Australia ujawnia przerażające dane na temat pedofilii. W jednym z zakonów oskarżonych aż 40 proc. członków

Australijska królewska komisja przedstawiła raport na temat molestowania dzieci przez katolickich księży. Statystyki są szokujące - średni wiek ofiar to 10,5 roku w przypadku dziewczynek i 11,6 roku u chłopców.

W poniedziałek australijska królewska komisja wyjaśniająca przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci przedstawiła porażające statystyki: w okresie od 1950 do 2010 r. siedem proc. księży australijskiego Kościoła katolickiego oskarżono o molestowanie nieletnich.

Jak pisze "Guardian", komisja podała, że w latach 1980-2015 aż 4444 osoby zgłosiły, że były molestowane przez członków kleru. Średni wiek ofiar to 10,5 roku w przypadku dziewczynek i 11,6 roku u chłopców.

Dane z raportu komisjiDane z raportu komisji Gazeta.pl

Zidentyfikowano prawie 1900 sprawców

W niektórych diecezjach o pedofilię podejrzewanych jest nawet 15 proc. duchownych. W jednym z zakonów - bonifratrów - domniemanymi sprawcami molestowań jest aż 40 proc. członków zgromadzenia. 22 proc. członków kongregacji Braci w Chrystusie i 20 proc. marystów również jest podejrzanych - oba te zakony prowadzą szkoły.

W sumie zostało zidentyfikowanych prawie 1900 sprawców, nieznanych pozostaje 500.

32 proc. z nich to bracia zakonni,

30 proc. - księża,

29 proc. - osoby świeckie,

5 proc. to siostry zakonne

Oskarżeni są członkowie ponad tysiąca instytucji.

"Jako katolicy spuszczamy głowy ze wstydem"

Francis Sullivan, dyrektor rady koordynującej śledztwo z ramienia Kościoła, powiedział, że dane odzwierciedlają "ogromną porażkę" Kościoła, jeśli chodzi o ochronę dzieci.

Te liczby są szokujące, dramatyczne i nie do obrony. Jako katolicy spuszczamy głowy ze wstydem

- powiedział łamiącym się głosem przed komisją.

Do prokuratury wpłynęło już oskarżenie wobec kardynała George'a Pella, prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, byłego arcybiskupa Melbourne, a następnie Sydney. Chodzi o przestępstwa na tle seksualnym, ale także o niepodjęcie odpowiednich działań wobec księdza pedofila z jednej z parafii w Melbourne.

Największy związek wyznaniowy w kraju

Komisja prowadzi śledztwo w tej sprawie od 2013 r. Jedna z jej przedstawicielek powiedziała, że Stolica Apostolska w lipcu 2014 r. odmówiła przekazania dokumentów dotyczących oskarżonych księży.

Kościół katolicki jest największym pod względem liczby wiernych związkiem wyznaniowym w Australii. Podczas ostatniego spisu powszechnego, przeprowadzonego w 2006 roku, przynależność do niego zadeklarowała jedna czwarta mieszkańców kraju.

A TERAZ ZOBACZ: Kontrowersyjne decyzje prezydenta Trumpa

Więcej o:
Komentarze (418)
Australia ujawnia przerażające dane na temat pedofilii. W jednym z zakonów oskarżonych aż 40 proc. członków
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 71 razy 69

  W Polsce nie ma żadnych statystyk jeśli chodzi o pedofilię w KK. Jest tylko ogólnie na całą populację .Bezpiecznie dla sprawców w sutannach.

 • jangur

  Oceniono 53 razy 49

  Kto przy zdrowych zmysłach oddaje dziecko pod opiekę faceta, który zrzekł się seksu i masturbacji na rzecz chodzenia w sukience?

 • pan.szklanka

  Oceniono 39 razy 39

  Ułatwiony dostep do dzieci, alibi dla heteroseksualnego związku w postaci celibatu. Łatwa i nieweryfikowalna praca. Szacunek plebsu. Ochrona prawna i omerta. Czyż mozna wyobrazić sobie bardziej przyjazne od KrK miejsce dla leniwego pedofila?

 • batura3

  Oceniono 40 razy 38

  To tam tez dzieci same włażą facetom (?) sukienkach do łóżek???? Panie Terlikowski - prasimy jak zawsze o komentarz - alleluja :-))))

 • amorvertical

  Oceniono 40 razy 38

  Polski kościół nigdy nie się nie podda i nie opublikuje żadnych danych, bo okazałoby się, że 50% klechów to pedofile a pozostałe 50% to dewianci innego gatunku.

 • swientyjacenty

  Oceniono 36 razy 34

  Trzeba by było wysłać tam Piotrowicza - ma olbrzymie doświadczenie w takich sprawach i w ułaskawianiu winnych!

 • tygrysio_misio

  Oceniono 34 razy 32

  Cos czuje, że zwiększy się zapotrzebowanie na polskich misjonarzy w niedługim czasie...

 • elenem

  Oceniono 34 razy 30

  Powolna agonia instytucji zwanej Kosciołem Katolickim. I maja to na własne życzenie!

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 31 razy 29

  Czekamy teraz aż polski rząd i polski Kościół Katolicki wezmą się do roboty i pokażą nam skalę tego procederu w tym kraju. Bo co do tego że coś takiego ma miejsce, nie ma wątpliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX