Skandal na międzynarodowym szczeblu. Prezydent Filipin nazywa Baracka Obamę "su**nsynem"

06.09.2016 06:49
Rodrigo Duterte, Barack Obama

Rodrigo Duterte, Barack Obama (BULLIT MARQUEZ/JONATHAN ERNST / REUTERS)

• Prezydent Filipin nazwał prezydenta USA "su**nsynem"
• Barack Obama odwołał w związku z tym spotkanie z politykiem
• Wypowiedź nawiązywała do krytyki Obamy wobec działań Filipińczyka

Prezydent USA Barack Obama odwołał planowane na dziś spotkanie z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte. Politycy mieli spotkać się w stolicy Laosu - Wientianie - podczas szczytu ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Powodem odwołania spotkania były obraźliwe wypowiedzi, jakie prezydent Filipin skierował pod adresem Obamy.

Dowiedz się więcej:

Co powiedział prezydent Filipin?

Politykowi nie spodobało się to, że Biały Dom krytykuje stosowane na Filipinach kary śmierci wobec handlarzy narkotyków bez wyroku sądowego. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Za kogo on się uważa? Nie jestem marionetką Amerykanów. Jestem prezydentem niezależnego kraju - mówił wzburzony Duterte. Wtedy też nazwał prezydenta USA "su**nsynem".

Jak na te słowa zareagował sam Barack Obama?

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie pozostawił tej wypowiedzi bez komentarza. - On [prezydent Filipin - red.] bez wątpienia jest barwną postacią. Poleciłem moim doradcom, aby zbadali podczas rozmów z partnerami filipińskimi czy jest to odpowiedni czas do prowadzenia konstruktywnych rozmów - powiedział Barack Obama.

Jak potoczył się dalej polityczny skandal?

Jak poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ned Price, zamiast spotkania z Duterte, Obama spotka się z prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. Prezydent Filipin wystosował oświadczenie, w którym zapewnia, że żałuje swojej wypowiedzi i tego, że została odebrana jako osobisty atak. Jak wynika z oświadczenia, spotkanie zostało przesunięte na późniejszy, nieznany jeszcze termin.

Cudzoziemcy muszą odpowiedzieć na te pytania, żeby zdobyć certyfikat z polskiego. Poradzisz sobie z nimi?
1/14Uzupełnij tekst odpowiednimi przedrostkami czasownikowymi. Dziś trudno mi już dokładnie odtworzyć fakty, bo całe zdarzenie __szło wiele lat temu.
Zobacz także
Komentarze (228)
Skandal na międzynarodowym szczeblu. Prezydent Filipin nazywa Baracka Obamę "su**nsynem"
Zaloguj się
 • druzpoz

  Oceniono 56 razy 32

  Dyplomata pełną gębą. Najpierw klapie jęzorem a potem przeprasza. Swoją drogą, trochę jak nasz (nie)rząd w Warszawie. Nikt nie będzie im mówił co mogą robić we własnym kraju! Duterte chce zabijać ludzi bez wyroku sądu, to będzie zabijał i ma was wszystkich w d.! Oto cecha republiki bananowej.

 • pan.szklanka

  Oceniono 41 razy 23

  Formalnie rzecz biorąc nie był to atak na Baracka Obamę, tylko na jego matkę.

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 29 razy 21

  "i żałuje też, że jego słowa zostały odebrane jako osobisty atak wobec prezydenta USA." - made my day :-)

 • fctheduck

  Oceniono 60 razy 10

  Ciekawe jakie kryteria kierują wpisami pisowskich trolli. Chyba tylko Putin i Kaczyński mogą uniknąć krytyki i hejtu z tej strony. Wiele to mówi o tym środowisku.

 • horatio_valor

  Oceniono 17 razy 9

  Portalozo droga, wyraz "sukinsуn" to przecież łagodny eufemizm zamiast docelowego "skurwуsуn". Wykropkowywanie eufemizmu jest działaniem nie tyle niecelowym, co po prostu śmiesznym. Albo wykropkujcie wulgaryzm, albo używajcie eufemizmu.

 • Michal M

  Oceniono 10 razy 8

  Weźcie się ogarnijcie, tego nie da się czytać. Zamiast jednej kolumny z informacjami jest na początku jakiś badziew 3-zdaniowy, potem najważniejsze zdania z tekstu. Niektóre zdania powtarzają się 3-krotnie. Jak biedny czytelnik ma z tego szumu wyłuskać informację?

 • hatteras

  Oceniono 7 razy 7

  zapomnialem dodac......W przyszlosci takim jezykiem beda rozmwiali dyplomaci.Taki sam jezyk uslyszymy z ambony koscielnej.Wyrasta mlode pokolenie,dla ktorego wulgaryzmy to jezyk dnia powszedniego.Bylem kiedys w szoku jak malenka dziewczynka powiedziala do drugiej ty k...wo.Zapytalem dziewczynke Jak ty mowisz?Odpowiedziala mi. Normalnie!

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 7

  Ten filipinski, jak widze, z megalomania juz prawie przerosl naszego wlasnego, polskiego Herostratesa (czytaj Kim-Kwaka)...

 • kocurxtr

  Oceniono 6 razy 4

  " Jak wynika z oświadczenia, spotkanie zostało przesunięte na późniejszy, nieznany jeszcze termin."

  ... gdy Duarte będzie już zamkniętym rozdziałem historii Filipin (prawdopodobnie martwym i niechlubnym)

  eeech niektórzy to maja nieźle nasrane (na nieszczęście całkiem spora ekipa tych 'niektórych' dzierży u nas satanowiska prezydenta premiera, ministrów i pewnegop rezesa - efekty sa jakie są: Dupa kompletnie zignorowany w Stanach, objechany jak zasrany szczeniak na szczycie... z resztą gnojków Amerykanie nie chcą nawet rozmawiać... - bo i oczym? )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje