Brexit. Szkoci odcinają się od wyniku referendum. Chcą rozmawiać z UE o pozostaniu w strukturach

1. Szkocja rozpocznie rozmowy ws. pozostania w strukturach Unii Europejskiej
2. Większość głosujących w referendum w tym kraju była za pozostaniem w UE
3. Sturgeon: Przeanalizujemy wszystkie opcje, by zapewnić Szkocji udział w UE

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiedziała, że jej kraj "bezzwłocznie rozpocznie rozmowy o pozostaniu w Unii Europejskiej". Premier już wczoraj podkreśliła, że możliwe jest drugie referendum ws. odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii. Przeanalizujemy wszystkie możliwe opcje, by zamanifestować sposób, w jaki głosowali mieszkańcy Szkocji, innymi słowami po to, by zapewnić Szkocji dalszy udział w UE i wspólnym rynku - oświadczyła.

Co to jest Brexit?

Brexit to popularne określenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum, w którym Brytyjczycy decydowali o przyszłości swego kraju w UE, obiecał im premier David Cameron. Odbyło się ono w czwartek, 23 czerwca. Wygrali zwolennicy opuszczenia struktur Unii.

Czy Wielka Brytania może wyjść z UE od razu?

Nie. Do wyjścia z Unii Europejskiej droga jest długa. Brytyjczycy muszą na nowo uregulować nie tylko sprawę imigracji, ale i cały model swojej współpracy z Unią i – co za tym idzie – wiele szczegółowych kwestii. Negocjacje potrwają minimum dwa lata.

Więcej o:
Komentarze (176)
Szkoci odcinają się od wyniku referendum. Chcą rozmawiać z UE o pozostaniu w strukturach
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 58 razy 48

  Anglicy właśnie udowodnili całemu światu, że jest możliwe samemu kopnąć się w dupę...
  trudno będzie prawie 70 procentom Szkotów glosującym za pozostaniem w UE wmówić, że sami chcieli z tej unii jednak wystąpić

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 35 razy 27

  Idiota Cameron, mentalny wnuk Chamberlaina otworzył puszkę Pandory. W imię interesu partii doprowadził do poważnego kryzysu w UE a za chwile może jeszcze do rozpadu swojego państwa. Baran. Cała nadzieja w tym że politycy się opamiętają i zachowają status quo: w imię jedności UK, UK pozostaje w UE. Ale wątpię by się opamiętali, mamy czasy idiotów-populistów którzy nie zawahają się (bo to tego potrzeba refleksji, myślenia) przed pchnięciem swojego kraju w przepaść.
  Cameron to rzeczywiście sojusznik Kaczyńskiego - sojusz kretynów.

 • e-komentarz

  Oceniono 34 razy 22

  Wyjść z UE i co dalej? Nad tym Brytyjczycy zaczęli się zastanawiać dopiero po ogłoszeniu wyników referendum. Trochę za późno. Przez głupie ambicje Camerona kraj popadnie w niemałe kłopoty, być może rozpadnie się Zjednoczone Królestwo. Prawdopodobnie odchoruje to mocno Europejska Unia.
  W Polsce też są ludzie z podobnie głupimi ambicjami, pojawiają się też już pomysły o referendum w sprawie PolExitu. Czy w myśl starego przysłowia też będziemy mądrzy po szkodzie? Kim bylibyśmy wówczas? Zaoranym pasem granicznym między wschodem a zachodem, co i raz zadeptywanym przez jednych i drugich?

 • krzyzak1516

  Oceniono 26 razy 18

  Cos mnie sie wydaje, ze parlament brytyjski bedzie mial problem z akceptacja wyniku tego referendum.

 • PJan Pokorny

  Oceniono 21 razy 15

  Szkoci powinni tez szybciutka rozpoczac zabiegi o podzial gadzetow militarnych Zjednoczonego Krolestwa. Jak juz beda w posiadaniu przynaleznej im czesci arsenalu nuklearnego to ich pozycja, we wszelkich rokowaniach, bedzie lepsza.
  Bo zawsze beda mogli zrobic to co Ukraina czyli sie rozbroic nuklearnie a ze nie granicza z Putleria to niczym to nie bedzie grozic.

 • wunderwaffen

  Oceniono 21 razy 13

  @minkat
  wczoraj na pierwszej stronie Daily mail byl artykulik o kretynach, ktorzy blosowali za brexitem, ale wcale nie chcieli z UE wychodzic. w zasadzie to nie wiedzieli za czym glosuja, badz nie zdawali sobie sprawy z tego, ze ich glos ma znaczenie. zastanawiam sie ilu takich kretynow bylo.
  -------------------------------------

  Nie wiem ilu ich było w UK, wiem że w Polsce było ich 5,7mln.

 • ampolion

  Oceniono 17 razy 13

  Durni Brytosi, chcieli brakeshit to go mają, a z nim permanentną sraczkę polityczną i ekonomiczną .Żadne pustosłowie o "niepodległości" tego nie wyleczy. Na głupotę nie ma lekarsrwa.

 • m-ml

  Oceniono 19 razy 13

  UK ma odrębne drużyny futbolowe, więc nic nie powinno przeszkadzać w obecności Szkocji w strukturach Unii. Szkocjo, witamy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX