Absurd goni absurd. Ustawy prezydenta do poprawki. Minister w upokarzającej sytuacji

Jacek Gądek
Oświadczenie Prezydenta Dudy ws. reformy sądownictwa, 25.09.2017 Warszawa, Pałac Prezydencki .

Oświadczenie Prezydenta Dudy ws. reformy sądownictwa, 25.09.2017 Warszawa, Pałac Prezydencki . (Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta)

Poprawki negocjowane przez prezydenta i PiS są tajne, choć ich clou wyciekło. W Sejmie debata dotyczy paragrafów, które Andrzej Duda wyrzucił do kosza. Prezydencka minister omawia projekt, ale nie wie, jak ma on zostać zmieniony. W wojnie o KRS i Sąd Najwyższy absurd goni absurd.

Mówi osoba z otoczenia Andrzeja Dudy: - No cóż... w Sejmie zaprezentowane zostało to, co wcześniej złożył prezydent. A wszystkie poprawki, które negocjowano z Nowogrodzką, będą już pokazywane na sejmowej komisji. Nawet teraz te poprawki wcale nie muszą mieć jeszcze ostatecznego kształtu - sugeruje.

Pani minister nie wie

Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek w Sejmie podkreślała: - Również pragnę tutaj odpowiedzieć na państwa pytanie dotyczące poprawek. Nie wiem, jakie państwo poprawki zgłosicie, to się okaże w trakcie kolejnych naszych spotkań - na posiedzeniu komisji czy na posiedzeniu plenarnym podczas drugiego czytania.

A to przecież Surówka-Pasek trzymała w rękach prace nad prezydenckimi ustawami o KRS i SN.

Po cytowanych słowach minister poseł Jakub Rutnicki (PO) wtrącił: - Ale Kaczyński już się dogadał z prezydentem, już są zgłoszone.

Otóż owe kluczowe poprawki nie są zgłoszone. Nie ma też absolutnej pewności, jak będą ostatecznie wyglądać. Między Pałacem i PiS nie ma za grosz zaufania. Andrzej Duda obawia się, że mimo ustaleń i tak zostanie ograny przez PiS, w czym partia ma już zresztą tradycje. Jarosław Kaczyński wietrzy zdradę prezydenta, który mógłby sabotować rewolucję w sądownictwie - wymarzoną i dopinaną w bólach.

Wyjmowanie śmieci z kosza

Gdy prezydent nie kładzie na stole poprawek do swoich ustaw, jego ministrowie wyciągają z koszta dawno porzucony pomysł Andrzeja Dudy, a na domiar jeszcze wyśmiany przez Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko rozbija się o to, jak wybrać 15 członków-sędziów KRS, a w rezultacie to, czy nominaci PiS będą mieć kontrole nad wyłanianiem 10 tys. sędziów.

W skrócie: PiS i prezydent zgodzili się, że członków KRS będzie w I kroku wybrał Sejm większością 3/5 głosów. Prezydent chciał, aby - jeśli to się nie uda (co prawie pewne) - w kroku awaryjnym każdy poseł miał jeden głos. PiS uznało wariant awaryjny za kuriozalny i niekonstytucyjny, Duda znienacka zaproponował więc zmianę konstytucji, ale ten pomysł skonał po kilku godzin. Duda zrezygnował z wariantu "jeden poseł, jeden głos" i publicznie nie zaproponował niczego w zamian. - No to mamy problem - kwitował Duda.

Osobiste negocjacje Dudy z Kaczyńskim miały tę pustkę wypełnić. Po maratonie rozmów odtrąbiono kompromis, ale na amen sporu wcale to nie zakończyło. Poprawek do ustaw o KRS i SN nadal nie ujawniono. Jeśli wierzyć "wiewiórkom" z Pałacu, to każda ze stron jak w partii szachów analizowała, czy jest gotowa na każdy ruch drugiej strony, gdy poprawki będą już ogłoszone, bo wtedy trudno będzie wrócić na nowo do rozmów. Duda nie chce tu popełnić grzechu naiwności.

Debata bez sensu

Bez znajomości poprawek, które spisali prezydent i PiS, sejmowa dyskusja o ustawach jest pozbawiona sensu. Prace już jednak ruszyły. W upokarzającej sytuacji znalazła się prezydencka minister Anna Surówka-Pasek. Tłumaczyła z mównicy, jak według wniesionego projektu wyglądać ma skomplikowana procedura wyboru członków KRS. Ta procedura, którą Duda wrzucił do kosza, a Kaczyński wyśmiał. Za negocjacje nowych zapisów odpowiadał już inny prezydencki minister - Paweł Mucha.

- Jeżeli w trakcie prac legislacyjnych zostanie przedstawiona inna, doskonalsza procedura uzupełniająca wyboru członków KRS, która zapewni realizację tego celu (wyboru wielopartyjnego - red.), możliwe wydaje się jej przyjęcie - stwierdziła.

"Inna" procedura to wciąż tajone porozumienie PiS i Pałacu. Tajne jest formalnie, bo jego clou sączy się do mediów od tygodni. Pani minister dziwiła się posłom opozycji, "skąd państwo czerpiecie wiedzę, że będzie wybieranych 9 członków zgłoszonych przez PiS". A opozycja czerpie z przecieków i oficjalnych, choć zdawkowych wypowiedzi posłów PiS.

Sączenie przecieków

A przecieki zmieniały się w takt negocjacji. Najnowsze mówią, że - podało RMF FM - każdy klub w Sejmie będzie miał prawo zgłosić do dziewięciu swoich kandydatów do KRS. Potem prezydium Sejmu (marszałek i wice-) stworzy listę 15 kandydatów, uwzględniając choć jednego kandydata każdego z klubów.

Wszystko to inżynieria prawna, której celem jest to, aby PiS wśród tej 15 miało co najmniej 9 "swoich" sędziów. Opozycja może mieć 6 "swoich", ale przy bojkocie PO, PSL i Nowoczesnej jedyną opozycją w KRS będą nominaci Kukiz’15.

Co w końcu z tymi poprawkami? Nasz rozmówca z otoczenia prezydenta: - Poprawki najpewniej będą przedstawione przy okazji prac w komisji sejmowej sprawiedliwości. W przyszłym tygodniu. Ale z całą pewnością nie można tego jeszcze powiedzieć. Nie znamy tu dnia ani godziny. No i nie wiemy, co się będzie działo w Sejmie.

Prace nad prezydenckimi projektami ws. KRS i SN mają się zakończyć już na przyszłym posiedzeniu Sejmu (5-8 grudnia). Taki plan ma PiS. Wówczas jeszcze w tym roku trafią na biurko prezydenta. - Andrzej Duda i PiS mają wolę, żeby już zakończyć uchwalanie tych ustaw. Będą podpisane przed końcem roku - słyszymy w otoczeniu prezydenta. Z zastrzeżeniem: jeśli PiS ich wcześniej nie pokiereszuje.

"Powiedzcie staremu, żeby przestał strzelać z balkonu do jeleni". Sprawdzamy, czemu zwierzęta w Polsce nie mają lekko [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 10]

Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Antoni Macierewicz Gowin ujawnił nowy termin rekonstrukcji rządu. Powód? "Haniebny" wniosek PO
 • Obrady komisji "Jestem Matką Boską". Tajemnicza kobieta na sejmowej komisji. Poseł: Może to jakaś prowokacja?
 • Marcin Dubieniecki Adwokat Marcin Dubieniecki: prokuratura chce mnie uśmiercić, nie tylko cywilnie, ale i fizycznie
Komentarze (234)
Ustawy sądowe. Absurd goni absurd, a prezydencka minister w upokarzającej sytuacji
Zaloguj się
 • gmsaxz

  0

  oj zapłacą Polacy za ten pis, zapłacą, tak jak frankowicze za swoje kredyty, będą kwiczeć, ale zapłacą, taka prawda

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 3 razy 3

  NIECH PISDZIELSKIE MENDY WEZMĄ POD UWAGĘ, ŻE BĘDZIECIE MUSIELI W TERENIE POJAWIĆ SIĘ PRZED WYBORCAMI! WĄTPIĘ ,ŻEBY WAM OCHRANIARZY STARCZYŁO, BĘDĄ CHRONIĆ MENDĘ KACZYŃSKIEGO! A WPIE...CZEKA CIERPLIWIE!

 • almagus

  Oceniono 4 razy 2

  Zdrada prawo układa.

  Polska głupota idzie z kościoła.
  Naród płaci niewolą.
  Po bożemu zdrajca woła.
  I biskupi swawolą.

  „Pod twą obronę, jam matka boża”.
  „Z szatanem jest mamona”.
  Wieczna dziewica z biskupa łoża.
  Genetyką straszona.

  Powiesił zdrajców lud Warszawy.
  Co Polskę rozbierali.
  PiSiORny sędzia im łaskawy.
  Ochrona stada szakali.

  Lud zapamiętał i nie wybaczy.
  Nietolerancji, przemocy.
  Kościoły zejdą wioskom do sraczy.
  I spokój będzie w nocy.

  Gdzieś na Syberii radio lemingom.
  W zbiorowym samobójstwie.
  I do przepaści razem z Maryjom.
  Kościoła głos w pospólstwie.

  Protektoratu oligarchicznego.
  Nie znosi wolna Europa.
  Pragną Rassiji pewnie dlatego.
  A od Polaków kopa.

  2017-11-24 almagus
  almagus.blox
  next.gazeta.pl/next/7,151003,22692269,sejm-uchwalil-zakaz-handlu-w-niedziele-oto-jakie-beda-zasady.html

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Dogadali się jak Wolak z Wolakiem.
  TKM².

  ***
  Ręce i nogi się uginają, Redakcjo!
  Jacka Gądka gadka:
  '...z koszta [...] awaryjnym każdy poseł miał jeden [...] skonał po kilku godzin...'

 • Lucy R

  Oceniono 3 razy 3

  Zamiast pisać nowe ustawy Prezydent powinien był poczekać na rozpatrzenie przez Sejm jego wet do uchwalonych wcześniej ustaw. Sejm, nie mając większości kwalifikowanej, musiałby się pogodzić z wniesionymi przez Prezydenta poppoprawki.Obecny chaos jest efektem nadmiernej aktywności Prezydenta.

 • pizzon

  Oceniono 4 razy 4

  To jest zawsze tak. gdy zmiany ustrojowe majstruje się pod konkretną ekipę i jej wodza. Tak już w Polsce było. W kwietniu 1935 uchwalono konstytucję pod Marszałka JP a za miesiąc był w grobie. A 4 lata później cała sanacja.

 • Jan Osik

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczyński to kanalia a Budyń miękki wałek więc jak to się skończy wiadomo.

 • zyks

  Oceniono 5 razy 5

  Adrian z Balbiną odgrywają czeski film, że niby zażarcie negocjują i się nawzajem oszwabiają, ale projekty jednej i drugiej strony to i tak niekonstytucyjne śmieci. Pójdą na śmietnik z Dobrą Zmianą.

 • baj62

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczor ogra Du.ę. KAczor ma doświadczenia w oszukiwaniu, a Du.a cienki bolek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje