Nobel w dziedzinie fizyki przyznany, ale zaraz... co tu robi ten człowiek z preclem?

Komitet noblowski ogłosił laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. To David Thouless, Duncan Haldane i Michael Kosterlitz. W czasie tradycyjnego wykładu w dziecinnie prosty sposób wyjaśniono trudne naukowe pojęcia.

Prace, które nagrodzono Noblem z fizyki w 2016 roku skupiają się wokół badania materii w jej ekstremalnych stanach. Okazuje się bowiem, że w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach atomy oddziałują ze sobą zupełnie inaczej, niż w znanych nam na co dzień stanach. Mamy do czynienia choćby z nadprzewodnictwem czy nadciekłością.

Właśnie nadprzewodnictwem zajmowali się w latach 70. i 80. Michael Kosterlitz oraz David Thouless, którzy badali te zjawiska w niezwykle cienkich, jednoatomowych warstwach materii. Do podwójnie trudne zadanie, bo właśnie takie bardzo cienkie warstwy wywołują kolejne zaskakujące zachowania atomów. Duncan Haldane badał z kolei właściwości magnetyczne tych niezwykle cienkich warstw.

Trudne pojęcia wyjaśnione w prosty sposób

W swojej pracy nobliści posłużyli się dziedziną matematyki zwaną topologią. Zajmuje się ona badaniem deformacji figur i brył geometrycznych. Podstawą jest tu zachowanie ciągłości obiektu - może on być dowolnie zgniatany, rozciągany czy wyginany, ale nie może być dziurawiony lub sklejany. Z punktu widzenia topologii kula i szklanka należą do tej samej kategorii brył - nie ma w nich otworów. Jednak topologia ma znacznie szersze zastosowanie i stanowi dziś jeden z najważniejszych działów matematyki, który integruje wiele jej obszarów.

Co ciekawe, podczas tradycyjnego wykładu po ogłoszeniu Nobli do prezentacji pojęć z zakresu topologii posłużyły wypieki: 

Choć badania tegorocznych noblistów liczą już kilka dziesięcioleci, ich praktyczne zastosowania są dopiero rozważane. Pracuje się nad opartymi na nich izolatorami czy nadprzewodnikami, które mogą zostać wykorzystane w elektronice.

Więcej o:
Komentarze (116)
Nobel w dziedzinie fizyki przyznany, ale zaraz... co tu robi ten człowiek z preclem?
Zaloguj się
 • cosiedziejetutaj

  Oceniono 29 razy 13

  A komu pokojowa nagroda nobla? Proponuje Hillary Clinton albo umiarkowanego bojownika z Aleppo.

 • mr.knox

  Oceniono 16 razy 12

  Wypadaloby podac norodowasc noblistow, sa Brytyjczykami i gdzie pracowali, USA.
  Ale dla lewicowego szmatlawca zbyt duzo dobrych wiadomosci o GB, ktore opuszcza eurokolchoz i o USA o ktorym w tym brukowcu mozna pisac tylko zle badz wcale.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 14 razy 10

  Żaden z nich nie ma belwederskiej profesury.

 • clamcay

  Oceniono 29 razy 7

  nie nie nie... za długo czytam wyborczą, żeby nie wiedzieć iż eksperymenty z użyciem produktów spożywczych to zwykła dziecinada, skandal i hucpa... Nobla odebrać! taką mam koncepcję.

 • ateistaoddziecka

  Oceniono 69 razy 7

  Komentarze pod tym artykułem pokazują jasno. Wyborczą czytają obecnie już wyłącznie ludzie, których horyzonty umysłowe kończą się na Macierewiczu i dokopaniu PiSowi. W ciągu kilku lat Wyborcza z porządnej gazety stała się szmatławą lewacką gadzinówką :-(((

 • dziewczyna_murzyna

  Oceniono 45 razy 3

  lemingi możecie wytłumaczyć czemu za zabawy precelkami można dostać nobla a za takie same zabawy parówkami się wyśmiewamy?

  wasza gazetka bez napletka już wam to wytłumaczyła?

  czy z parówek też się już nie śmiejemy?

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 0

  Następny ekspert do podkomisji.Parówki mu Antek dostarczy.

 • pisdode

  Oceniono 2 razy 0

  I co na to hejterzy wyśmiewający posłużenie się przez komisje Macierewicza parówkami? Będzie hejt noblistów?Co ?Opadła kopara a oczy w słup?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX