Trump zapowiada nowy dekret przeciw imigrantom. "Musimy chronić obywateli"

16.02.2017 21:06
Donald Trump nie podał żadnych szczegółów na temat nowego dokumentu

Donald Trump nie podał żadnych szczegółów na temat nowego dokumentu (CAROLYN KASTER/AP)

• Donald Trump zapowiedział nowy dekret "chroniący Amerykanów"
• Prezydent USA nie podał jednak żadnych szczegółów nt. dokumentu
• Poprzedni zakaz wpuszczania na terytorium USA zakwestionował sąd

 - W przyszłym tygodniu wydamy nowy, obszerny dekret, który będzie zapewni bezpieczeństwo Amerykanom - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych na konferencji prasowej. Szczegółów nie podał, ale będzie on dotyczył kwestii imigracji. Nowe rozporządzenie będzie uwzględniało ostatnie decyzje wymiaru sprawiedliwości.
Poprzedni dekret imigracyjny został zawieszony przez sądy federalne. Dokument miał wstrzymać na 120 dni program przyjmowania uchodźców oraz na 90 dni wszelką imigrację z siedmiu krajów muzułmańskich.

 

Dowiedz się więcej: 

Czego dotyczy dekret Trumpa?

Dekret podpisany 27 stycznia przez prezydenta USA Donalda Trumpa zawiesza przyjmowanie przez USA uchodźców z Syrii do odwołania oraz uchodźców z innych krajów na 120 dni. Przewiduje on także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem - Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Jemenu i Somalii. Celem dekretu ma być według Trumpa zapobieżenie przenikaniu do USA "radykalnych islamskich terrorystów". Decyzja ta wywołała szerokie protesty na świecie i została skrytykowana m.in. przez premier Wielkiej Brytanii Theresę May i premiera Kanady Justina Trudeau.

Dlaczego zawieszono dekret?

4 lutego Departament Stanu ogłosił, że  tymczasowy zakaz wjazdu do USA zostaje zawieszony. Oznacza to, że podróżni z ważnymi wizami będą wpuszczani na terytorium Stanów Zjednoczonych. To następstwo wydanego przez sędziego federalnego w Seattle w stanie Waszyngton nakazu wstrzymania dekretu. Trump zapowiedział uchylenie tej decyzji najszybciej jak to możliwe. Rzeczniczka ministerstwa bezpieczeństwa narodowego poinformowała, że kontrole podróżnych zostaną przywrócone zgodnie ze standardowymi procedurami. Decyzję o zawieszeniu dekretu podtrzymał 10 lutego Sąd Apelacyjny. 

Co odpowiedział Trump?

Prezydent USA zareagował na decyzję sędziów kilka minut po ogłoszeniu werdyktu. - To decyzja polityczna, ale to my ostatecznie wygramy- oświadczył. Na Twitterze jeszcze napisał : "Do zobaczenia w sądzie. Stawką jest bezpieczeństwo naszego kraju".

 

A TERAZ ZOBACZ: Kontrowersyjne decyzje prezydenta Trumpa

Pamiętasz dyktanda z podstawówki? Nasze nie jest takie łatwe...
1/17Które zdanie jest zapisane poprawnie?
Zobacz także
Komentarze (88)
Trump zapowiada nowy dekret przeciw imigrantom. "Musimy chronić obywateli"
Zaloguj się
 • mazzini890

  Oceniono 17 razy 7

  Panie prezydencie a nie lepiej przestać bawić się w "samca alfa" i posłuchać doradców.I ewentualnie pomyśleć nad sensowna i legalną zmianą prawa, i przyjrzeć się wariantowi australijskiemu?USA nie może pan rządzić "autorytarnie" jak swoją firmą.

 • zenler

  Oceniono 8 razy 4

  Dlaczego pojecie: radykalni islamscy terrorysci, piszecie w cudzyslowie? Czy jest to pojecie abstrakcyjne lub zmyslone? Dekret prezydenta Trumpa dotyczy dokladnie tego, aby zapezpieczyc Ameryke przed radykalnym islamskim terroryzmem, ktory jest faktem bardzo dobrze znanym na swiecie.

 • krynolinka

  Oceniono 14 razy 4

  Co mi to przypomina.Co kilka tygodni nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym.Może tam ludzie mądrzejsi .Nie dadzą sobie wmówić ,że czarne jest czarne .A białe , białym.

 • dirxml_iii

  Oceniono 5 razy 3

  Amerykanie podpisują petycję w sprawie zakazu wjazdu miliardera George'a Sorosa do USA skierowaną do prezydenta Donalda Trumpa.

  „Panie Prezydencie, prosimy o wprowadzenie zakazu wjazdu George'a Sorosa do kraju. Prosimy o wprowadzenie zakazu prowadzenia przez George'a Sorosa i członków jego rodziny biznesu w kraju, udzielania wsparcia politykom i ich fundacjom" — czytamy w petycji opublikowanej na stronie Change.org.

  „Prosimy o wydanie nakazu jego aresztowania za to, że płacił ludziom za udział w zamieszkach i akcjach protestacyjnych. <…> Nie można pozwolić, żeby George Soros został w USA i kontynuował aktywną pracę sabotującą i niszczącą nasz kraj" — czytamy w dokumencie.

 • arwena2010

  Oceniono 13 razy 3

  czy aby nie obiecywał Polakom zniesienie wiz w 2 tygodnie po ?
  I co ? I jak zwykle Polacy potrzebni sa tylko jako mięso armatnie a gdy trzeba potem płacić to cicho sza.
  Więc nie rozumiem tych zachwytów na Trampkiem co niektórych...
  Ma w du pie nas- ale durna prawica już nadstawia mu du py ,juz łka by ją Trampek pchnął bez mydła i nagrody... Zenada

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 15 razy 3

  Jego żona dostała dawniej wizę. I mogła nawet pracować.
  Politycy to wspaniały sort. Myślą cały czas o obywatelach...

 • wyborczapropaganda

  Oceniono 6 razy 2

  Brawo Trump! Największe zagrożenie tego świata to właśnie islamska imigracja! Mordy, gwałty kradzieże, rozboje, narkotyki, terror i zamachy - oto co niesie ze sobą islam! Powinien zostac zdelegalizowany jak faszyzm!

 • rw1270

  Oceniono 4 razy 2

  Ten tytuł to bezczelne nadużycie. Trumpa nie znoszę, ale takie kłamliwe tytuły mu tylko pomogają.

 • pyttipannan

  Oceniono 6 razy 2

  Chłop lubi zapowiadać, wolno mu.
  U nas też jest taki jeden, co lubi zapowiadać...co miesiąc, już siódmy rok.
  Zasadnicza różnica między nimi?
  Jeden ma w banku, a drugi pod materacem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje