"Wiele zastrzeżeń do wniosków opinii", która obala teorie Macierewicza. Będzie nowa

Jacek Gądek
Kompleksowa "opinia Milkiewicza", którą od trzech lat dysponuje prokuratura, obala zamachowe teorie Antoniego Macierewicza. Szef śledztwa smoleńskiego Marek Pasionek pisze jednak, że "prokuratorzy mają wiele zastrzeżeń do wniosków" tej opinii, więc chce nowej.

Obecnie opinia zespołu biegłych pod wodzą płk. pilota dr. inż. Antoniego Milkiewicza to najważniejszy dokument z akt śledztwa smoleńskiego, który rekonstruuje tragiczny lot Tu-154M do Smoleńska. Jego ponad 20-osobowy zespół śledczych powołano jeszcze w roku 2011. Prokuratura dostała tę opinię w 2015 r., a potem była jeszcze uzupełniana.

Wnioski z opinii są takie: gęsta mgła, szybkie zniżanie samolotu, presja ze strony gen. Błasika, złamanie zasad bezpieczeństwa, błędy w naprowadzaniu maszyny, błędna decyzja o niezamykaniu lotniska, uderzenie w brzozę, utrata fragmentu skrzydła, "beczka" maszyny i zderzenie z ziemią - żadnych eksplozji, żadnego zamachu.

Prokuratura de facto nie uznaje jej jednak za w pełni wiarygodną, ale nie podaje, w których punktach i w jakim zakresie.

Dowiedź się więcej o "wojnie smoleńskiej" i opiniach biegłych.

Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek tak bowiem napisał w odpowiedzi na poselską interpelację posła Marcina Kierwińskiego (PO): "Opinia [Milkiewicza] jest obszerna, dotyczy skomplikowanej materii, w tym o charakterze technicznym. Prokuratorzy mają wiele zastrzeżeń do wniosków opinii, ale z uwagi na prowadzone śledztwo nie mogą być one podane do publicznej wiadomości, tym bardziej, iż w toku śledztwa prokuratorzy mają zamiar powołać nowy zespół biegłych, który dokona kompleksowej oceny zebranego materiału dowodowego".

A po drugie, "opinia Milkiewicza" - pisze zastępca prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry - jest nadal analizowana i porównywana z innymi dowodami. - Zauważyć należy, iż materiał ten [dowodowy] jest cały czas uzupełniany - podkreśla prok. Pasionek.

Najistotniejsze jest dla Prokuratury Krajowej pozyskanie nowej kompleksowej opinii biegłych. Do tego zatrudniła naukowców i badaczy katastrof z USA. Jest to jednak bardzo odległa perspektywa - dlatego, że śledczy zlecili masę badań próbek zachodnim laboratoriom. Pierwotnie Pasionek pisał, że pierwszych wyników można się spodziewać do końca marca, póki co jednak prokuratura nie otrzymała żadnych wyników. Przyjdzie na nie poczekać jeszcze co najmniej pół roku, a komplet może spłynąć nawet w ciągu roku.

Formalnie Prokuratura Krajowa powoła zespół zagranicznych ekspertów, gdy wyda postanowienie procesowe postanowienie o powołaniu biegłych. - Nastąpi to w możliwie najszybszym terminie - podkreślił Marek Pasionek.

Więcej o:
Komentarze (295)
"Wiele zastrzeżeń do wniosków opinii", która obala teorie Macierewicza. Będzie nowa
Zaloguj się
 • anders76

  0

  "Przyjdzie na nie poczekać jeszcze co najmniej pół roku, a komplet może spłynąć nawet w ciągu roku."
  Doskonale rozumieja, ze te dochodzenia oczywistej prawdy nie zmienia, ale mozna sprawe jako niewyjasniona dociagnac az do nastepnych wyborow i w ten sposob utrzymac kilka % elektoratu, a wyglada na to, ze kazdy glos bedzie na wage zlota.

 • marcus1406

  0

  zupełnie tego nie rozumiem, przecież suweren wybrał sejm i on powinien uchwalić kto jest winny i jak przebiegała katastrofa i już!!!

 • janunia6

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko w kraju prymitywnych bydlaków może mieć miejsce taki cyrk.
  Być Polakiem to obciach! Jesteśmy pośmiewiskiem na świecie,
  Nie bez kozery już prawie 100 lat temu produkowano w USA dla Polaków kubki z uszkiem w środku.

 • tonz2

  Oceniono 1 raz 1

  Z ruskimi jeszcze nikt nie wygrał wystarczy wymienić zabójstwo Litwinienki, Skripala, agresję na Ukrainę. Największy błąd jest po polskiej stronie, za słabo broniła głowę państwa i tu się pasuje zdanie Belki o Tusku podsłuchane w wiadomym miejscu "On ma tych problemów takich typu, tam wiesz, Smoleńsk, k…a, jakieś pierdoły", dodam że dotyczy to najlepszego rządu z 15% poparciem społeczeństwa

 • munaciello

  Oceniono 3 razy 3

  Od ośmiu lat nic się nie zmieniło.
  "Będziemy lądować aż do skutku".
  "Będziemy ustalać wyniki śledztwa aż do skutku".

 • alex444444

  Oceniono 6 razy 4

  Nie za nasze pieniądze!! Ile można ??? Niech sobie Macierewicz z własnym opłaca

 • jerzy.klichowski

  Oceniono 5 razy 5

  Prokuratorzy pisowscy usiłują ratować twarz psychopatycznego Jarosława Kaczyńskiego i zastanawiają się jak udowodnić że białe jest czarne a czarne jest czerwone nie białe. mam pytanie które ciśnie się na usta każdemu Polakowi który ma troszkę wiedzy z fizyki i nie jest głuchy, kto zapłaci czyli zwróci pieniądze do budżetu za utrzymywanie tzw "komisji Macierewicza" i ich "eksperymentów". Czy w końcu prokuratura nie powinna wszcząć dochodzenie z urzędu za świadome rozpowszechnianie kłamstw celem osiągnięcia korzyści majątkowych, oraz działania na szkodę Polski konfliktując społeczeństwo głosząc fałszywe świadectwa.

 • justsaying

  Oceniono 5 razy 5

  Chcialbym zapytac sie Macierewicza ile dostales za zatrudnienie tzw ekspertow bo zatrudnionym jest nie na reke konczyc ekspertyzy. Kazdy wyciaga ile sie da. Taka fucha to jest zyla zlota i sie nie skonczy po dziesieciu latach. To jest przypadek korupcji i zatrudniania znajomych krolika. Powiedz kiedy zamkniesz ten cyrk?

 • realistas

  Oceniono 6 razy 4

  Wszystkie przyczyny katastrofy zostały ustalone i opisane już 7 lat temu w raporcie MAK. Antek tworzy igrzyska dla mas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX