MON po cichu wycofuje się z decyzji Macierewicza ws. "apeli smoleńskich"

Jacek Gądek
Porządkowania po Antonim Macierewiczu w MON ciąg dalszy. "Apele smoleńskie" nie będą już obowiązkowe, gdy organizator chce mieć wojskową asystę honorową - ustaliła Gazeta.pl.

Ta była jedna z - symbolicznie - najbardziej kontrowersyjnych decyzji Antoniego Macierewicza jako szefa MON. Polecił on, że wojsko może uświetnić jakąś uroczystość, tylko jeśli odczytany będzie "apel smoleński".

- Zgodnie z ceremoniałem wojskowym podczas uroczystości, w których uczestniczy wojskowa asysta honorowa, apele pamięci oraz apele poległych mogą, ale nie muszą być odczytywane. Apele są każdorazowo, indywidualnie opracowywane lub konsultowane na poszczególne uroczystości - nie ma i nie było jednej obowiązującej treści apeli - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w piśmie do Gazeta.pl.

Jednak decyzja Macierewicza o konieczności odczytywania "apelu smoleńskiego" była nieformalna - to ani rozkaz, ani prawne zarządzenie. Ale polecenie było faktycznie stosowane z uwagi na oczekiwanie i presję byłego już ministra.

Teraz to się zmienia. Dzisiejszy MON ma dystans do "apeli smoleńskich" i - równie nieformalnie jak wcześniej Macierewicz - de facto wycofuje się z praktyki zaprowadzonej przez byłego szefa resortu.

- Nie ma czegoś takiego jak "apele smoleńskie" - to pojęcie stworzyły media. Są apele pamięci i w ich czasie oddajemy hołd wszystkim tym, którzy na przestrzeni dziejów oddali życie w służbie Ojczyzny. Treść tych apeli jest dość płynna w zależności od uroczystości, a o ich treści decyduje MON. W kwestii apeli poruszamy się w jasno określonych ramach, które precyzują obowiązujące przepisy - mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Owo "poruszanie się w jasno określonych ramach" i "przepisach" znaczy tyle, że skoro formalnie nie ma wymogu umieszczenia części smoleńskiej w apelu, to nie jest to żaden warunek. Nawet jeśli dla Macierewicza był.

Odczytywanie w ramach apeli pamięci także części poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej wiele razy budziło już emocje i kontrowersje.Tak było choćby w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, kiedy powstańcy negocjowali z Macierewiczem ograniczenie części dot. katastrofy smoleńskiej. Łączenie pamięci o żołnierzach z powstania '44 r. i ofiar katastrofy z 10 kwietnia krytykowali m.in. Marta Kaczyńska, Bronisław Wildstein i historyk prof. Andrzej Nowak. Do rewizji namawiał z kolei np. poseł PiS Jacek Świat, który w Smoleńsku stracił żonę.

Podobne kontrowersje "apel smoleński" budził przed uroczystościami 77. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Z kolei obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu odbywały się bez udziału wojska.

Zobacz także: Jak Andrzej Duda oddalił się od PiS

Więcej o:
Komentarze (212)
MON wycofuje się z decyzji Macierewicza o "apelach smoleńskich"
Zaloguj się
 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 2

  Mimo kłód zewsząd rzucanych mu pod nogi, szmacianemu guru religii smoleńskiej nie udało się przekuć tragedii z 10 kwietnia 2010 w stały element militarnych, i nie tylko takich, ceregieli w Kaczym Gumnie. Ale gorycz tej porażki Antkowi bez tłumika i hamulców przynajmniej częściowo może osłodzić fakt, że dzięki filmowi „Smoleńsk” – „prawda o Smoleńsku znalazła swój artystyczny, a więc wieczny wyraz”. Tak przed obwieściły największe autorytety (?) polityczne (?) i Amoralne tego lenna dyktatora z ul. Kaczogrodzkiej. Prawda niejedno ma imię, i niejeden wymiar. Prawda o której mowa w tym przypadku ma wymiar nie tylko autora wiekopomnej oceny największego gniota polskiej kinematografii, ale przede wszystkim pasażera nr 1 feralnego lotu sprzed blisko ośmiu lat.

 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 2

  Nie tylko histeryczne apele smoleńskie, ale wszystko co ten faworyt nr 1 herszta sPISku wyrabiał odkąd dostał w pacht MON, była nieformalne. Nie wydał rozkazu ani prawnego zarządzenia o włamaniu swej prześmiewczej faworyty do biura agendy NATO. Nie miały żadnych podstaw prawnych jego samowolne, kryminalne decyzje zrywające kontrakty na Caracale i na inny sprzęt dla wojska. Nieokiełznany patałach, któremu najgłupszy rząd na świecie nie powierzyłby resortu obrony, bez żadnych prawnych podstaw dokonał czystki w korpusie generalskim i wśród niższych szarż, zasłużonym dowódcom odbierał dostęp do tajemnic wojskowych – a to on sam powinien być pozbawiony WOLNOŚCI, już za swe ekscesy z WSI dekadę temu. Ujście z życiem szmacierewicza po tamtej aferze niestety obciąża Tuska, który przez 8 lat mógł go solidnie ukarać. Także władze NATO patyczkowały się z tym osobnikiem podejrzanej konduity zbyt długo, aż 2 lata, zanim nareszcie wymogło odsunięcie tego na bok (sam Kwa-kwaczyński ubolewał z powodu tych „nacisków”). Smród po najgorszym szefie MON jaki kiedykolwiek działał na takim stanowisku na świecie, na długo pozostanie w polskiej armii. A sam antybohater tego tematu zapewne nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Marząc „zemsta będzie słodka” obmyśla jak ją urzeczywistnić.

 • kwa-34

  Oceniono 3 razy 3

  wybory sie zbliżają trzeba łby hydry schować a wystawić merdające ogonki jak było poprzednio

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 6 razy 4

  Jak tak można prezesie sprzątać po najlepszym świrze z mon-u?

 • frogman

  Oceniono 4 razy 4

  on ich jeszcze załatwi-gdzie są te ciężarówki z kwitami, które wywiózł z Pałacu Prezydenckiego?

 • polomarkus

  Oceniono 4 razy 4

  Antoni miał podrygi . jeszcze ma bo plecie o lewym skrzydle uszkodzonym na lotnisku. szkoda jak zniknie bo było sie z kogo pośmiać .Ale to nic jest wiecej błaznów

 • pd2016

  Oceniono 5 razy 5

  Szkoda! Bo był cyrk, a teraz tylko teatrzyk marionetek...

 • tetradrachma

  Oceniono 6 razy 4

  Mój boże, Misiu, mu zabrali, Ronigera toze, a ja se kurde myslę, jak zabiorą Antka to z nudów będzie można się ....pochlastac ! Hej !

 • smarekdarek

  Oceniono 8 razy 4

  Antoni zdradzony o świcie!
  www.youtube.com/watch?v=aafFuEY8b00

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX