Paul Krugman: "Przerażająca noc. Gniew wśród białej, wiejskiej Ameryki jest większy niż myślałem"

Komentatorzy ze zdziwieniem reagują na najnowsze wyniki wyborów w poszczególnych stanach. Donald Trump nadspodziewanie dobrze sobie radzi, co sprawia, że na rozstrzygnięcie wyborów będziemy musieli jeszcze poczekać.

Tegoroczne wybory są dużo bardziej emocjonujące niż poprzednie. Żaden z dwójki głównych kandydatów nie wywalczył znaczącej przewagi. Co prawda na razie prowadzi Donald Trump, ale wiele tradycyjnie Demokratycznych stanów jeszcze nie zostało do końca zliczonych.

Niektórzy obawiają się, że pomimo nieprzychylnych wyników sondaży, ale i wielu skandali to Donald Trump wygra wybory. O "przerażającej nocy" pisze amerykański ekonomista Paul Krugman. 

"To przerażająca noc i nie dlatego, że Trump może wygrać. Wychodzi na to, że gniew wśród białej, wiejskiej Ameryki jest większy niż myślałem. Tamci wyborcy wiedzą kim jest Trump, wiedzą, na co głosują i mimo tego to robią. Jak nasze społeczeństwo nie jest jeszcze podzielone?" - pisze ekonomista.

Zwolennicy Clinton obawiają się zwłaszcza wygranej Trumpa na Florydzie. Bez tego stanu niemożliwe było zwycięstwo kandydata Republikanów. Jednak wszystko wskazuje na to, że to Trump zwycięży. Zwolennicy Demokratów szeroko wyrażają swoje zaniepokojenie na Twitterze. 

Zwycięstwo Trumpa, a za tym i niepokoje na światowych rynkach przewiduje brytyjski polityk Nigel Farage. To on przyczynił się do Brexitu. 

Demokraci czy Republikanie? Sprawdź, jak przez dekady zmieniało się poparcie dla kandydatów w wyborach prezydenckich

Demokraci czy Republikanie? Sprawdź, jak przez dekady zmieniało się poparcie dla kandydatów w wyborach prezydenckich

Chcesz wiedzieć więcej o Hillary Clinton i Donaldzie Trumpie? Sprawdź ich biografie >>

Więcej o:
Komentarze (231)
Paul Krugman: "Przerażająca noc. Gniew wśród białej, wiejskiej Ameryki jest większy niż myślałem"
Zaloguj się
 • krikrikrikri

  Oceniono 59 razy 45

  Wystarczy że Gazeta Wyborcza lub TVN kogoś obrzydliwie nachalnie promuje to ten przegrywa z kretesem. Nie oceniam czy to dobrze, czy to źle ale tak jest. Tak bylo z Panem Komorowskim, tak jest z Panią Clinton, tak będzie zaraz w Austrii, tak było z Brexitem. Teraz Francja, potem Włochy, Niemcy itd i jedyni dobrzy kandydaci jedynych mądrych znowu przegrają z kretesem.

 • foreks

  Oceniono 65 razy 39

  Kolejny dowod na to, ze ludzie maja swoj common sense i maja dosyc juz politycznej poprawnosci, pieprzenia bzdur o nieistotnych rzeczach, lewackich pomyslow na imigiracje, gospodarke, koterii politycznych i politykow, ktorzy cale zycie z wykrzywiona geba w falszywym usmiechu wmawiaja ludziom, ze chca naszego dobra. Zabawne, ze samotny i ponizany przez celebrytow, wyzywany Trump od nieukow i pajacow, samodzielnie wygrywa z lewacka machina propagandowa, 30 latami lawirowania w Wasznygotnie, do tego przy poparciu wielkiej dupy J Lo, tepego Jay Z i zapowiedziom lodzika od staruszki Madonny.

 • alex.schmid

  Oceniono 41 razy 33

  Co za bzdety .... ten kto uważa, że to ciągle są wybory polegające na rywalizacji demokratów z republikanami nie ma pojęcia o tym co się w USA dzisiaj dzieje. Wynik wyborów to pewnego rodzaju przejaw buntu nie tylko "białej wiejskiej Ameryki" ale wszystkich tych, którzy mają już serdecznie dosyć amerykańskich elit politycznych zarówno republikańskich jak i demokratycznych. To bunt przeciw establishmentowi. To już pewnego rodzaju wojna klas pomiędzy elitami a amerykańską klasą średnią. Elity republikanów oddają głos na Clinton, tradycyjni wyborcy demokratów głosują na Trumpa. Dla demokratów to kara, za manipulowanie wynikami wewnątrzpartyjnych prawyborów. Kara za forsowanie kandydatury Clinton kosztem Sandersa wbrew nastrojom własnego elektoratu. Tradycyjny podział na demokratów i republikanów w USA powoli zaczyna się walić. To może być początek końca obecnego krajobrazu politycznego w Stanach ...

 • smiki48

  Oceniono 31 razy 25

  a 8 lat temu nie przeszkadzało rasistowskie zachowanie kolorowych mieszkańców USA, którzy w ponad 90% zagłosowali na Obamę? Czyli nie wartości merytoryczne były powodem decyzji, TYLKO KOLOR SKÓRY Obamy. Czarni zagłosowali na Obame talko dlatego, ze ten był CZARNY.
  Widać, ze zasada Kalego ma się bardzo dobrze.

 • komentator.81

  Oceniono 28 razy 24

  Skad my znamy taka spiewke???

 • ozidar

  Oceniono 52 razy 22

  Analitycy z GW:)))) Czas zmienić pracę.

 • komentator.81

  Oceniono 33 razy 21

  Gratuluje gazecie kolejnej kampanii wyborczej zakonczonej 'SUKCESEM'!!

  Oby tak dalej, hahaha

 • lazy_bones

  Oceniono 33 razy 21

  Najśmieszniejsze, że o podzielonych obywatelach ZAWSZE piszą ci co odchodzą od władzy i sprzyjający jej dziennikarze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX