem tu, aby bronić kobiet UE od mężczyzn takich jak pan - dodała.

"Jest mi wstyd, że on reprezentuje mój kraj"

Pod nagraniem pojawiło się wiele krytycznych wobec Korwin-Mikkego komentarzy. Pisali też Polacy.

"Drodzy przyjaciele z UE - proszę, wybaczcie Polsce, że dopuściliśmy tego ekstremistę do Parlamentu Europejskiego" - pisze Andrew.

"Gdy tego słucham, jest mi wstyd za mój kraj" - wyznaje Jagoda. "Jest mi tak wstyd, że on reprezentuje mój kraj" - wtóruje jej Agata. 

"Serio, jak to możliwe, że ktoś taki zostaje wybrany na urząd? I to do Parlamentu Europejskiego...' - pyta z kolei Portugalczyk Rui. "Mniejsze, słabsze i mniej inteligentne? Najwyraźniej nigdy nie spotkałeś mojej mamy" - pisze Brytyjczyk Kallum.

Będzie dochodzenie PE ws. słów Korwin-Mikkego

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani rozpoczął dochodzenie w związku z seksistowskimi uwagami Korwin-Mikkego. 

Służby prasowe Parlamentu Europejskiego poinformowały, że do Tajaniego w sprawie tej wypowiedzi zgłosiło się kilku europosłów. Szef PE podjął decyzję o wszczęciu procedury, która może się zakończyć karą finansową lub nawet zawieszeniem deputowanego w prawach.

Korwin-Mikke już wcześniej odpowiadał za swoje kontrowersyjne wypowiedzi. W lipcu 2016 r. otrzymał karę za porównywanie mieszkańców Afryki przybywających do Europy do zalewającego ją szamba.

To po prostu quiz geograficzny. Sprawdź, czy znasz mapę świata
1/11Który półwysep jest na zdjęciu?
Komentarze (1205)
"Wstyd mi za mój kraj". Fala oburzenia po tej wypowiedzi Korwin-Mikkego w Europarlamencie
Zaloguj się
 • jag83

  Oceniono 123 razy 69

  Jest to po prostu ordynarny cham - takim czasami trzeba by było dać po prostu po pysku (to taki tradycyjny środek wychowawczy), co na chamstwo jest skuteczne. I tyle.

 • lodzermensz1

  Oceniono 101 razy 61

  Eee tam wstyd...
  Wstyd to powinno być tym kobietom, które się z nim wiążą i płodzą kolejne dzieciory.
  O pryszczatych kucach, które spijają każde słowo z ust dziadka nie będę wspominał. Większość z nich kiedyś dorośnie. I wtedy będzie im wstyd. A na razie dzieciuchy nie wyrosły z krótkich majtek i nie wiedzą zbyt wiele o życiu...

 • krynolinka

  Oceniono 107 razy 49

  Dziadyga powinien na przymusowe badania się udać.Starczy uwiąd mocno go trafił.Świniopas na salony się wdarł i tyle.

 • krynolinka

  Oceniono 100 razy 48

  Jakby mi się trafił tak face tu face to jadłby przez rurkę do końca swoich dni.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 52 razy 42

  "Oczywiście, że kobiety muszą zarabiać mniej, niż mężczyźni. Ponieważ są słabsze, są mniejsze, są mniej inteligentne i muszą zarabiać mniej." - powiedział człowiek, który większość majątku, co sam przyznaje, odziedziczył po ... matce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje