Stolica Francji tonie w smogu. W Paryżu tak źle nie było od dekady

Smog nad Paryżem jest tak gęsty, że miasto widziane z pokładu samolotu staje się niemal niewidoczne. Choć władze stolicy próbują walczyć z trującymi chmurami na wiele sposobów, ich wysiłki nie przynoszą efektów.

Paryż, nazywany często "miastem świateł", od lat jest także "miastem smogu". - Tak źle nie było od 10 lat - podała agencja Airparif. Mimo, że władze miasta wprowadziły wiele rozwiązań, które miały obniżyć poziom zanieczyszczeń powietrza, francuska stolica dalej tonie w toksycznych chmurach. 

Za stopień zanieczyszczenia powietrza w Paryżu odpowiadają przede wszystkim samochody. Władze miasta od lat próbują walczyć ze smogiem - wprowadzono m.in. oryginalny podział wśród właścicieli samochodów. W jedne dni po Paryżu mogą jeździć tylko auta z parzystymi numerami samochodów, w inne ci z nieparzystymi. Za złamanie przepisów grozi 35 euro mandatu - podają dziennikarze Smoglabu. Na ulice wyjeżdża też coraz więcej hybryd i aut elektrycznych. Nic nie pomogło - wieża Eiffla tonie w toksycznych obłokach.

Poza ograniczeniem ruchu samochodowego władze miasta dużo wysiłku włożyły także w promocję alternatywnych środków transportu. Dla ułatwienia poruszania się po Paryżu rowerami zaprojektowano sieć ścieżek rowerowych oraz wprowadzono projekt "Paryż oddycha". Polega on na tym, że w określone dni ruch samochodowy zostaje zablokowany, a miejsce aut zajmują cykliści

We Francji PM10, w Polsce PM2.5

Zanieczyszczenia powodowane przez spaliny i ogrzewanie domów rozpraszają się w powietrzu i tworzą trujące chmury. Pyłki, które najbardziej męczą Paryż, to te typu PM10. Są to cząstki o średnicy do 10 µm. W ich skład wchodzą m.in. cząsteczki sadzy, popiołu, zawiązków nieorganicznych i metali. Powstają właśnie podczas procesów spalania paliw. 

Francuskiej stolicy daleko jednak do polskich "standardów". Trujący benzo(a)piren, który należy do cząsteczek PM2.5 króluje w Polsce. 76 proc. jego emisji w kraju powstaje w wyniku indywidualnego ogrzewania budynków. W tegorocznym raporcie o zanieczyszczeniu powietrza w Europie WHO pojawiło się zestawienie 50 miast Unii Europejskiej, w których najgorzej się oddycha. Aż 33 z nich leżą w naszym kraju. 

Czytaj więcej o trującym powietrzu nad polskimi miastami >>>

Więcej o:
Komentarze (93)
Stolica Francji tonie w smogu. W Paryżu tak źle nie było od dekady
Zaloguj się
 • Peter Parahuz

  Oceniono 4 razy 4

  W UE dopuszczalna norma PM10 to 50ug/m3. Za kazdym razem gdy w Paryzu jest przekraczana podnosi sie alarm ze powietrze jest nieczyste. Natomiast w PL, ta norma jest przekraczana regularnie, wiec zeby nie robic wstydu wymyslono dodatkowe normy 200 i 300 ug/m3. N.p. 5 listopada w Zabrzu poziom PM10 w wyniosl 330, czyli 6!!!! wiecej niz w Paryzu. Nie zauwazylem paniki na ten temat. Wiecej info: www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/294-normy-dla-pylow-drobnych-w-polsce

 • jami100

  Oceniono 10 razy 4

  Ciekawe te statystyki. U nas jest gorzej a u nich bardziej widać. U nich od samochodów a u nas od pieców. Gdy zlikwidujemy piece a wzrosnie ilość samochodów, będziemy tu mieli Paryż. W sumie lepije niz jest teraz, a z powietrza będziemy niewidoczni dla wroga. Dobry kierunek.

 • je-basia

  Oceniono 14 razy 4

  To chyba artykuł z cyklu patrzcie jak u innych jest źle...żabojady w niełasce w PIS-ie, i nie umieją jeść sztućcami...i pierdzą żółtym dymem po ślimakach i żabach...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 3

  do

  @calcinus
  tak oczywiście TERAZ od ponad roku to PIS zanieczszcza

  jakbyś nie zauważył Tuska już tu nie ma

  teraz bezgraniczna wręcz władze posiada PIS, który w ciągu 24 godzin potrafi uchwalić ustawę i zatwierdzić u notariusza

  więc przestancie ciemnemu ludowi wmawiać, ze to wina tuska - to jest OBECNIE już WASZA PISowska wina (od ponad roku)

  przy okazji

  GDZIE JEST WRAK???

  bo tez darliscvie mordy, że PO nie chce go sprowadzić

  broszka od ponad roku

  maliniak od ponad póltora

  co jednak NIE DAJECIE RADY????

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 3

  dzień jak kazdy inny dzień w Zakopanem czy jakimś innym grodzie smoka :))))

 • ryanmdusa

  Oceniono 13 razy 3

  Dziesiątki tysięcy Polaków umiera corocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza, koszt ich leczenia jest ogromny, nic nie wskazuje że proces pogarszania się powietrza zostanie zatrzymany, Polska zamienia się w trzeci swiat.

 • janboden49

  Oceniono 5 razy 3

  zdjęcie jest z ubiegłego czwartku, publikacja dziś:
  "Vue aérienne de la tour Eiffel et de la tour Montparnasse, jeudi, lors du pic de pollution. Milos Krivokapic/AP"

 • saqigar

  Oceniono 17 razy 3

  Podajcie proszę dane o poziomach. Okaże się, że to co we Francji jest katastrofą, w Krakowie jest codziennością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX