Duda najpierw chwalił ustawę o IPN, potem ją zaorał we wniosku do Trybunału. A dziś chce zmian

Jacek Gądek
Narracja prezydenta ws. ustawy o IPN ewoluuje. Podpisując ustawę nie mówił, że ma wątpliwości. Wysyłając wniosek do TK sprawnie dowodził, że ustawa jest beznadziejna. A teraz po raz pierwszy w politycznym komunikacie mówi, że sam ma wątpliwości i chce zmian.

Cytat z Andrzeja Dudy (za "Dziennikiem Gazetą Prawną") z dziś: Wysłuchałem z uwagą merytorycznych zastrzeżeń, które były zgłaszane, ale przyznaję: sam też mam wątpliwości.

Kilka cytatów z wcześniejszych wypowiedzi.

29 stycznia. Tydzień przed podpisaniem ustawy w wywiadzie dla TVP (prowadzonym przez Bronisława Wildsteina) prezydent tak mówił o przepisach noweli:

Dla nas są one jednoznaczne i nie nasuwają specjalnych wątpliwości, że ani do działalności naukowej, ani artystycznej to się nie stosuje.

6 lutego. Podpisując ustawę prezydent mówił tak: - W kontekście tej ustawy pojawiły się w Izraelu, USA i w innych miejscach głosy, że może ona prowadzić do zaprzeczenia prawdy historycznej, do wypaczenia, do odpowiedzialności osób, które będą mówiły prawdę, a będą posądzane o to, że właśnie zakłamują historię.

I dalej:

Otóż chcę powiedzieć jasno i wyraźnie: w moim przekonaniu, zwłaszcza z pierwszej części art. 55a, taka sytuacja wyniknąć nie może. Jest tam wyraźnie powiedziane, że kto publicznie i wbrew faktom głosi określone poglądy, ten będzie podlegał odpowiedzialności karnej.

27 lutego. Andrzej Duda podkreślał: Skierowałem do Trybunału te przepisy, słysząc właśnie głosy tej obawy, że będzie niemożliwe dawanie świadectwa przez ocalonych. Chciałbym, żeby Trybunał dokonał interpretacji tych przepisów, przyjrzał się im i wyraził na ten temat swoje zdanie.

Aż do dziś z ust prezydenta publicznie nie padło ani jedno zdanie, w którym mówiłby, że ma własne, swoje - a nie przytacza czyjeś - wątpliwości, obawy co do zapisów ustawy o IPN. Dziś już jednak "sam też ma wątpliwości". Zmiana jest uderzająca.

Dziś głowa państwa nie dość, że już ma własne zastrzeżenia, to jeszcze mówi wprost, jakich zmian w ustawie, która dopiero co weszła w życie, oczekuje. Prezydent chciałby, aby karano jedynie za czyny popełnione umyślnie. A to bardzo ważne: już ta jedna zmiana wybije ustawie zęby i bardzo ograniczy jej zakres. Bezmyślne powtórzenie kalki językowej o "polskich obozach", a potem sprostowanie i tłumaczenie, iż chodzić miało jedynie o geograficzne położenie, a nie o sprawstwo państwa polskiego, zamykałoby sprawę. Na ten moment jednak nieumyślność jedynie ogranicza groźbę trzech lat więzienia do roku ograniczenia wolności.

Uderzająca jest też deklarowana wiara prezydenta w orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Głowa państwa doskonale wie, że TK jest atrapą. Nie liczy zatem na mądrość, ale na spryt i posłuszeństwo TK wobec obozu władzy w próbie wyplątania się z kryzysu dyplomatycznego, przy jednoczesnym zachowaniu twarzy.

TK ma się zająć ustawą o IPN, bo Duda w tydzień po podpisaniu ustawy skierował ją do Trybunału. W skardze konstytucyjnej prezydent momentami wręcz zaorał ustawę. Zwłaszcza zapisy dotyczące "ukraińskich nacjonalistów", co akurat nie było trudne.

Ale przytoczył też racjonalne argumenty za obaleniem kluczowych zapisów o przypisywaniu państwu i narodowi polskiemu niemieckich win za zbrodnie. Cały ten wniosek, deklarował Duda 6 lutego, wziął się z tego, że chciał nim uśmierzyć czyjeś - ale wówczas nie swoje - wątpliwości. Prezydent podpisując jednak wniosek do TK uczynił je formalnie swoimi.

A im polskie władze głębiej wchodzą w publiczny konflikt z USA, to prezydent jakby coraz bardziej przyswoił sobie obce wątpliwości. Dziś już mówi:

Liczę na orzeczenie Trybunału. To będzie najlepsza wskazówka, co dalej robić z tym prawem.

Bo według niego ustawa o IPN nie powinna się ostać w takiej formie, jak ją podpisał. - Źle się stało, że ta ustawa została przyjęta w tym właśnie momencie i w takiej formie - mówi prezydent w "Dzienniku".

To, że moment był najgorszy z możliwych, wie całe PiS (marszałek Sejmu Ryszard Terlecki wprost powiedział, że zawiódł ich instynkt), ale że forma też jest koślawa? To już wyłom w dotychczasowej narracji. Podkreślmy: narracji. Bo za nią wciąż pozostaje to samo zamierzenie, by posługując się Trybunałem, ustawę co najmniej złagodzić.

Więcej o:
Komentarze (225)
Andrzej Duda chce zmian w ustawie o IPN
Zaloguj się
 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 1 raz 1

  Ja wiem, co należy w tym przypadku zrobić.
  Zdymisjonować cały rząd, postawić tego gumowego idiotę przed Trybunałem Stanu, rozgonić atrapę TK i zdelegalizować PiS.

 • anders76

  Oceniono 1 raz 1

  To nie on zmienia zdanie, on tylko wykonuje kolejne polecenia, to oczywista oczywistosc. Z urzedu Prezydenta zrobil posmiewisko.

 • iwano10

  Oceniono 3 razy 1

  Mamy teraz myśleć,że "prezydent wszystkich Polaków"podpisał ten gniot przez przypadek czy zmęczony czatowaniem z "Ruchadłem Leśnym"nie wiedział co czyni?Trochę wstyd,że tak postępuje prezydent!!!

 • sacc77

  Oceniono 3 razy 1

  Coś mi się wydaje, że Adrian cierpi na chorobę dwubiegunową...
  POŁĄCZONĄ Z OSOBOWOŚCIĄ MNOGĄ.
  W konsekwencji gdy staje przed lustrem sam nie wie kogo w nim widzi...
  Mężczyznę czy chłoptasia - pętaka...

 • mikenick

  Oceniono 2 razy 2

  PAD do tego stopnia ma własne zdanie, że nawet czasami sam się ze sobą nie zgadza

 • Maciej Tkaczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Drodzy komentatorzy czy wy jestescie nie widomi to nie prezez a koledzy ktorzy sa w otoczeniu prezydenta prosze zdiac okulary i kto tam jest pan prezydent jest pod pregierzem i wykonuje te polecenia

 • calmy

  Oceniono 3 razy 3

  W zachowaniu naszego wybitnego prezydenta Pana Dr. Andrzeja Dudy dostrzegam tylko żelazną konsekwencję. Nieprawdą jest jakoby nie miał własnego zdania i zachowywał się niepoważnie. On po prostu zachowuje się jak oddany i posłuszny sługa. I w tym jest konsekwentny do bólu.
  Kazał prezes nie mieć wątpliwości, to nie miał i podpisał niezwłocznie.
  Kazał prezes powiedzieć, że ustawa jest konstytucyjna - to powiedział.
  Kazał prezes (w obliczu chryi) odesłać do Przyłębskiej - odesłał.
  Kazał prezes zacząć mieć wątpliwości - to ma.

  Co wy od człowieka chcecie? Konsekwentny aż do bólu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX