Kamila Gasiuk-Pihowicz: w expose Morawieckiego nie padły słowa najważniejsze

Jacek Gądek
- W expose premiera Mateusza Morawieckiego nie padły słowa najważniejsze: o przywróceniu Polakom konstytucji - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). Jak dodaje, nowy gabinet nie jest "prawdziwie demokratyczny".

Expose Mateusza Morawieckiego było technokratyczne, czy jednak wzbudziło emocje?

Kamila Gasiuk-Pihowicz: - Wygłoszone w Sejmie expose swoje, a realne decyzje dalej będą zapadały tam, gdzie dotychczas. W gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. Bądźmy realistami: nikt nie powinien mieć wątpliwości, że to nie premier, ale prezes będzie rozstrzygał najważniejsze kwestie.

Dla pani słowa premiera nie mają zatem znaczenia? Żadnego?

Po pierwsze, to nie padły słowa najważniejsze: o przywróceniu Polakom konstytucji.

Sejm dyskutował o rekonstrukcji rządu i nowym premierze, a w Senacie trwa debata o dekonstrukcji niezależnego od rządu wymiaru sprawiedliwości. Ustawy sądowe zakładają dekompozycję Krajowej Rady Sądownictwa i usunięcie 40 proc. sędziów Sądu Najwyższego - to nie są działania, które wzmacniają praworządność, one  nie usprawniają działania sądów.

Przed rządem Mateusza Morawieckiego stoi wiele wyzwań...

...jakich?

Mamy próbę przecięcia kadencji członków KRS. Trzech sędziów wybranych do Trybunału Konstytucyjnego nie zostało wciąż zaprzysiężonych. To są prawdziwe wyzwania, które stałyby przed rządem, gdyby rząd Morawieckiego był prawdziwie demokratyczny.

A dla pani nie jest?

Nie mam złudzeń. Jestem przekonana, że gabinet Mateusza Morawieckiego będzie szedł dokładnie tą samą drogą, którą podążała Beata Szydło.

Ale Morawiecki mówił o konkretnych rzeczach: o budowaniu mieszkań, o poprawie jakości powietrza. Niech pani nie ma złudzeń: ludzi na ulicy nie interesuje KRS, ale to, by mieć gdzie mieszkać i nie kaszleć przez smog.

Bardzo dobrze, że Morawiecki wspomniał o kwestii smogu, bo to ważna dla Polaków kwestia. Ale to, na co trzeba zwrócić uwagę, to to że firmował rząd, który nie wydał rozporządzenia o normach jakości paliw. Jest to też rząd, który nie chciał ustawy Nowoczesnej dającej samorządom dodatkowe kompetencje w chronieniu jakości powietrza w miastach. To jest też rząd, który promował węgiel, a nie zieloną energię.

Z jednej strony zatem rzeczywiście dobrze, że Morawiecki nie zapomniał w expose o smogu. Ale z drugiej, gdy spojrzymy, jakie działania były firmowane przez Morawieckiego w ostatnich dwóch latach w tym obszarze, to widzimy: to tylko słowa.

Jakie ma pani oczekiwania wobec nowego premiera?

Gdybym patrzyła idealistycznie, to chciałabym, aby przywrócił Polakom konstytucję. Chciałabym, aby zajął się KRS, SN i niezaprzysiężonymi sędziami TK. Ale jestem realistką, więc wiem, że nic nie zrobi w tych tematach.

A przecież - i na to warto zwrócić uwagę - przedsiębiorcy potrzebują stabilności prawnej i w każdym cywilizowanym kraju działają w granicach prawa. Odebranie przedsiębiorcom niezależnych sądów sprawi, że ich działania zaczną się opierać na sile politycznych koneksji.

Prześwietlamy rynek mieszkaniowy w Polsce. "W większym ścisku niż my żyją tylko Rumuni" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 13]

Więcej o:
Komentarze (223)
Kamila Gasiuk-Pihowicz: w expose Morawieckiego nie padły słowa najważniejsze
Zaloguj się
 • Witek P

  Oceniono 3 razy 1

  Biedna ta myszka, nikt jej nie chce słuchać a tyle mówi...

 • zawsze888

  Oceniono 3 razy -1

  .....kolejne rozdarte babsko z "totalnie" nowoczesnej....o niczym nie majace pojecia....ale zawsze jest przeciw...."Trzech sędziów wybranych do Trybunału Konstytucyjnego nie zostało wciąż zaprzysiężonych. To są prawdziwe wyzwania, które stałyby przed rządem, gdyby rząd Morawieckiego był prawdziwie demokratyczny"....los trzech wypasionych nierobow naprawde nie jest dla 38mln Polakow jakimkolwiek wyzwaniem....wyzwaniem jest polepszenie bytu zwyklego obywatela....i jesli PISowi sie to uda....a na to wyglada.....to rzadzic beda przez nastepne 25-lat....z lub bez waszych sedziow....

 • zielonylistekstein

  Oceniono 6 razy -2

  Pani Gasiuk po co te żale i lamenty.Konstytucja jest taka jaka jest .Nikt w niej nic złego nie poprawił.Demokracja w Polsce nie jest gorsza niż w innych krajach Unijnych. A sądownictwo musi być naprawione innej drogi nie ma.A tak naprawdę to te nowe przepisy o sadach nie są gorsze jak w innych krajach unijnych i nikt tam nie skacze.

 • opaq

  Oceniono 4 razy 0

  Gasiuk by obiecała +1000 to ten lepszy sort mało robotny, nieporadny inaczej by pisał. :) Za Pisu w koncu laptopa kupili i widać aktywnie na forach. :D Jak tu np szanowny pan Maksymilian Popławski :) Jarek lubi jak to on powiedział kiedyś "biedotę" :) Pionki do własnej rozgrywek.

 • elzbieta09

  Oceniono 6 razy 2

  Gdyby p. Kamilę włączył premier Morawiecki do swego rządu, wówczas ona uznałaby rząd za "całkowicie demokratyczny". A tak, "sorry", nie jest demokratyczny.

 • koperchytla

  Oceniono 7 razy 1

  Co mnie obchodzi jakaś Kamila i jej problemy?

 • henrykus1943

  Oceniono 6 razy 2

  Że najważniejsza w Sejmie jest Gasiuk- Pihowicz.

 • zbychus1

  Oceniono 8 razy 0

  O Konstytucje trzeba walczyć, najlepiej w grudniu na Maderze albo Lizbonie, walka jednak kosztuje,bo za samo IT trzeba zapłacić 16 tysięcy a później robić skladki by czasem "informatyk" nie wyjechał za granice bez możliwości widzenia ze swoimi dziećmi, Mozna również na te walkę dostać państwowe dotacje, ale nie każdy maż zna się na księgowości. Pozostają wiec świeczki, zostało trochę wosku po Listopadzie, ale kto by spamiętał czy trzymał te świeczki czy nie, skoro Najwyższa Sędzina nie pamięta ?

 • popierwsze

  Oceniono 8 razy 0

  To ta od "komunistycznych zeszytów w kratkę" ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX