Indianie po miesiącach protestów zablokowali budowę rurociągu. Jeden podpis Trumpa wszystko zniweczył

Donald Trump podpisał ustawę ws. budowy rurociągu

Donald Trump podpisał ustawę ws. budowy rurociągu (Evan Vucci (AP Photo/Evan Vucci))

Donald Trump chce zbudować dwa rurociągi, którymi będzie płynąć ropa z Kanady. Budowa jednego z nich została w ubiegłym roku zablokowana przez byłego prezydenta Obamę po protestach Siuksów.

Donald Trump podpisał ustawę ws. rozpoczęcia budowy rurociągów Dakota Access i Keystone XL - informuje "Guardian". Nowy prezydent USA uważa, że projekty te pozytywnie wpłyną na gospodarkę kraju i zapewnią pracę ogromnej liczbie ludzi. Decyzja ta wywołała jednak ogromny sprzeciw ekologów i Indian z narodu Dakotów, którzy już kiedyś protestowali przeciwko ich powstaniu.

Trump głuchy na protesty

Keystone XL ma przechodzić przez sześć stanów i każdego dnia transportować 800 tys. baryłek ropy do rafinerii nad Zatoką Meksykańską. Miał powstać już w 2015 r., jednak Obama zawetował wtedy ustawę Republikanów, twierdząc, że Ameryka jest globalnym liderem w walce ze zmianami klimatu i budowa rurociągu byłaby hipokryzją. Był to też ukłon w stronę ekologów, którzy przez siedem lat protestowali przeciwko jego powstaniu.

Rurociąg Dakota Access pobiegnie nieopodal zamieszkanego przez Indian rezerwatu Standing Rock i przejdzie pod rzeką Missouri, która odgrywa ważną rolę w ich życiu. Najmniejszy nawet wyciek ropy zatrułby ich wodę pitną. W 2016 r. Siuksowie rozpoczęli głośny protest przeciwko budowie rurociągu, który skończył się dopiero w grudniu, kiedy Obama zablokował trwające już prace, wyrażając potrzebę poszukania alternatywnej trasy.

Świetna inwestycja czy potencjalna katastrofa?

Teraz Trump zdecydował, że rurociągi jednak powstaną. Jego zdaniem budowa samego rurociągu Keystone stworzy 28 tys. nowych miejsc pracy. Prezydent podpisał równolegle ustawę ws. produkowania tych rurociągów wyłącznie w USA. - Skoro chcemy zbudować rurociągi w Stanach Zjednoczonych, to powinny zostać zbudowane w Stanach Zjednoczonych... Dzięki nam wielu pracowników, wielu metalurgów wróci do pracy - obiecał Trump.

Spiker Izby Reprezentantów USA Paul Ryan twierdzi, że do tej pory "te ważne projekty z zakresu infrastruktury służyły pewnym stronom i ich anty-energetycznym interesom - co szkodziło interesom Amerykanów". Jak podkreślał, dzięki rurociągom Amerykanie będą mniej płacić za prąd.

Senator z ramienia Demokratów Barnie Sanders skrytykował decyzję prezydenta. - Miliony ludzi z całego kraju zjednoczyły się, żeby zatrzymać budowę rurociągów Keystone XL i Dakota Access i pokazać, że musimy przejść z gospodarki energetycznej opartej na paliwach kopalnych na odnawialne źródła energii. Dzisiaj prezydent Trump zignorował głosy milionów i wybrał krótkoterminowy zysk, za nic mając przyszłość naszej planety - komentował Sanders.

A TERAZ ZOBACZ: "Czas pustego gadania się skończył. Nadchodzi czas działania." - Pierwsze przemówienie prezydenta Trumpa"

O tych polskich słowach wielu już nie pamięta. A ty? Spróbujesz swoich sił?
1/11Absztyfikant to osoba, która:
Zobacz także
 • Inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA Melania Trump uśmiecha się do męża. Potem on się odwraca, a jej uśmiech zamienia się w grymas
 • Inauguracja Donalda Trumpa Donald Trump został 45. prezydentem USA. "Rzeź Ameryki dobiega końca" [PIERWSZE PRZEMÓWIENIE]
 • Donald Trump, Melania Trump "Melania Trump kradnie show!". Sukienka pierwszej damy wywołała dyskusję
Komentarze (374)
Indianie po miesiącach protestów zablokowali budowę rurociągu. Jeden podpis Trumpa wszystko zniweczył
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 56 razy 36

  to tak jak w Uchu Prezesa: węgiel, stalownie, kominy, ropa naftowa, smród, choroby i smog...
  i po co to wszystko? żeby paru kolesi mogło dołożyć do kilku-miliardowego majątku, jeszcze jeden miliard, a że Indianie i mnóstwo zwierząt i roślin wyzdycha od skażonej wody i zanieczyszczeń...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 36 razy 24

  Przestaję już cokolwiek rozumieć.
  Nasi "Siuksowie" od lat protestują przeciwko dwóm rurociągom przez Bałtyk. I...?
  A teraz zachwycają się decyzją Trumpa.
  Dziwne.

 • remoteisland

  Oceniono 28 razy 20

  Kilku kumpli Trumpa zarobi po kilkadziesiąt mld USD. Fu...ck all. Kasa się liczy.

 • oloros11

  Oceniono 19 razy 13

  jka n a Ukrainie - jeden establishment walczy z drugim i mówią ze to dla dobra Ameryki a ciemny lud to kupuje !!
  niezle jaja

 • jerzytop

  Oceniono 18 razy 12

  Kto ma większe prawo do rozporządzania amerykańską ziemia jak nie rodowity z dziada pradziad AMERYKANIN . Przecież ekolodzy a głównieprotesty Indian z narodu Dakotów którzy przybyli tu z Europy z małe niemieckiej wioski nie będą panu i władcy świata dyktować co dobre a co nie

 • jaja-kaczora

  Oceniono 27 razy 11

  no tak, ten smieszny pajac w rozowej peruce zainwestowal przeciez pieniadze w ten rurociag!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 20 razy 10

  Dzięki nam wielu pracowników, wielu metalurgów wróci do pracy - obiecał Trump. Zakładam że dostaną pracę na przynajmiej 12 miesięcy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje