Oscary 2017. Irański laureat bojkotuje galę. Wszystko za sprawą Donalda Trumpa

Asghar Farhadi wygłasza przemówienie podczas wideo konferencji towarzyszącej pokazowi 'Klienta' w Londynie 26 lutego.

Asghar Farhadi wygłasza przemówienie podczas wideo konferencji towarzyszącej pokazowi 'Klienta' w Londynie 26 lutego. (NEIL HALL / REUTERS / REUTERS)

- Moja nieobecność wynika z szacunku, jaki mam wobec obywateli mojego kraju oraz pozostałych sześciu państw, zlekceważonych przez niehumanitarny dekret prezydenta USA - oświadczył nagrodzony Oscarem Asghar Farhadi.

Irański reżyser Asghar Farhadi otrzymał drugiego w swojej karierze Oscara, tym razem za film „Klient”. Artysta nie pojawił się jednak na gali oscarowej. Powodem jego bojkotu jest kontrowersyjny dekret Trumpa o zakazie wjazdu do USA obywateli 7 krajów muzułmańskich.

Dzielenie świata kreuje strach

Nagrodę w imieniu reżysera odebrała Anousha Ansari. Odczytała też jego oświadczenie:

Jest mi bardzo przykro, że nie ma mnie dziś tu z Wami. Moja nieobecność wynika z szacunku, jaki mam wobec obywateli mojego kraju oraz pozostałych sześciu państw, zlekceważonych przez niehumanitarny dekret zabraniający imigrantom wjazdu do Stanów Zjednoczonych, napisał Farhadi.

W dalszej części oświadczenia reżyser podkreślił, że dzielenie świata na „swoich” i „wrogów” kreuje strach. A filmowcy, pokazując uniwersalne ludzkie wartości, kreują empatię, która dziś potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek.

Kilka godzin przed ceremonią reżyser wyraził nadzieję, że sprzeciw wobec dekretu Trumpa może wzmocnić podobne ruchy w każdym innym zakątku świata. - Nasza solidarność to dobry początek i mam nadzieję, że ten sprzeciw będzie trwał i że ma on w sobie siłę do tego, aby przeciwstawić się faszyzmowi, wygrać z ekstremizmem i powiedzieć nie opresyjnym siłom politycznym na całym świecie - powiedział podczas wideokonferencji, towarzyszącej pokazowi jego filmu w Londynie.

Oscary 2017 - zobacz listę zwycięzców >>

A teraz zobacz: Wielu laureatów wykorzystywało galę oscarową, by zająć stanowisko. Oto najmocniejsze wystąpienia

100 pytań o najlepsze oscarowe filmy - quiz dla długodystansowców
1/100"Forrest Gump": Po wojnie wietnamskiej Forrest zostaje mistrzem: (reż. Robert Zemeckis, prod. Paramount Pictures)
Zobacz także
Komentarze (18)
Oscary 2017. Irański laureat bojkotuje galę. Wszystko za sprawą Donalda Trumpa
Zaloguj się
 • trzybar

  Oceniono 10 razy 2

  Przypominam, że jest to obywatel kraju w którym istnieje całkowity zakaz wpuszczania osób z paszportem izraelskim. Proszę najpierw zmienić rasistowskie zapisy prawne w swoim kraju, a potem pouczać innych...

 • prawdziwek89

  Oceniono 16 razy 2

  Belzebub z Torunia właśnie rozpoczął nabór do swojej Najwyższej Szkółki Braku Kultury Medialnej na wydział Trolling i Hating. Wymagania dla kandydatów: wystarczy umieć pisać, czytać już niekoniecznie.

 • porque

  Oceniono 24 razy 0

  Dzisiejsze rozdanie Oscarow przypominalo polityczny wiec. Tak hollywoodzkie lewactwo zapedzilo sie w polityczne docinki, ze w koncowce zupelnie pogubili sie komu maja przyznawac Oscary:))

 • porque

  Oceniono 27 razy -3

  Niech bojkotuje. Mala strata, zaden zal.

 • angelus-silesius

  Oceniono 6 razy -4

  "Dzielenie świata kreuje strach" a bynajmniej nie to, że na świecie są państwa bandyckie.

  LOL!

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy -7

  "Oscary 2017. Irański laureat bojkotuje galę. Wszystko za sprawą Donalda Trumpa"

  Asgahr miarzdrzy Donala!

 • strach_sie_bac

  Oceniono 15 razy -7

  Też mi protest, "zabieram zabawki i idę z piaskownicy", zapewne teraz Trumpek nie śpi po nocach :D Opony by palił przed Białym Domem, albo chociaż namiot rozbił, te protesty są skuteczne ;)

 • poppers68

  Oceniono 12 razy -8

  A może napiszcie Kochani : Laureat pochodzący z demokratycznego i przepojonego miłością kraju - Iranu , niemal Szwajcarii Bliskiego Wschodu zbojkotował komercyjną imprezę najwyższego formatu. Organizatorzy ze zrozumieniem podeszli do tej decyzji już zgłaszając władzom Malezji chęć udzielenia azylu sprawczyniom zamachu na brata dyktatora Korei".
  Wywód długi tak ja przewody myślowe osób zainteresowanych"....

 • alfred_hugecock

  Oceniono 11 razy -9

  Przecież go nie wpuścili do USA, więc co to za bojkot?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje