"Roczny chłopiec ważył tyle, co 3-miesięczne dziecko". We Włoszech chcą karać rodziców wegan

• Elvira Savino z partii Forza Italia chce karać za weganizm u dzieci
• Rodzice, którzy wprowadzą dietę, mogliby trafić na 4 lata do więzienia
• Weganie nie jedzą między innymi mięsa, jajek i nabiału

Włoska parlamentarzystka Elvira Savino z partii Forza Italia walczy z rodzicami-weganami. Zaproponowała, by osoby, które wprowadzają wegańską dietę u swoich dzieci, były karane nawet czterema latami więzienia. Nad projektem mają pochylić się parlamentarne komisje.

- Nie mam nic przeciwko weganom czy weganizmowi, dopóki jest to wolny wybór dorosłych ludzi - powiedziała Savino w rozmowie z agencją Reuters. - Absurdalne jest to, że niektórym rodzicom wolno narzucać swoją wolę dzieciom w sposób prawie fanatyczny, religijny, bez odpowiedniej naukowej wiedzy czy konsultacji lekarskiej - dodała.

Niektórzy pediatrzy przestrzegają przed wprowadzaniem wegańskiej diety u dzieci, bo ich zdaniem nie dostarcza to odpowiednich składników odżywczych.

Proponowany przez parlamentarzystkę projekt zakłada rok więzienia dla osób wychowujących dzieci na wegańskiej diecie, cztery lata, jeśli u dziecka rozwiną się z tego powodu problemy zdrowotne i siedem lat, jeśli w wyniku wegańskiej diety dziecko umrze.

Elvira Savino sama jest matką siedmioletniego chłopca. Przyznaje, że jej syn je mięso, ale w niewielkich ilościach.

Parlamentarzystka chce zapobiegać tragediom

Proponowane przez Elvirę Savino zmiany w prawie mają związek z ostatnimi doniesieniami medialnymi.

W ubiegłym miesiącu do szpitala w Mediolanie trafił roczny chłopiec ważący tyle, co trzymiesięczne niemowlę. Jak się okazało, dziecko było na wegańskiej diecie.

W 2015 r. jeden z włoskich sądów zakazał matce stosowania wegańskiej diety u 12-letniego syna. Wniosek w tej sprawie złożył ojciec chłopca, który stwierdził, że ten sposób odżywiania zaburza rozwój fizyczny chłopca.

Zobacz także: Co słyszą wegetarianie i weganie?

Co słyszą wegetarianie i weganie?

Komentarze (100)
"Roczny chłopiec ważył tyle, co 3-miesięczne dziecko". We Włoszech chcą karać rodziców wegan
Zaloguj się
 • makvelithedon7

  Oceniono 40 razy 20

  To nie wina diety, tylko zidiociałych rodziców-sadystów (i to jest najłagodniejsze określenie). Od dawna już wiadomo, że istnieją produkty dopuszczalne na diecie wegańskiej zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, zatem taka dieta nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Natomiast każda dieta stosowana bez podstawowej wiedzy jest szkodliwa. Nawet bezglutenowa. Ludzie przechodzą na nią często nie zdając sobie sprawy, że po wykluczeniu zbóż muszą znaleźć inne źródło błonnika. W każdej innej diecie też są jakieś haczyki. Może przestańmy zwalać wszystko na abstrakcyjne pojęcia, a zacznijmy wymagać od dorosłych ludzi myślenia i zdrowego rozsądku.

 • fipo25

  Oceniono 12 razy 8

  Namawiam do większej rzetelności dziennikarskiej - Reuters tym razem się nie popisał. Włoska prasa pisze o tym, że dziecko z Mediolanu cierpiało na wrodzoną wadę serca, a jego lekarz mówi o tym, że stanu dziecka nie można przypisać diecie wegańskiej. Błędy żywieniowe popełniają zarówno rodzice wegańscy jak i niewegańscy.

 • kar.as

  Oceniono 16 razy 6

  Dieta wegańska niewątpliwie jest zdrowa, ale raczej dla osób starszych (co najmniej 18-20 letnich). W dodatku warto, mimo niejedzenia mięsa, raz po raz zjeść jajko czy twaróg.

 • ragefox

  Oceniono 40 razy 6

  • Rodzice, którzy wprowadzą dietę, mogliby trafić na 4 lata do więzienia
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Na lemingów padł blady strach.

 • drzejms-buond

  Oceniono 1 raz 1

  ...
  ciekawe że nie ma prawa zabraniającego jedzenia białego cukru, hamburgerów i picia coca coli?

 • drzejms-buond

  Oceniono 1 raz 1

  Bzdura. Z powodu jednej walniętej pseudoweganki ZAKAZY I KARY dla wszystkich?
  Oczywiście ze dziecko wegańskie jest mniejsze i lżejsze od "tradycyjnych" dzieci ale to nie oznacza że są niedożywione i chore !!! A już karanie więzieniem rodziców to klasyka ignorancji...Ma to pomóc w wychowaniu dziecka? W takim razie trzeba by zamknąć połowę Azji. Normy żywieniowe obecnie obowiązujące sa dla dzieci "mięsnych" dzieci wegańskie nie potrzebują takiej ilości tłuszczu i białka . Cały metabolizm małego człowiek wygląda inaczej niż przeciętnego obywatela ale to wcale nie znaczy że to dziecko jest chore czy niedożywione.
  Wyniki badań nad takimi dziećmi , przeprowadzane w Centrum Zdrowia Dziecka, pokazują zupełnie co innego niż życzy sobie tego włoski parlament. Coś mi mówi ze po prostu spada im sprzedaż mięsa i mleka stad to wszystko.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 11 razy 1

  Pamietajcie: dzisiaj wego, jutro homo!
  _________________________________

  Droga do serca prawdziwego mezczyzny wiedzie przez jego zoladek.
  Chyba ze jest weganinem - wtedy wiedzie przez jego pochwe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX