Polska awantura w najważniejszych światowych mediach. Co o nas piszą

Informacje o wydarzeniach w Polsce przekazywały na cały świat agencje informacyjne Reuters, AP, AFP, dpa. Piszą o nich też ważne zagraniczne portale, pokazując zdjęcia i nagrania z protestu przed Sejmem.

- Tysiące ludzi w polskiej stolicy - Warszawie - przyszło przed budynek parlamentu, by zaprotestować przeciwko planom konserwatywnej partii rządzącej, która chce ograniczyć dostęp dziennikarzy do posłów. Demonstrację poprzedziły obrady, które przerodziły się w chaos - relacjonowała brytyjska telewizja BBC. 

Na portalu BBC pojawił się z kolei artykuł o wydarzeniach w Polsce. Informował m.in. o proteście przed Sejmem, o przegłosowaniu budżetu w bocznej sali, w głosowaniu, które było ważne wg PiS, ale jest kwestionowane przez opozycję. Jak podkreśla BBC, to pierwszy raz od 1989 roku, kiedy głosowanie odbyło się poza główną izbą parlamentu.

Zarówno BBC, jak i brytyjski opiniotwórczy "The Guardian" podawały - powołując się na posła Nowoczesnej Jerzego Meysztowicza - informację o tym, że policja rozpyliła gaz wśród protestujących.

Doniesienia o gazie później zdementowała policja, o czym poinformowała agencja informacyjna Reuters. Cytując rzecznika stołecznej policji, Mariusza Mrozka, informuje jednak o użyciu siły wobec demonstrantów, by usunąć ich z drogi. 

Zarówno portal "Guardiana", jak i Reuters w tytułach informowały o "kryzysie politycznym" w Polsce.

Sprawę szeroko opisał też portal rosyjskiej telewizji prorządowej "Russia Today", która - w artykule pt. "Polska policja użyła siły kiedy tysiące protestujących zablokowały parlament, przeciwko ograniczeniom dla mediów". Pokazała też zdjęcia sprzed Sejmu i wpisy z Twittera z nagraniami interweniującej policji.

O wydarzeniach w Polsce i protestach informowała też francuska agencja AFP, a za nią francuski "Le Monde".

Zdjęcie z blokady mównicy sejmowej pokazał belgijski "Le soir".

W Niemczech informowały o Polsce "FAZ", "Die Zeit" i "Deutsche Welle"

O protestach i blokadzie parlamentu donoszą na świecie też "Al Jazeera" oraz publiczny kanadyjski nadawca CBC.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co się wydarzyło w nocy w Sejmie? [GODZINA PO GODZINIE]

Zobacz też: Demonstracja KOD przed Sejmem. "Zróbmy sobie prezent na święta: obudźmy się w wolnej Polsce"

 

Więcej o:
Komentarze (321)
Polska awantura w najważniejszych światowych mediach. Co o nas piszą
Zaloguj się
 • monte.zuma1

  Oceniono 81 razy 63

  I teraz sobie wyobraźcie, że jesteście inwestorem, mającym tutaj zbudować fabrykę za.mld.euro???
  Kto o zdrowych zmysłach zainwestuje w kraju, w którym ustawa budżetowa jest przyjmowana w ten sposób?

 • newpatric

  Oceniono 64 razy 38

  Zagłosuję w wyborach na każdego kto obieca wysokie wyroki więzienia dla kierownictwa PIS.

 • archeus_pl

  Oceniono 48 razy 36

  pis niszczy wizerunek Polski konsekwentnie. "Dobra zmiana".
  Cokolwiek by nie pisać i jak źle o minionych rządach tak Polski jak pis nikt do tej pory wizerunkowo nie zszargał

 • 7ogamihcra

  Oceniono 46 razy 36

  Jeśli władza ustawodawcza i wykonawcza dąży do podporządkowania sobie również władzy sądowniczej i podporządkuje sobie media, mając do tego za przystawkę Kościół hojnie przekupiony budżetowymi pieniędzmi i gruntami ukradzionymi rolnikom oraz "patriotycznych" kiboli pełniących w macierewiczowskich Wojskach Obrony Terytorialnej podobną rolę co SA za Hitlera, to zabetonowanie sceny politycznej jest całkowite i na wiele lat. Władza absolutna kłamiąc w sposób perfekcyjnie bezczelny i działając w sposób przestępczy degeneruje się absolutnie i walczy z wszelką opozycją przy pomocy całej potęgi aparatu państwowego, bo wie że w przypadku utraty władzy stanie przed sądem. A po eliminacji opozycji, pod dowolnym pretekstem ( korupcja, lustracja, fałszywe zeznania "świadków koronnych, prowokacja, podłożenie "dowodów", zamach w Smoleńsku), przy pomocy "usłużnych" politycznych neostalinowskich prokuratorów i sędziów, może już być całkowicie bezkarna, a wybory (jeśli w ogóle będą) mogą być tylko na PiSowski Front Jedności Narodu. Zmierzamy krótką drogą do standardów Korei Północnej, a w najlepszym przypadku PRL-u. Również gospodarka rządzona centralnie przez kompletnie niekompetentnych popaprańców mających bolszewickie pomysły, padnie na pewno, jak to było zawsze w wypadku takich rządów.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 35 razy 31

  Poprę każdego kto obieca rozliczenie całego PiS i wysokie kary więzienia dla jego funkcjonariuszy.

 • tomtg123

  Oceniono 35 razy 27

  Straszny miał dzień towarzysz Szmaciak,
  ach wprost odchodził od rozumu,
  kiedy uciekać musiał w gaciach
  ścigany okrzykami tłumu

 • freejazzy

  Oceniono 30 razy 26

  Dobrze, że dzisiaj jest sobota. Inaczej byśmy mogli sobie popatrzeć, jak złotówka szybuje w dół. Chociaż "szybuje" to za łagodne określenie. Bardziej by pasowało: idzie jak kamień na dno! Ale przecież nic się nie dzieje, nic. Danusia Holecka i Klaudiusz Pobudzin na pewno nas uspokoją w wieczornych wiadomościach, że nadal żyjemy w państwie prawa i że konstytucja jest przestrzegana. Szkoda tylko, że za granicą nikt znaczący nie ogląda Wiadomości TVP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX