CNN ostrzega przed wyborem Trumpa. Straszy widzów m.in. Polską. Jest reakcja ministra Błaszczaka

- Polska była wzorem demokracji w Europie. Teraz... - tymi słowami dziennikarz Fareed Zakaria przywołał nasz kraj na antenie CNN. Jego zdaniem Polska - obok Rosji i Turcji - ma służyć za ostrzeżenie przed wybraniem Trumpa. W TVP Info sprawę skomentował minister Błaszczak.

Na dwa dni przed wyborami prezydenckimi w USA Zakaria zwrócił się z apelem do widzów jego programu w CNN. Zachęcał do głosowania rozważnie i z poczuciem odpowiedzialności za przyszłość. Nakreślił też wizję tego, do czego może prowadzić prezydentura Trumpa. 

Zakaria podkreślał, że choć kampania wyborcza była długa i męcząca, to proces demokratyczny w USA jest czymś, co trzeba cenić. - Jednak jako absolwent stosunków międzynarodowych zdaję sobie sprawę, jak krucha rzeczą jest demokracja - powiedział dziennikarz. - Spójrzcie tylko na Polskę - dodał.

- W ciągu ostatnich 25 lat była wzorem demokracji w Europie. Teraz partia, która przejęła władzę, podporządkowała sobie wymiar sprawiedliwości i media - powiedział Zakaria. Jako kolejne przykłady wymienił Rosję i Turcję.

"Wystarczy jedna osoba, by zniszczyć tradycje demokratyczne"

- Nie wydaje się, że to mogłoby się stać w Ameryce. Ale wystarczy jedna osoba, jedna partia, jeden głos, by zniszczyć tradycje demokratyczne - ostrzegał dziennikarz.

Przypomniał, że Trump sugerował, iż może nie zaakceptować przegranej, zaś parlamentarzyści zapowiadali, że jeśli wygra Clinton, będzie ona poddana śledztwu, a może nawet odsunięta od władzy. - Te rzeczy mogą wydawać się niewielkimi rysami, jednak każda z nich narusza fundamenty demokracji, aż pęknięcia stają się zbyt głębokie i cała konstrukcja zaczyna drżeć w posadach - mówił Zakaria. 

 

Szef MSWiA: Zapraszam do Polski. Może 11 listopada

W  programie "24 minuty " w TVP Info szef MSWiA Mariusz Błaszczak odniósł się do słów dziennikarza CNN. 

- Zapraszam żeby przyjechał i zobaczył, może 11 listopada. To dobry czas. Niech zobaczy wszystkie (demonstracje - red.) i porozmawia z ludźmi, którzy mają bardzo różne poglądy - powiedział minister i dodał, że "demonstracje to sól demokracji".

Chcesz wiedzieć więcej o Hillary Clinton i Donaldzie Trumpie? Sprawdź ich biografie >>

Ekspert: zarówno Clinton, jak i Trump niewiadomą z punktu widzenia polskich interesów

     

Więcej o:
Komentarze (623)
CNN ostrzega przed wyborem Trumpa. Straszy widzów m.in. Polską. Jest reakcja ministra Błaszczaka
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 109 razy 35

  Podoba mi się to forum.
  Taka zakamuflowana, nowoczesna forma cenzury.
  Manipulacja.
  Masz za duże plusikowanie, to cię kneblują, wpisy wycinaja i problem znika.

  Filozofia a la Wałęsa: nie chcesz pan mieć gorączki?
  To stłucz pan termometr.

 • antyoportunista

  Oceniono 55 razy 31

  Polska była wzorem złodziejstwa, mafii reprywatyzacyjnej,, wyprowadzania miliardów (ProCivil, WAT. inne afery) przez byłych oficerów WSI pod parasolem PO. Takim wzorem była Polska.

 • onduma

  Oceniono 91 razy 31

  Ci co podziwiaja USa za ich sle i bogactwo to jakby podziwiali mafioza. Mafiozo zawsze bedzie silniejszy i bogatszy niz spokojny uczciwy czlowiek. To samo z zydami. Tworza mafie to sa silni i bogaci. Albo chcemy na swiecie mafii albo wolnosci i rownosci

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 79 razy 31

  A ostrzegali już od dawna towarzysze i Marks i Lenin i Stalin, że takie głosowanie burżuazyjne jak się komu podoba, bez autorytetu Partii Przewodniej źle się skończy i ten nasz kapitalizm wreszcie upadnie. Ale to jak grochem o ścianę. A teraz proszę, panika, płacz, świat się wali.

  Czas z tymi bzdurami demokratycznymi sratokratycznymi wreszcie skończyć i zaprowadzić prawdziwe panstwo prawa czyli dyktaturę bankierów i proletariatu, jeżeli jeszcze nie wszystko stracone.

 • razb1947

  Oceniono 39 razy 29

  Już nie długo będzie sylwester i znowu Niemki bezkarnie będą obracane i okradane- taka jest w Niemczech demokracja i media dostaną zakaz udzielania informacji o tym.

 • ergosumek

  Oceniono 128 razy 28

  Zapraszam żeby przyjechał i zobaczył, może 11 listopada. To dobry czas.
  +++++++++++++++++++++++++++++
  Bardzo mądra reakcja ministra Błaszczaka.
  Tylko że ta amerykańska Zakaria nie przyjedzie.
  Podżegacze doniosą jak było.

 • zomotradycja

  Oceniono 104 razy 28

  A niby czemu demokracja ma być czymś dobrym? Dwóch meneli spod budki z piwem ma razem większy głos niż profesor uniwersytetu.Tym bardziej w takim kraju jak Polska gdzie większość mieszkańców to analfabeci, sterowani przez aparat propagandy band dorywających się na zmianę do koryta.

 • s_snake

  Oceniono 46 razy 22

  "Jak byłem młody, to też byłem Murzynem i grałem w Koszykówkę."
  - Prezes w reakcji na oszczerstwa CNN.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX