Jednym wpisem na Twitterze sprawił, że firma farmaceutyczna straciła prawie 400 mln dolarów

Amerykański senator Bernie Sanders zarzucił chciwość firmie farmaceutycznej i sprawił, że w ciągu jednego dnia straciła ona prawie 400 mln dolarów.

Sanders zamieścił wpis w piątek po południu na swoim profilu na Twitterze, który śledzi 2,6 mln osób. Napisał w nim: 

Chciwość korporacji farmaceutycznych jest niewiarygodna. Ariad podniósł cenę leku na białaczkę do prawie 199 tys. dolarów rocznie

Jego wpis dotyczył firmy Ariad Pharmaceuticals Inc., która drastycznie podniosła cenę leku Iclusig na przewlekłą białaczkę szpikową. Senator udostępnił też artykuł z medycznego portalu StatNews.com - dowiadujemy się z niego, że teraz za miesięczną kurację tym lekiem trzeba zapłacić 16 tys. dolarów. To oznacza, że roczna suma leczenia tym specyfikiem wzrosła do 199 tys. dolarów.

Firma podniosła cenę leku już po raz czwarty w tym roku - w sumie o 30 proc. 

Krótko po opublikowaniu wpisu wartość firmy spadła o 15 proc., czyli 387 mln dolarów. Według agencji Bloomberga był to największy jednodniowy spadek w tym roku. 

Rzeczniczka firmy Ariad w oświadczeniu przesłanym portalowi StatNews.com stwierdziła, że cena leku jest ustalana w oparciu o "szereg czynników, a firma dokłada starań, aby była ona odzwierciedleniem korzyści, jakie terapia przynosi pacjentowi". "Nasze działania w zakresie cen odzwierciedlają znaczne inwestycje poczynione w badania i rozwój leków" - dodała.

Socjalista z przekonania

Bernie Sanders to amerykański polityk i od 2007 r. senator Partii Demokratycznej. Był kandydatem w prawyborach Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jest socjalistą; ciekawostką może być fakt, że w prawyborach oficjalnego poparcia udzieliła mu polska partia Razem.

Sanders w prawyborach odniósł zwycięstwo w 22 stanach, zdobywając ok. 1900 głosów delegatów - to o 389 mniej niż Hillary Clinton.

Więcej o:
Komentarze (171)
Jednym wpisem na Twitterze sprawił, że firma farmaceutyczna straciła prawie 400 mln dolarów
Zaloguj się
 • eses2

  Oceniono 46 razy 22

  Oto świat idiotów i Grabieżców (Ayn Rand). Najpierw koncesjonuje sie wszystkie dziedziny życia, narzuca ograniczenia i wytyczne śrubujące cenę produktu, nie dopuszcza się konkurencji (znacie jakieś nowe firmy samochodowe powstałe w US lub Europie w ostatnich 50 latach....?). Potem zdziwienie, że cena produktu jest wysoka. I to przemożne pragnienie, aby regulować tę cenę w imię "dobra ludzkości" i "moralności społecznej". Następnie wmawianie, że zysk nie jest celem działania gospodarczego, ale "dobrostan" pracownika i humanitarna produkcja...(vide Hausner ostatnio).
  Otóż "pocałujta" się w doope panie Sanders. Zbudujecie lewacki świat, w którym mądrzy, aktywni i uczciwi kapitaliści pokażą wam środkowy palec.......Ta chwila już jest blisko. Radzę poczytać Ayn Rand :).

 • proteusz33

  Oceniono 40 razy 20

  Koszty leczenia horrendalnie drogie a potem w Polsce robi się ogólnokrajowe zbiórki dla chorych.No i krytykuje się NFZ że nie chce płacić tak ogromnych kwot za (często wątpliwe) leczenie

 • michalpopychal

  Oceniono 53 razy 17

  A ile kaski zyskali ci, którzy wiedzieli wcześniej i sprzedali akcje?

 • vounsky

  Oceniono 21 razy 15

  "firma dokłada starań, aby była ona odzwierciedleniem korzyści, jakie terapia przynosi pacjentowię

  A powinna byc odzwierciedleniem poniesionzch kosztów + nieprzesadzony zarobek.

 • citisus

  Oceniono 21 razy 7

  Co za bzdury.......firma NIC nie straciła :-))))
  Spadła jedynie wartość akcji firmy....zapewne chwilowo.
  Ciekawe zresztą kto zarobił na tym na giełdzie.......warto by sprawdzić czy nie przypadkiem ów senator :-)

 • brejwik

  Oceniono 5 razy 5

  Tytuł:"Jednym wpisem na Twitterze sprawił, że firma farmaceutyczna straciła prawie 400 mln dolarów"
  Z treści artykułu wynika, że firma nie straciła ani centa.

 • nikki124

  Oceniono 9 razy 5

  Myśląc o leczeniu jako swego rodzaju działalności charytatywnej jest błędne. Firmy farmaceutyczne nie są niczym innym jak korporacjami wytwarzającymi produkt, z którego chcą osiągnąć jak największy zysk.

 • pierrecruise

  Oceniono 4 razy 4

  Handlem śmiercią jest najlepszy, jakby Steve Jobs miał oddać Apple za wyleczenie z raka, to pewnie to by zrobił, u nas z kolei najlepiej na handlu śmiercią wiadomo kto zarabia.

 • badziewiak66

  Oceniono 8 razy 4

  Znajac "dorobek" karteli farmaceutycznych to lekko przypiłował im mały paznokieć u nogi. Niestety , mimo najlepszego prawa antymonopolowego jakie ma USA koncerny chemiczne są dziś dużo silniejsze od USA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX