Macierewicz dał się nabrać prokremlowskim portalom? Twierdzi, że Egipt oddał Rosji mistrale z 1 dolara

"Z dobrych źródeł" minister Macierewicz dowiedział się, że Egipt odsprzeda okręty mistral Rosji - za 1 dolara. Tyle, że o sprawie milczą rosyjskie i egipskie agencje prasowe, a jedynym źródłem są niszowe rosyjskie portale. Które pisały o tym... rok temu.

W trakcie dyskusji nt. zakupu śmigłowców od Francji pojawił się argument, że Francuzi w ramach solidarnej postawy przeciw Rosji odmówili sprzedania temu krajowi przygotowanych dla niego trzech okrętów typu mistral. Rzekomo rekompensowaną za to miał być kontrakt na sprzedaż Polsce caracali. Zaś dwa mistrale sprzedano Egiptowi.

Wkrótce później niektóre media, w tym TVP Info poinformowały o zaskakującym zwrocie w tej sprawie. "Czy #Egipt sprzedał Rosji #mistral.e za jednego dolara?" - pytała telewizja publiczna, powołując się na portal Topnewsrussia.ru.

Rosyjski portal, powołując się na egipskie media twierdził, że za mistrale zapłacił egipski biznesmen, który później zdecydował się oddać je Rosji za symbolicznego dolara. Zgodę miał wyrazić prezydent al-Sisi. Tę plotkę podchwycili polscy politycy, powielając ją w mediach i Sejmie. 

"Jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały przekazane Federacji Rosyjskiej"

- Nie wiem, czy to są potwierdzone informacje - mówił poseł Piotr Apel po tym, o rzekomej transakcji wspomniała dziennikarka TVP Info. - To by było pytanie, czy Francja została ograna, czy dała się ograć - zastanawiał się. 

- Czy prawdą jest, że po utracie tego kontraktu Francuzi sprzedali te okręty Egiptowi, a Egipt sprzedał je Rosji? Chcę powiedzieć, że Rosja od 2 dni we wszystkich mediach o tym aż pieje - pytał wczoraj w Sejmie inny poseł Kukiz'15, Marek Jakubiak. 

Poseł PiS Rafał Weber szedł dalej. - Te okręty i tak trafiły do Rosji przez pośrednika, przez inne państwo. To jest skandalem, za który powinniście odpowiedzieć przed sądem - mówił do poprzedniej ekipy rządzącej. 

Wreszcie głos zabrał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Otóż jest prawdą, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu. I jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara. Ta operacja rzeczywiście miała miejsce, a związki z caracalami i z państwa działaniami wyjaśni Centralne Biuro Antykorupcyjne już wkrótce

Później Macierewicz powiedział dziennikarzom w Sejmie, że ma te informacje "z bardzo dobrego źródła". Obstawiał też przy swoim w dzisiejszej rozmowie w TVP Info.

Wrzutka rosyjskich portali 

Minister nie sprecyzował, o jakie "bardzo dobre źródła" chodziło. Jednak plotkę o tym, że Egipt sprzeda Rosji mistrale łatwo prześledzić w internecie. Już we wrześniu 2015 roku ta plotka pojawiła się na niszowych rosyjskich i rosyjskojęzycznych portalach.

Dokładnie te same artykuły, skopiowane słowo w słowo, pojawiły się na innych niszowych, rosyjskich portalach około 10 października tego roku. Plotka pojawiła się m.in. na wspomnianym wcześniej portalu Topnewsrussia.ru. Kilka dni później pisał o tym prokremlowski portal pravda.ru, jednak nawet on wątpił, że informacje są prawdziwe.

Zarówno przed rokiem, jak i teraz, powoływano się na "egipską telewizję SIS TV". SIS rządowa agencja informacyjna w Egipcie. Ani rok temu, ani teraz nie informowała o sprzedaży mistrali Rosji. Za to dwa tygodnie temu pisała o tym, ze drugi z kupionych okrętów przybył do portu w Aleksandrii. Wcześniej brał udział w egipsko-francuskich manewrach wojskowych. Za kilka dni prezydent Egiptu ma zainaugurować utworzenie II floty, w której skład wejdą mistrale.  

O rzekomej transakcji za dolara milczą też rosyjskie agencje informacyjne. Mówią jednak o innej transakcji: to Egipt ma kupić od Rosji śmigłowce, które będą wyposażeniem mistrali (które są okrętami przystosowanymi do przewożenia śmigłowców).

Są to śmigłowce specjalnie przystosowane właśnie do operacji z okrętów mistral (które miały trafić do Rosji).

Wysłaliśmy do biura prasowego ministerstwa obrony zapytanie, skąd Antoni Macierewicz ma informacje o rzekomym sprzedaniu mistrali za jednego dolara i jak skomentuje fakt, iż nie piszą o niej ani rosyjskie, ani egipskie agencje informacyjne.

 

Komentarze (184)
Macierewicz dał się nabrać prokremlowskim portalom? Twierdzi, że Egipt oddał Rosji mistrale z 1 dolara
Zaloguj się
 • smok61

  Oceniono 58 razy 52

  Właśnie o tym marzyłem ... :(
  Minister Obrony Narodowej , który ma duszę tabloida - bulwarówki.

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 53 razy 49

  Jesteśmy jedynym krajem NATO z trwale zaburzonym ministrem obrony. Jesień w wariatkowie.

 • men_53

  Oceniono 21 razy 17

  Nie wierzę w to, aby zakup caracali przez Polskę był rekompensatą dla Francji za mistrale.
  Ale przyjmijmy, że Macierewicz ma rację. Jeśli tak, to istniały jakieś tajne polityczne-gospodarcze umowy między UE, Francją i Polską. I pewnie Polska by na tym nie straciła. A co zrobił Macierewicz - otóż: swoim działaniem doprowadził do tego, że Mistrale dostały się w ręce Rosji. Czyli - pomógł Putinowi w ich otrzymaniu. Niewątpliwie, w interesie Rosji. I, niewątpliwie - wbrew interesom Polski i Europy.
  Tylko "słoń w składzie porcelany", czy coś znacznie gorszego?
  Więc, jeśli Macierewicz ma rację, jeśli swoim działaniem doprowadził do takich efektów, to sąd polowy winien być sprawą oczywistą.

 • bart5554

  Oceniono 18 razy 4

  Wyborcza manipuluje Polaków, sugerując, że nie było deal'u związanego ze sprzedażą Caracali w zamian za anulowanie transakcji dot. Mistrali i poparcie dla Tuska:

  Kwaśniewski ujawnia: „Mieliśmy kupić Caracale, by Francja zerwała kontrakt na sprzedaż okrętów Putinowi”
  Aleksander Kwaśniewski, w rozmowie w wywiadzie dla Radia Zet skrytykował decyzję Polski o zerwaniu umowy z Francuzami. Twierdzi, że ten kontrakt był elementem większego, międzynarodowego „dealu”.

  Otóż proszę pamiętać, że z dużym udziałem Polski, z dużym udziałem Polski zmusiliśmy Francuzów do odstąpienia od jednego z najbardziej dobrych kontraktów dla nich, mianowicie sprzedaży okrętów „Mistral” dla Rosji w związku z agresją na Ukrainę.

  – mówił dziś Aleksander Kwaśniewski.

  Na pytanie, czy Caracale miały być dla rzekomo stratnych Francuzów „prezentem na otarcie łez”, b. prezydent Polski potwierdził.

  W jakimś sensie, bo wtedy było gentlemen’s agreement w Unii Europejskiej i w NATO, że w związku z tym, nadchodzące kontrakty na sprzęt wojskowy będziemy rozpatrywać z pewną większą sympatią dla oferty francuskiej żeby oczywiście jakby spłacić te niesprzedane (Mistrale - przyp. red.)…

 • tomcioned

  Oceniono 29 razy 3

  Maciar to jest jeden wielki prokremlowski portal.

 • aja_88

  Oceniono 35 razy 3

  spokojnie.z Leppera też sie śmiali.pisem gardzę ale może mieć rację Maciorka czas pokaże

 • vasanthi

  Oceniono 2 razy 2

  Zagatką jest, dlaczego Kaczyński- rzekomy patriota, toleruje notoryczne działania swojego ministra na szkodę Polski, dlaczego zgadza się na ośmieszanie naszego narodu?
  Z Misiewiczem, to jak się okazuje, dzialania Kaczyńskiego były tylko pozorowane.
  Co Macierewicz ma na Kaczyńskiego? Czym go szantażuje?

 • zyks

  Oceniono 8 razy 2

  Ściemniają, bełkoczą, powtarzają śmieszne bzdury dzinformacyjnych ruskich trolli. Antoś ! Do czubków !

 • wynick

  Oceniono 10 razy 2

  Po co ten pytajnik w tytule?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX