Dr Ewa Kurek za pieniądze MSZ-tu przekonywała, że "żydowskich szmalcowników było więcej niż polskich"

Jacek Gądek
Dr Ewa Kurek otrzymała pieniądze MSZ za wykłady o relacjach polsko-żydowskich w ramach Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Kielcach. Resort podkreśla, że nic o tym nie wiedział. Podczas wykładu dr Kurek mówiła, że żydowskich szmalcowników było więcej niż polskich.

O dr Ewie Kurek pisaliśmy wcześniej: Wciąż obwinia zmarłego prezydenta ws. Jedwabnego. "Będę o tym rozmawiał z Martą Kaczyńską"

375 tys. zł na "debaty międzynarodowe", także w 2018 r.

500 zł to niewielka kwota, ale są to środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Skąd te pieniądze?

Na miniony rok resort przekazał Stowarzyszeniu Kultura i Demokracja "Civis" dotację na zorganizowanie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Kielcach. "Civis" to środowisko bardzo bliskie "Gazecie Polskiej". Prezydentem stowarzyszenia (w KRS widnieje funkcja "prezydenta") jest Jerzy Kenig. To postać znana w Kielcach: był działaczem Unii Polityki Realnej, by potem związać się z Ruchem Narodowym. W 2011 r. "Civis" współorganizowało pikietę "Ukarać sprawców mordu smoleńskiego" - i nie była to jedyna kontrowersyjna inicjatywa Keniga.

Mimo protestów lokalnej opozycji "Civis" otrzymało jednak pieniądze na zbudowanie RODM w Kielcach. W 2017 r. "Civis" otrzymało 152 680 zł, a na 2018 rok MSZ zaproponowało 222 658 zł.

MSZ: "Civis" nie informowało nas, że dr Kurek będzie mieć wykłady

Wedle informacji uzyskanych przez Gazeta.pl w MSZ, "Civis" złożyło do resortu sprawozdanie z wykorzystania tej dotacji. A w nim znalazła się informacja, że dr Ewa Kurek zainkasowała pół tysiąca za dwa wykłady. Była prelegentem na seminarium zorganizowanym w Kielcach (ten odbył się 21 września 2017 r.) oraz Ostrowcu Świętokrzyskim dot. stosunków polsko-żydowskich.

Biuro rzecznika prasowego MSZ odcina się jednak od historyczki. Ministerstwo w piśmie do Gazeta.pl podkreśla:

Pani dr Ewa Kurek nie została wskazana w przedłożonej Ministerstwu Spraw Zagranicznych ofercie RODM Kielce na 2017 r. jako osoba zaangażowana w zadanie publiczne ani jako pracownik RODM, ani jako ekspert - wykładowca.

MSZ nic nie wiedziało o wykładach dr Kurek? - Potwierdzam. Ja podjąłem decyzję o zorganizowaniu wykładu. Ale w czym problem? Jak ''czerwonych'' zapraszają na uczelnie, to jest wszystko w porządku, a jak ktoś przedstawia swoją wiedzę odbiegającą od czyichś poglądów, to nagle staje się problemem - mówi nam Jerzy Kenig, szef "Civil".

Pieniądze za gromienie "żydowskiego lewactwa"

W czasie wykładu w Kielcach dr Kurek gromiła "środowiska lewackie", "żydostwo lewackie" i "lewactwo, które zawładnęło historią".

Przestańmy być wrażliwi na antypolskie głupoty i nazywanie nas antysemitami. Każdy naród ma swoje przypadłości. Żydzi mają tę przypadłość, co jest strasznie śmieszne, że narody, które udzielają im gościny, obwiniają o antysemityzm

- to cytat z wykładu dr Kurek za pieniądze, które MSZ przekazało dla "Civis".

Dr Kurek w Kielcach tradycyjnie krytykowała decyzję wówczas ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego z 2001 r. o wstrzymaniu ekshumacji ofiar mordu w Jedwabnem. Według niej do takiej decyzji śp. prezydenta namówiła Ewa Junczyk-Ziomecka - nazwała ją "nieuczciwą i obrzydliwą osoba, która wiele złego zrobiła Polsce”.

W wątkach politycznych dr Kurek podkreślała, że cieszy się z rządów Prawa i Sprawiedliwości. Biła jednak w PiS z sprawę ekshumacji w Jedwabnem. - Jeśli dla jakiejś prywaty prezes (Jarosław Kaczyński - red.) i PiS blokuje te ekshumacje, to tym gorzej dla nich - zaznaczała. Według niej "Żydzi się z nas śmieją" ws. Jedwabnego, a władze pozostają bierne. Opisywała też swoje zabiegi, by dotrzeć do prezesa PiS ("geniusza politycznego").

- Cała korespondencja między komitetem obywatelskim na rzecz ekshumacji a ministrem (sprawiedliwości - red.) jest przesyłana do pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. A nawet zanoszona, ponieważ moja najmłodsza córka studiuje w Warszawie i wynajmuje mieszkanie po sąsiedzku z PiS. Ja mam dwa kroki, jak jestem w Warszawie i sekretarce zanoszę - opisywała. Zatem dr Kurek pielgrzymuje do sławnej pani Basi.

"Przepoczwarzanie się Żydów" w komunie - o to pytali goście RODM

Klimat spotkania oddają pytania z sali. Jeden z gości zapytał: Czy jest jakiekolwiek opracowanie, które pokazuje przepoczwarzanie się Żydów, którzy po 1950 r. rozeszli się po Polsce i udają Polaków?

Dziwił się temu, że "Gazeta Wyborcza" i "Polityka" nie mają w nazwie przymiotnika "żydowski". Inny widz pytał, czy liczba ofiar Holokaustu szacowana na 6 milionów ludzi ma "czysto mistyczny charakter". Albo czy wydanie książki prof. Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi" miała storpedować wejście Polski do NATO i czy był to przejaw działalności agentury. Było też pytanie o "mafijną wierchuszkę żydowską udającą Polaków" i stwierdzenie, że "żydowskość to nienormalność". Na co bardziej absurdalne stwierdzenia dr Kurek odpowiadała krytyką.

Teza dr Kurek: żydowskich szmalcowników było więcej niż polskich

Dr Kurek mówiąc o II wojnie światowej stwierdziła, że "żydowskich szmalcowników było więcej niż polskich". - Niech się Żydzi raz na zawsze odczepią od nas i cieszą się, że my narażaliśmy swoje własne życie, żeby ratować ich życie - podkreślała. A opisując getta twierdziła, że w Łodzi było "państwo żydowskie", w Krakowie, Warszawie i Lublinie "autonomia".

Co ciekawe, w celach konkursu MSZ na Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej są m.in. "działania informacyjno-edukacyjne", czyli na przykład wykłady, "których celem jest podniesienie wiedzy i kompetencji z tematyki związanej z priorytetami polskiej polityki zagranicznej". Jednym z działań RODM jest stworzenie "biblioteczki" - dziś w niej są np. "Wielka hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii", "Strategia Syjonu" i "Różowa swastyka".

Jak działania RODM i "Civil" wpisują się w priorytety polityki zagranicznej? Jerzy Kenig: - Te priorytety są bardzo szerokie. Pytania o wykład dr Kurek uznaje za "obrzydliwe".

"Nie chcemy w Polsce pisać historii na nowo, chcemy by prawda historyczna była broniona". A. Duda spotkał się w Krakowie ze społecznością żydowską

Więcej o:
Komentarze (608)
Dr Ewa Kurek za pieniądze MSZ-tu: "żydowskich szmalcowników było więcej niż polskich"
Zaloguj się
 • Szymon Kogut

  0

  Żydowscy zbrodniarze mordują Palestyńczyków i RB OZN nawet nie kiwnie palcem a i UE nic nie robi ... zbrodnie dokonywane na Palestyńczykach przypominają te które dokonywali hilterowcy ...

 • Wiesław Bochenek

  Oceniono 1 raz 1

  słuchałem p. Kurek, mówiła rzeczowo i w interesie Polski, opierając się na faktach, ekshumacja w Jedwabnem jest konieczna

 • aalfa.oomega

  Oceniono 1 raz 1

  JUDE chcą od nas wyszlamować kasę [1 bln PLN], a prawdę mają gdzieś! A w przyszłości: skoro Polin ma być europejskim węzłem logistycznym - to chcą nim [po zawłaszczeniu] zarządzać! O przyszłości Unii Europejskiej, mocarstwa USrael [i jego XXI-wiecznym kondominium nad Wisłą: JUDEOpolonii], dżihadzie i 3. wojnie światowej - zob.: ‘2021, Moonwars’ (na: docer.pl)

 • zenula58

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem pełen uznania dla Pani dr Ewy Kurek za odporność na inwektywy rzucane jej z prawa i z lewa. Z lewa - rozumiem, z prawa - nijak nie pojmuję , co tak wkurza w, broniących polskich racji, naukowo udokumentowanych poglądach tej historyczki. A propos holokaustu Żydów. Od lat kupujemy produkowane przez amerykańskich Żydów bajki , które mają Polaków zmiękczyć, wywołać poczucie winy i przygotować na zadośćuczynienie krzywdom Żydów tak, jakbyśmy własnych nie mieli. Dziwi mnie nikła znajomość polskich ofiar II ww. Polecam lekturę "Zapomniany Holokaust" Richarda Lukasa. Uprzedzam, to gruba książka napisana przez tego Amerykanina. Masz mniej czasu, przeczytaj z nim krótki wywiad o holokauście Polaków, o antypolonizmie żydowskich historyków w USA z prof. Richardem Lukasem, rozmawia Piotr Zychowicz. Musisz poszukać , bo GW link do artykułu banuje ;/

 • Oceniono 5 razy 5

  Jej się należy znacznie więcej pieniędzy na propagowanie nie zakłamanej historii. To wybitny historyk. Zadać sobie należy pytanie dlaczego jej osoba jest tak skrywana w mediach? Widocznie rządzącym zależy na ukrywaniu prawd historycznych.

 • koty_schrodingera

  Oceniono 6 razy -2

  A gdyby tak tej K. (i jej podobnym pipom) zafundować pobyt w takiej "autonomii", na zasadach jakie w takiej "autonomii" obowiązywały w ramach oczywiście naukowego projektu badawczego?
  Jako bonus - kuracja odchudzająca.

 • sunim

  Oceniono 7 razy -1

  No trzeba się zapytać najwybitniejszego autorytetu od wszystkiego, red. Wielowieyskiej. Ona się zna doskonale na historii. Podobnie jak na prawie, rynku pracy, polityce senioralnej, energii odnawialnej, budowie samochodów, pociągów, aparatury wysokiego napięcia, ekologii, ekonomii, rolnictwie, górnictwie, szkolnictwie, medycynie i wielu innych.

 • saint_adalbert

  Oceniono 5 razy -1

  Czy organizacja Żagiew (patrz: Wikipedia) została założona przez Polaków? Czy Stella Kübler-Isaacksohn z domu Goldschlag (patrz: Wikipedia) była Polką? Wnioski wyciągnijcie sami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX